Connect with us

EVENIMENT

Zece pompieri infectaţi cu coronavirus la Detaşamentul Cernavodă, unde lucra salvatorul decedat din cauza infecției

Publicat

Zece pompieri de la Detaşamentul Cernavodă au fost confirmaţi cu coronavirus, după ce, la sfârşitul săptămânii trecute, un coleg de-al lor a murit în urma infectării.

„La nivelul Detaşamentului Cernavodă au fost confirmaţi zece pompieri având COVID-19. Aceştia sunt internaţi în spital, iar din ultimele informaţii pe care le avem, aceştia sunt asimptomatici”, a transmis, joi, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea”.

Conform sursei citate, după primirea rezultatului care indica infectarea, au fost informate structurile ierarhice şi Direcţia de Sănătate Publică, pentru „prelevarea imediată de probe pentru toţi contacţii apropiaţi (conform definiţiei de caz)”. Ulterior, au fost dispuse măsuri pentru izolarea acestora la domiciliu, cu menţinerea unui contact telefonic permanent, prin intermediul unor persoane desemnate din cadrul instituţiei.

„Menţionăm că la nivelul tuturor subunităţilor ISU Dobrogea se realizează periodic decontaminarea acestora, au fost luate măsuri pentru dezinfecţia spaţiilor, precum şi a suprafeţelor care sunt atinse frecvent. Manifestăm o preocupare deosebită pentru protejarea personalului propriu, cu accent pe verificarea modului de respectare a procedurilor pentru cazurile cu suspiciune sau confirmate COVID-19, în ceea ce priveşte echiparea corespunzătoare a personalului şi decontaminarea după fiecare intervenţie, atât a personalului, cât şi a tehnicii de intervenţie”, au precizat reprezentanţii ISU.

Un pompier de la ISU „Dobrogea”, în vârstă de 48 de ani, a murit la sfârşitul săptămânii trecute după ce s-a infectat cu COVID-19. El a fost internat iniţial, pe 12 aprilie, la spitalul din Cernavodă, fiind apoi transferat la spitale din Medgidia, Constanţa şi la Institutul „Matei Balş” din Bucureşti. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Ambasadorul Argentinei, Carlos Alejandro Poffo, în vizită oficială la Camera de Comerț și Industrie Cluj

Publicat

ambasadorul argentinei camera de comert sursa gazeta afacerilor.jpg






Vineri, 12 decembrie 2025, Excelența Sa, Carlos Alejandro Poffo, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Argentina în România, a fost primit la o întâlnire de lucru de Președintele Camerei de Comerț și Industrie Cluj, ing. Ștefan-Florea Dimitriu.

Discuțiile au vizat consolidarea relațiilor bilaterale deja consistente între Argentina și România și identificarea oportunităților de dezvoltare…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Lucrări de renovare energetică la blocuri din Alba Iulia, recepționate de primărie. Cât au costat

Publicat

foto: lucrări de renovare energetică la blocuri din alba iulia,

Primăria Alba Iulia a recepționat lucrări finalizate de renovare la mai multe scări ale unui bloc din zona Ampoi. Administrația locală anunță că astfel de lucrări vor fi realizate și la alte imobile, pentru eficiență energetică.

”Am recepționat lucrările de renovare energetică realizate la Blocul A3-A8 din Alba Iulia (scara A3 de pe strada Orizontului nr. 2 și scările A4-A8 de pe strada Ampoiului nr. 9-17).

Zeci de familii de albaiulieni beneficiază acum de spații…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Poliția și DSVSA Cluj fac „curățenie” în transporturile alimentare. Amenzi de 32.000 de lei în Dej și comunele învecinate

Publicat

drugtest etilotest politie 6.jpg






Polițiștii clujeni, împreună cu inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Cluj, au desfășurat pe 12 decembrie o acțiune în municipiul Dej și comunele arondate, având ca scop protejarea sănătății publice și siguranța alimentelor.

În intervalul orar 09:00–13:00, au fost verificate 18 autovehicule.

Amenzi de 32.000 de lei

În urma controalelor, au fost aplicate 8…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tânăr din Lunca Mureșului, prins la volan fără permis. Unde a fost oprit de polițiști

Publicat

prins la volan cu permisul suspendat: tânăr de 19 ani

Un tânăr din Lunca Mureșului s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins la volan fără permis. Acesta a fost oprit de polițiști pe o stradă din Ocna Mureș.

Potrivit IPJ Alba, vineri, 12 decembrie, în jurul orei 23.30, polițiștii din Ocna Mureș au au oprit pentru control, pe strada Horia, un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 21 de ani, din localitatea Lunca Mureșului.

Din verificări a reieșit că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe