EVENIMENT
Zece bărbaţi şi o femeie, condamnaţi după 12 ani pentru tentativă de omor calificat
Zece bărbaţi şi o femeie au fost condamnaţi, luni, la închisoare cu executare pentru tentativă de omor calificat comisă asupra unui tânăr în noaptea de Crăciun a anului 2008, aceştia fiind obligaţi, totodată, la plata cheltuielilor către mai multe spitale, dar şi la plata unor sume cu titlul de daune materiale şi morale.
Potrivit portalului instanţelor de judecată, Tribunalul Prahova s-a pronunţat pe fond, în faza de rejudecare a dosarului, într-o cauză care vizează infracţiunea de tentativă de omor calificat săvârşită de mai mulţi inculpaţi în faţa unui club din municipiul Ploieşti. Unii dintre cei care au fost condamnaţi sunt cunoscuţi în oraş drept interlopi.
Astfel, nouă persoane au primit pedepse de 4 ani, respectiv 4 ani şi şase luni de închisoare, în timp ce două persoane, între care şi o femeie, au fost condamnaţi la câte cinci ani şi şase luni de detenţie.
De asemenea, instanţa a dispus ca inculpaţii să plătească mai multor spitale – Spitalul Judeţean de Urgenţă Ploieşti, Spitalul Clinic de Urgenţă Sfântul Pantelimon Bucureşti şi Spitalul Clinic de Urgenţă Bucureşti – despăgubiri în valoare de peste 51.000 de lei, plus dobânzile aferente până la achitarea integrală a debitului.
Totodată, agresorii sunt obligaţi să plătească victimei daune materiale şi morale în valoare totală de 290.000 de euro.
Conform deciziei Tribunalului Prahova, onorariile apărătorilor din oficiu desemnaţi pentru cei 11 inculpaţi în cuantum de câte 2.001.253 lei se avansează din fondurile Ministerului Justiţiei în favoarea Baroului Prahova.
Decizia pronunţată luni poate fi atacată cu apel în zece zile de la comunicare. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO. Tânăr surprins în Florești, în timp ce distruge cu pumnul un coș de gunoi. A devenit un sport la Cluj
Un tânăr a fost filmat pe strada Valea Gârbăului din Florești în timp ce lovește cu pumnul un coș de gunoi montat pe stâlp, doborându-l la pământ.
Imaginile au fost surprinse noaptea de un cititor Cluj24. Din filmare se vede cum tănărul, care alerga pe stradă alături de un prieten, provoacă distrugeri fără nicio reținere.
Fenomen tot mai des întâlnit în Cluj
În video se vede cum tânărul se…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Târguri de Crăciun 2025: unde sunt organizate cele mai cunoscute evenimente de sărbători, în România. PROGRAM
Târguri de Crăciun 2025. Marile orașe din România intră în atmosfera sărbătorilor odată cu deschiderea târgurilor de Crăciun.
Printre cele mai cunoscute târguri din țară se numără cele din Craiova, Sibiu, Cluj, Timișoara, Alba Iulia, Oradea, Brașov, dar și București.
Târgurile de Crăciun din Alba Iulia
Alba Iulia va avea două târguri de Crăciun anul acesta. Unul va fi în Șanțurile Cetății, organizat și administrat de o firmă privată. În Parcul de Crăciun…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Simpozionul ”Libertate, egalitate, fraternitate” la Sala Unirii din Alba Iulia, cu personalități din mediul academic
Simpozionul ”Libertate, egalitate, fraternitate” s-a desfășurat sâmbătă, la Sala Unirii din Alba Iulia. Manifestarea a reunit personalități din mediul academic românesc.
Organizatorii au propus o incursiune în istoria ideilor, a curentelor identitare și a personalităților ce au jalonat destinul României moderne.
În deschiderea evenimentului, a fost intonate imnul național, în interpretarea la nai oferită de Alexandru Pal.
Evenimentul a fost organizat de Consiliul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO Nuntă în anul 2026 în Alba: tendințe, prețuri și recomandări pentru organizarea petrecerii de căsătorie
Nuntă în anul 2026: cuplurile care doresc să-și unească destinele anul viitor au la dispoziție o ofertă variată de servicii, pusă la dispoziție de operatori din domeniul organizării evenimentelor. Majoritatea celor care aleg să facă petrecerea nunții își planifică din timp detaliile, în așa fel încât evenimentul să fie unul reușit și memorabil.
La Alba Iulia, în weekendul 15-16 noiembrie se desfășoară un eveniment ce reunește oferta celor care se implică pentru a…
Citește mai mult pe Alba24.ro


