Connect with us

ACTUALITATE

We are more than work! Falk Pruscha, fost CEO al Star Transmission şi Star Assembly, despre experienţa sa în România

Publicat

falk Pruscha

După doi ani şi jumătate petrecuți în România la conducerea companiilor Star Transmission şi Star Assembly, cele două filiale ale concernului Daimler în România, Falk Pruscha se întoarce la Stuttgart, unde va prelua conducerea producției de motoare în cadrul rețelei Powertrain divizia Mașini.

Cariera lui Falk Pruscha în cadrul Daimler AG a început în 1996 la Rastatt, Germania, unde a fost responsabil pentru managementul calităţii. Înainte de sosirea în România, a ocupat poziții de conducere în departamentele Managementul Calității şi Producție în locațiile Concernului din Africa de Sud, Hambach şi Untertürkheim.

În 2015, și-a început mandatul de CEO al companiilor Star Transmission şi Star Assembly în România, fiind responsabil de startul cu succes al producţiei cutiei de viteze cu nouă trepte 9G-Tronic. Creșterea eficienței și a flexibilității producției au avut ca efect consolidarea locaţiilor Sebeş şi Cugir ca piloni importanţi atât în industria automotive, cât şi în rețeaua de producție Powertrain a diviziei Mercedes-Benz Maşini, prin producția de componente şi transmisii.

La 5 luni după începerea mandatului, Falk Pruscha a supervizat inaugurarea producției cutiei 9G-Tronic, proces ce a plasat Sebeșul ca a doua locaţie din lume unde este produsă această transmisie, după Hedelfingen, Germania. Tot pe durata mandatului în România, au fost inaugurate alte două construcţii aparţinând a două proiecte diferite, respectiv producţie ţevi de înaltă presiune pentru autovehiculele pe benzină la Cugir şi remanufacturare transmisii la Sebeş.

„Sunt pe deplin recunoscător pentru faptul că mi s-a acordat șansa de a petrece trei ani în România, împreună cu familia mea.

Am luat ușor decizia de a beneficia de această oportunitate, datorită feedback-ului pozitiv al directorilor Andreas Lettner și Bernd Krottmayer, ce au condus sucursalele Daimler în România anterior venirii mele aici.

Încă din prima zi, am fost primiți cu brațele şi inimile deschise, ceea ce a făcut șederea foarte plăcută pentru toată lumea. Cu toții ne-am bucurat de natura pură, cultura bogată a orașelor şi de oamenii de aici, care au fost atât de calzi şi prietenoși!

Consider ca percepția nefavorabilă asupra României se datorează preferinței media de a transmite cu precădere evenimente negative. Toți cei care au venit aici sceptici, au plecat fiind mari fani ai României.

Experienţa mea ca Director General al Star Transmission şi Star Assembly a fost şi este în continuare pozitivă. Cel mai mult mi-a plăcut spiritul de echipă dintre toate nivelele. Întotdeauna există o abordare deschisă şi de perspectivă în rezolvarea provocărilor, împreună. Nimic nu este prea greu de învățat sau prea complicat de rezolvat.

Dacă aş putea să îmi pun o dorință, mi-ar plăcea să văd că această gândire se păstrează și în viitor. Pentru că asta este ceea ce ne diferenţiază şi oferă esenţă activităţii noastre.

Acesta e rolul esențial al puterii echipei în Star Transmission şi Star Assembly. Este și motivul pentru care avem până acum cele mai complexe produse pentru powertrain, rezultatul utilizării celor mai sofisticate maşini şi echipamente.

Și datorită acestor calităţi, Star Transmission şi Star Assembly vor constitui întotdeauna un reper demn de luat în considerare pentru posibile investiții viitoare.

Cum sunt încă în familia powertrain, voi rămâne mereu interesat de activitatea Star Transmission şi Star Assembly. Şi cu siguranţă îi voi vizita pe colegii mei ca să îi văd crescând şi dezvoltându-se! Le doresc tuturor tot ce e mai bun, pentru a continua această poveste de succes!” ne transmite Falk Pruscha, fostul CEO al Star Transmission şi Star Assembly.

Despre Star Transmission şi Star Assembly

Grupul Daimler, prezent pe piața automotive din România încă din 2001, derulează unul din cele mai mari și ambițioase proiecte industriale din țara noastră, numărând în prezent peste 3000 de angajaţi. Star Transmission şi Star Assembly sunt piloni importanţi ai producţiei globale Powertrain pentru Mercedes-Benz Maşini. La Cugir (Star Transmission), sunt produse în serie componente pentru motoarele şi cutiile de viteze destinate autoturismelor Mercedes-Benz, prototipuri şi dispozitive, în timp ce la Sebeş sunt asamblate cutii de viteze automate în cinci, șapte și nouă trepte.

Mulţumită unui parteneriat strâns cu autorităţile din Judeţul Alba, începând din 2013, Star Transmission este partener al Şcolii Profesionale Duale Germane din Alba Iulia, înfiinţată după modelul german din ţinutul Baden-Württemberg.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Cinci filtre rutiere pe principalele artere din municipiul Botoșani, plasa perfectă în care au căzut zeci de șoferi „amețiți”

Publicat

foto: razie la flămânzi, aproape o sută de amenzi

Publicitate

Marți, în intervalul orar 15:00-20:00, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani – Biroul Rutier au organizat o acțiune pentru prevenirea și combaterea accidentelor rutiere produse ca urmare a nerespectării regulilor de circulație.

 

Astfel, au fost instituite 5 filtre rutiere pe principalele artere din municipiul Botoșani, precum și la intrările și ieșirile din oraș, prilej cu care au fost controlate peste 40 de autovehicule, iar 23...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Șofer de 55 de ani, municipiul Botoșani, aproape de comă alcoolică: 1,50 mg/l alcool pur în aerul expirat, atât a arătat etilote

Publicat

Șofer de 55 de ani, municipiul botoșani, aproape de comă

Publicitate

Marți seară, polițiștii din cadrul Biroului Rutier au oprit pentru control, pe strada I.C. Brătianu, din municipiul Botoșani, un autoturism condus de un bărbat, de 55 de ani, municipiul Botoșani.

 

Întrucât emana halenă alcoolică a fost testat cu aparatul etilotest, valoarea rezultată fiind de 1,50 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, acesta a fost condus la o unitate spitalicească pentru recoltarea de probe biologice de sânge, în vederea...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2026: Sfânta Împărăteasă Teodora, mama cea iubitoare de Hristos

Publicat

calendar ortodox 2026: sfânta Împărăteasă teodora, mama cea iubitoare de

Publicitate

Sfânta Teodora, Împărăteasa Bizanțului, s-a născut din părinți înstăriți și evlavioși în cetatea Constantinopolului unde a și crescut. Din fragedă vârstă i s-a dus renumele pentru înțelepciunea și frumusețea cu care era împodobită. Drept aceea, la 4 iunie anul 830 s-a căsătorit cu Teofil, împăratul Bizanțului cu care a avut 7 copii, 5 fete și 2 băieți.

Această căsnicie însă a fost umbrită de ura lui Teofil față de sfintele...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Două case din Durnești și Flămânzi au fost în pericol, în ultimele ore, după ce funinginea din coșurile de fum s-a aprins

Publicat

foto: adăpost de animale cuprins de flăcări în urma unui

Publicitate

Două case din localitățile Cucuteni ( comuna Durnești) și Prisăcani ( orașul Flămânzi) au fost în pericol, în ultimele ore, după ce funinginea din coșurile de fum s-a aprins.

Pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Trușești și Punctului de Lucru Flămânzi au intervenit prompt și au stins flăcările înainte ca acestea să se extindă la acoperișul caselor.

Cauza probabilă a fost stabilită ca fiind coș de fum necurățat de funingine.

Vă...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe