Connect with us

EVENIMENT

Vremea se schimbă radical. Avertizare meteo de furtuni şi ploi torenţiale

Publicat

Sursă foto: Arhivă

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, luni, o informare de vreme instabilă, ce vizează toată ţara. Sunt așteptate cantități de apă ce vor depăși 40 de litri pe metru pătrat. Se anunță și furtuni și grindină.

Instabilitatea atmosferică se va accentua treptat, la început în vestul și nord-vestul țării, apoi, marți și marți spre miercuri (24 și 24/25 august) mai ales în centru, nord-est, sud-vest și în zonele montane.

Vor fi perioade cu averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului, iar pe alocuri vijelii și grindină.

Cantităţile de apă vor depăși pe intervale scurte sau prin acumulare 20...40 l/mp.

Miercuri și joi, astfel de fenomene se vor semnala cu precădere în sudul, centrul și estul țării. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. FOTO. Eroii martiri ai Revoluției din 1989, comemorați la Cluj-Napoca. Cei rămași cer aplicarea Legii Recunoștinței

Publicat

revolutie1.jpg






Eroii Revoluției din Decembrie 1989 au fost comemorați, duminică, la Cluj-Napoca. 36 de ani au trecut de la revolta care a dus la căderea regimului comunist.

La Cluj-Napoca, 26 de oameni au murit pentru libertate. Ei nu trebuie uitați niciodată.

Asociația revoluționarilor din Cluj cere aplicarea Legii Recunoștinței.

Comemorarea a avut loc, ca în fiecare an, la 21 Decembrie, la monumentul „Stâlpii...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Au furat 5.000 de lei de la o femeie de 89 de ani din Ivăniș și au înșelat un vârstnic din Poiana Galdei. Patru bărbați, REȚINUȚI

Publicat

zeci de mașini și peste 300 de persoane căutate în

Patru bărbați cu vârste cuprinse între 23 și 37 de ani, din comuna Mihalț și județul Mureș, au fost reținuți de polițiști după ce au furat 5.000 de lei de la o femeie de 89 de ani din Ivăniș și au înșelat un vârstnic din Poiana Galdei cu suma de 3.600 de lei. 

Potrivit IPJ Alba, la data de 20 decembrie 2025, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de patru bărbați, cercetați pentru săvârșirea...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbat din Săsciori, REȚINUT după ce s-a urcat băut la volan. Unde a fost oprit de polițiști și ce alcoolemie avea

Publicat

etilotest.jpeg

Un bărbat de 47 de ani din Săsciori a fost reținut de polițiști după ce a fost prins în timp ce conducea o mașină, fiind sub influența băuturilor alcoolice. 

Potrivit IPJ Alba, la data de 20 decembrie 2025, în jurul orei 22.00, polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Sebeș au oprit, pentru control, pe strada Valea Sebeșului, din localitatea Petrești, județul Alba, un autoturism condus de un bărbat de 47 de ani, din localitatea Săsciori.

În urma testării bărbatului cu...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tânăr de 23 de ani din Alba, REȚINUT de polițiști după ce, băut fiind, a incendiat 50 de baloți de lucernă

Publicat

tânăr de 23 de ani din alba, reȚinut de polițiști

Un tânăr de 23 de ani din localitatea Beța din comuna Lopadea Nouă a fost reținut de polițiști după ce, aflat sub influența băuturilor alcoolice, a incendiat 50 de baloți de lucernă. 

Potrivit IPJ Alba, la data de 20 decembrie 2025, polițiștii Secției 3 de Poliție Rurală Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 23 de ani, din localitatea Beța, județul Alba, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de distrugere.

Din cercetările efectuate...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate
Publicitate