Connect with us

ACTUALITATE

WhatsApp încurajează shopping-ul cu noua funcţie ''coş de cumpărături''

Publicat

whatsapp

Serviciul de mesagerie mobilă WhatsApp, deţinut de reţeaua socială Facebook Inc, a anunţat marţi că a introdus o nouă funcţie de "coş de cumpărături" care permite utilizatorilor să îşi facă cumpărăturile prin intermediul aplicaţiei, transmite AFP.

"Cu aceste coşuri de cumpărături, oamenii pot răsfoi un catalog, selecţiona multiple produse şi trimite o comandă sub forma unui singur mesaj", explică WhatsApp într-o postare pe blog în care precizează că această opţiune va fi disponibilă în întreaga lume începând de marţi.

Prin această nouă funcţie, WhatsApp încearcă să atragă comercianţi şi companii pe aplicaţia sa WhatsApp Business, pentru a-şi gestiona comenzile şi schimburile cu clienţii. De asemenea, vrea să îşi încurajeze baza de 1,5 miliarde de utilizatori individuali din întreaga lume să îşi facă cumpărăturile via aplicaţia sa.

Dezvoltarea tranzacţiilor pe serviciul său de mesagerie este crucială pentru WhatsApp care, în pofida adoptării sale pe scară largă, nu câştigă bani din publicitate. De asemenea, aplicaţia WhatsApp nu dispune încă de un serviciu de plăţi integrat.

Săptămâna trecută, WhatsApp a intrat în lupta pentru piaţa plăţilor mobile din India, o piaţă promiţătoare unde activează deja giganţi precum Google şi Alibaba. Filiala Facebook a anunţat lansarea WhatsApp Pay în India, cea mai mare piaţă a sa cu aproximativ 400 milioane de utilizatori ai serviciului său de mesagerie. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Incendiu devastator în Havârna: O familie a rămas fără locuință după ce flăcările au mistuit casa și anexele. O femeie a ajuns la spital

Publicat

incendiu devastator în havârna: o familie a rămas fără locuință

Publicitate

O familie din localitatea Havârna a rămas fără acoperiș deasupra capului în urma unui incendiu de proporții care a izbucnit seara trecută și a distrus aproape în totalitate locuința și mai multe anexe gospodărești.

Alarma a fost dată în cursul serii, iar la fața locului au intervenit în cel mai scurt timp două echipaje din cadrul Punctului de Lucru Darabani, pompieri din cadrul Detașamentului Dorohoi, precum și Serviciul Voluntar pentru...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Acțiune a polițiștilor rutieri în Botoșani, Tudora și Vorona: Zeci de sancțiuni aplicate pentru viteză și alte abateri grave

Publicat

acțiune a polițiștilor rutieri la tudora: zeci de sancțiuni și

Publicitate

Polițiștii din cadrul Biroului Rutier Botoșani au desfășurat, la data de 3 ianuarie 2026, o amplă acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere și creșterea siguranței în trafic, în zonele considerate cu risc ridicat.

Controalele au avut loc atât pe sectorul de drum din municipiul Botoșani unde, la finalul lunii decembrie 2025, s-a produs un grav accident rutier soldat cu decesul unei persoane, cât și pe raza localităților Tudora și Vorona.

În...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cod galben de ninsori și polei în județul Botoșani. Meteorologii avertizează asupra condițiilor meteo periculoase

Publicat

cod galben de ninsori și polei în județul botoșani. meteorologii

Publicitate

Meteorologii au emis o atenționare de cod galben de ninsori, lapoviță și ploi pentru județul Botoșani, valabilă începând de mâine, de la ora 10:00, până marți, la aceeași oră.

Potrivit prognozelor, fenomenele meteo vor afecta întreg județul, fiind așteptate precipitații mixte care, în anumite zone, pot favoriza depuneri de polei și formarea ghețușului, în special pe carosabil și trotuare.

Cantitățile de apă estimate se vor situa între...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Confirmare oficială: Tânăr român de 18 ani, decedat în incendiul din Crans-Montana, în Elveția

Publicat

confirmare oficială: tânăr român de 18 ani, decedat în incendiul

Publicitate

Ministerul Afacerilor Externe precizează că, potrivit informațiilor transmise de autoritățile elvețiene competente, un cetățean român, presupus inițial dispărut, a decedat în urma incendiului produs în Elveția, în stațiunea Crans-Montana, relatează agerpres.ro.

MAE a transmis condoleanțe familiei îndoliate, menționând că Ambasada României la Berna se află în contact cu familia persoanei decedate, iar reprezentanții misiunii diplomatice...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe