EVENIMENT
Vreme ciudată în Europa: Un URAGAN se îndreaptă spre Azore și poate atinge și arhipelagul britanic. COD ROȘU de vânt în Germania

Schimbare bruscă a vremii în Europa. În timp ce în est este prea cald pentru sfârșitul lui septembrie, în vest și nord vest se anunță vânt puternic, lapoviță și ninsoare. Uraganul Lorenzo si-a schimbat traiectoria în Oceanul Atlantic, iar în Germania s-a anunțat cod roșu de vânt puternic.
În loc să își urmeze traseul obișnuit al uraganelor spre sud-estul Statelor Unite, acesta se îndreaptă spre Insulele Azore și nord-vestul Europei. Totodată este și Cod roşu de vânt puternic în Germania, posibile rafale de peste 120 – 130 km/h. Cod portocaliu de vânt în Cehia, Slovacia, Ungaria, anunță Jurnaldevreme.ro
Arhipelagul portughez Azore se pregăteşte de apropierea uraganului Lorenzo, însoţit de vânt puternic şi ploi torenţiale, agenţia de meteorologie din Portugalia anunţând că există un risc de peste 80% ca furtuna să lovească insulele din Oceanul Atlantic, relatează Reuters, potrivit agerpres.
Potrivit unui comunicat dat publicităţii duminică de Institutul Portughez al Mării şi Atmosferei (IPMA), ochiul uraganului Lorenzo, de categoria 4, va trece miercuri ”foarte aproape” de arhipelagul Azore, însoţit de viteze ale vântului de până la 200 de kilometri la oră.
În acest moment este un uragan puternic de categoria 4, cu vânturi susținute de 145 mph (233 km/h). Lorenzo a atins pentru scurt timp puterea de categoria 5, cu rafale de 160 mph (257 km/h).
Cele mai severe fenomene sunt așteptate pe insulele Azore. În seara zilei de marți 1 octombrie, în insulele Flores și Corvo, cele mai vestice insule ale arhipelagului, vor fi măturate de vânturi puternice și ploi torențiale.
Ulterior, furtuna va continua să se îndrepte către nord – est, spre Insulele Britanice. Ar putea lovi Irlanda și Regatul Unit la mijlocul săptămânii viitoare, provocând o serie de consecințe în lanț asupra climatului european.
În jumãtatea sudicã a Europei cerul va fi variabil, doar pe arii restrânse va ploua slab, iar dimineaţa, în zonele joase de relief, izolat va fi ceaţã. În restul continentului vor fi înnorãri temporare şi ploi, iar pe suprafeţe mici vor fi cantitãţi de apã mai însemnate.
În vestul şi nordul Peninsulei Scandinavice, precipitaţiile vor fi şi sub formã de lapoviţã şi ninsoare.
Vântul va avea intensificãri în regiunile centrale, cu viteze ce vor depãşi local 70 km/h, iar izolat 90 km/h. Intensificãri locale ale vântului vor fi şi în vestul, în nordul şi în estul Europei, dar vitezele vor fi mai mici.

Într-un editorial tranșant, clujeanul Vasile Dîncu, președintele Consiliului Național al PSD, cere partidului să nu se lase prins în logica austerității și propune, ca alternativă la tăieri, cumpătarea – o viziune matură, rațională și solidară pentru guvernare.
Într-un editorial pentru Digi24, Dîncu arată că, după fiecare rundă de alegeri, apare mantra „Trebuie să tăiem!”, care a devenit, spune el, lipsită de strategie și periculoasă.
„Această…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
LOTUL Naționalei și cel al Universității Cluj pentru meciul CARITABIL de sâmbătă de pe Cluj Arena

Sâmbătă, 7 iunie, de la ora 17.00, pe Cluj Arena se va disputa partida caritabilă pentru Dr. Dan Dragoș Crăciun, un meci între foști componenți ai Naționalei și ai Universității Cluj.
Fostul președinte al Universității se confruntă cu grave probleme de sănătate: o criză diabetică severă a dus la amputarea piciorului drept, obligându-l să-și continue viața într-un scaun cu rotile.
Toate fondurile vor fi direcționate către sprijinirea doctorului Crăciun….
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Protest la Cluj-Napoca, sâmbătă, împotriva violenței asupra femeilor, după uciderea Teodorei Marcu

Sâmbătă, 7 iunie, de la ora 17, Queer Sisterhood Cluj va organiza, în Piața Mihai Viteazul din Cluj-Napoca, un protest împotriva violenței asupra femeilor, după uciderea Teodorei Marcu care a zguduit o țară întreagă.
Un protest împotriva violenței asupra femeilor va avea loc sâmbătă, la Cluj-Napoca, sub motto-ul „Nu mai îngropăm femei. Îngropăm sisteme. Oprește femicidul”. Manifestația vine în urma uciderii Teodorei Marcu, al cărei caz a zguduit opinia…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Un accident rutier a fost înregistrat, joi după amiază, pe DN 16, între localitățile Corpadea si Apahida, o dubiță fiind răsturnată.
Din primele cercetări efectuate la fața locului, polițiștii au constatat că un bărbat de 45 de ani, din comuna Apahida, care conducea o autoutilitară înspre localitatea Aphaida, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare după o curbă la stânga, în condiții ce urmează a fi stabilite în cadrul cercetărilor, ulterior…
Citește mai mult pe Cluj24.ro