EVENIMENT
WhatsApp nu va mai funcționa pe mai multe telefoane mobile. Două miliarde de utilizatori vor fi afectați
Două miliarde de utilizatori de telefoane mobile nu vor mai putea folosi WhatsApp de marți. Odată cu o nouă actualizare, aplicația va fi incompatibilă cu mai multe versiuni mai vechi de Android și iOS.
WhatsApp selectează acum tipurile de smartphone-uri pe care să le folosească.
Din 1 noiembrie, utilizatorii de smartphone-uri cu o vechime de peste cinci ani, dotate cu versiuni anterioare ale Android 4.1 și iOS 10 nu au mai avut acces la actualizările aplicației, dar au continuat să funcționeze, în ciuda unor disfuncționalități.
Alte aproximativ 50 de modele de telefoane sunt vizate de marți.
Acestea nu utilizează versiunea necesară de iOS sau Android și pur și simplu nu vor mai avea posibilitatea de a utiliza aplicația, dacă nu actualizează Android sau iOs.
Lista este următoarea: Apple iPhone 6S, iPhone 6S Plus, Lenovo A820, ZTE V956, Huawei Ascend D2, Ascend G740, Ascend Mate, Faea F1, Archos 53 Platinum, HTC Desire 500, Samsung Galaxy Trend II, Galaxy S3 mini, Galaxy Xcover 2, Galaxy Xcover 2, Galaxy Ace 2, Galaxy Xcover, Caterpillar, Cat B15, Sony Xperia M, Wiko, Сіnk Fіve, Darknight, ТНL W8, ZTE Grand X, Quad v987, Grand Memo, Grand S Flex, LG Luсid 2, Optimus F7, Optimus L3 II Dual, Optimus F5, Optimus L5 II Dual, Optimus L3 II, Optimus L7 II Dual, Optimus L7II, Optimus F6, Optimus L4 II Dual, Optimus F3, Optimus L4 II, Optimus L2 II, Optimus F3Q.
Cei care vor să utilizeze în continuare Whatsapp va trebui să își actualizeze sistemul de operare, conform Le Figaro.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
FOTO. Strat de zăpadă de jumătate de metru pe drumurile din Cluj. Zeci de utilaje mobilizate pentru menținerea circulației
Ninsorile abundente din ultimele 18 ore au depus un strat de zăpadă de până la 50 de centimetri pe mai multe drumuri județene din Cluj, îngreunând traficul rutier. Consiliul Județean Cluj anunță că nu există drumuri județene blocate, însă se circulă în condiții de iarnă, iar în unele zone cu dificultate sporită, în special în zona de munte.
Consiliul Județean Cluj a informat că, în dimineața zilei...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Floreștiul dă startul campaniei de colectare a brazilor de Crăciun, un demers anual menit să asigure gestionarea corectă a deșeurilor vegetale după perioada sărbătorilor.
Primăria anunță un program diferențiat, astfel încât toți locuitorii comunei să își poată preda bradul într-un mod simplu și ecologic.
Locuitorii îi pot preda gratuit
Pentru asociațiile de proprietari, colectarea se va face...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
După blocajele cauzate de zăpadă, școlile din Cluj își deschid porțile. Maria Forna: Sperăm să nu intervină situații neprevăzute
Cursurile suspendate joi în șapte unități de învățământ din județul Cluj, precum și dificultățile întâmpinate de elevii navetiști din alte zeci de localități, se vor încheia vineri, când toate școlile din județ își vor relua activitatea în format fizic.
Anunțul a fost făcut de Prefectura Cluj, în urma consultărilor cu Inspectoratul Școlar Județean și autoritățile locale.
În cursul zilei de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. IREAL. A fost plasat sub control judiciar șoferul care a omorât un pieton la Ceanu Mare și a fugit
Șoferul care a lovit mortal marți seară un bărbat în localitatea Ceanu Mare a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile.
Imagini șocante surprinse de camerele de supraveghere
Primele înregistrări arată momentul în care șoferul realizează că a lovit pietonul. În imagini, acesta își pune mâinile pe cap, într-un gest de șoc, apoi fuge de la locul faptei. Victima, identificată de surse locale ca...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
