EVENIMENT
Vremea se va răci semnificativ în Bucureşti pe parcursul zilei de vineri. Noaptea vor fi condiţii de lapoviţă

Vremea se va răci semnificativ în Bucureşti pe parcursul zilei de vineri, temporar va ploua, iar spre seară şi noaptea vor fi condiţii de lapoviţă, arată prognoza pentru Capitală publicată de Administraţia Naţională de Meteorologie.
Citește și METEO: Vin ninsorile! Un val de aer polar ajunge în România, în următoarele zile
Vântul va avea intensificări, cu rafale ce vor atinge 40 – 50 km/h, amplificând senzaţia de rece, precizează meteorologii.
Temperatura aerului va fi în scădere continuă, astfel că maxima zilei de vineri, de 5 – 6 grade Celsius, se va atinge în orele dimineţii. Minima termică de sâmbătă dimineaţa va fi de 0 – 1 grad Celsius.
Şi joi vremea va rămâne închisă, temporar va ploua şi se vor cumula cantităţi de apă în medie de 10 – 15 litri/mp.
Vântul va avea intensificări temporare, cu viteze care la rafală vor atinge 45 – 55 km/h. Temperaturile vor fi în scădere, astfel că maxima zilei de joi va fi de 10 – 11 grade, iar cea minimă de vineri dimineaţa de 3 – 4 grade Celsius.
La nivelul întregii ţări este în vigoare o informare meteo potrivit căreia vremea se va răci şi se vor semnala precipitaţii în special în partea de sud a ţării. AGERPRES
EVENIMENT
Cod galben de vânt puternic în sudul județului Alba. Harta cu toate zonele vizate din România. Rafale de până la 100 km/h la munte

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis duminică, 14 septembrie 2025, o atenționare cod galben de vânt puternic, valabilă în intervalul ora 10:00 – 20:00.
Avertizarea se aplică pentru:
- județele Caraș-Severin, Timiș, Arad, Botoșani,
- zona joasă a județelor Suceava și Neamț,
- jumătatea de vest a Carpaților Meridionali- cu porțiuni din județele Hunedoara, Alba, Sibiu, Vâlcea, Gorj.
În aceste regiuni, vântul va sufla cu intensificări ce vor atinge 50…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ce spune ministrul Educației în contextul protestelor din învățământ: în peste 98% din școli funcționează sistemul educațional

Ministrul Educației, Daniel David, spune că majoritatea unităților școlare funcționează normal. Acesta precizează că doar 1,8% dintre școli au înregistrat forme de boicot ale profesorilor, care au supravegheat elevii fără a preda efectiv lecții.
„Eu cred că anul școlar a început bine. Au fost diverse discuții anterioare, diverse amenințări, diverse lucruri afirmate în spațiu public, până la urmă, în prima zi de școală, toți copiii care au mers la școală au fost…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Un clujean propune modificarea semaforului pietonal de la Metro și adăugarea unei benzi de autobuz spre Florești

Un locuitor din Cluj a semnalat două probleme majore de trafic: semaforul pietonal de la Metro Florești, care generează blocaje la orele de vârf, și lipsa unei benzi dedicate autobuzelor pe Calea Florești.
Acesta propune revenirea la sistemul anterior, când traversarea pietonilor se făcea doar la apăsarea butonului, o dată la 5 minute și adăugarea unei benzi de autobuz.
Blocaje încă de la primele ore ale…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Angajări la stat: posturi vacante în instituții publice din Alba, în perioada septembrie-octombrie. Calendar și condiții

Angajări la stat: posturi vacante în instituții publice din Alba. În perioada septembrie-octombrie 2025, sunt organizate concursuri pentru ocuparea posturilor disponibile în instituții publice.
Persoanele care doresc să participe la selecție trebuie să îndeplinească mai multe condiții. Acestea se referă la studii, vechimea de muncă și alte cerințe.
Lista posturilor vacante
Angajări la stat. Alba Iulia
Liceul Teologic Romano – Catolic „Gróf Majláth Gusztáv Károly”…
Citește mai mult pe Alba24.ro