Connect with us

EVENIMENT

Zece sirieni au fugit dintr-un centru de carantină din Arad. Sunt căutați de forţele de ordine şi daţi în consemn la frontieră

Publicat

carantina
arhivă foto

Zece cetăţeni sirieni care se aflau într-un centru de carantină din judeţul Arad au plecat fără acordul autorităţilor, fiind căutaţi de forţele de ordine şi daţi în consemn la frontieră.

Purtătorul de cuvânt al Prefecturii Arad, Lucian Cozma, a declarat, vineri seară, pentru AGERPRES, că străinii „ar fi părăsit centrul unde au fost cazaţi printr-un geam lăturalnic şi ar fi intrat pe o proprietate aflată în vecinătatea acestuia, de unde au reuşit să fugă în stradă”.

„Inspectoratul de Poliţie Judeţean Arad a fost informat de plecarea celor zece persoane, căutările începând imediat. Au fost daţi în consemn atât patrulelor din teren, cât şi la punctele de trecere a frontierei de stat”, a precizat Cozma.

Conform sursei citate, dacă vor fi prinşi, sirienii vor fi conduşi într-un alt centru de carantină, unde vor rămâne 14 zile pe cheltuiala lor.

Autorităţile precizează că centrele de carantină nu au pază înăsprită, fiind organizate în pensiuni. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

INCENDIU la Alba Iulia, pe șoseaua de centură: O anexă ar fi fost cuprinsă de flăcări

Publicat

intervenție a pompierilor din blaj pentru salvarea unui cal care

Un incendiu a izbucnit vineri, 13 iunie, în jurul orei 17.50 pe raza municipiului Alba Iulia. 

Potrivit reprezentanților ISU Alba o anexă ar fi fost cuprinsă de flăcări.

La fața locului intervin pompierii din Alba Iulia cu trei autospeciale de stingere.

Misiunea pompierilor militari este în dinamică. Știre în curs de actualizare.

 






Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ACCIDENT RUTIER pe raza localității Valea Lungă: Trei mașini implicate. Ce spun pompierii militari

Publicat

accident rutier pe raza localității valea lungă: trei mașini implicate.

Un accident rutier s-a petrecut vineri, 13 iunie, pe raza localității Valea Lungă, pe DN14B, în jurul orei 17.30. 

Potrivit reprezentnaților ISU Alba, în accidentul rutier ar fi fost implicate trei autoturisme. Din primele informații nu ar fi rezultat persoane încarcerate între fiarele mașinilor.

La fața locului intervin pompierii din Blaj cu o autospecială de stingere, un echipaj de prim ajutor și o ambulanță SAJ.

Misiunea pompierilor este în dinamică. Știre în curs de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ACCIDENT la Turda. Ciocnire între o mașină și un motociclu. Un bărbat a MURIT

Publicat

politie 11 e1748684213252.jpg

Un accident rutier a avut loc, vineri, pe Calea Victoriei, în Turda. S-au ciocnit o mașină și un motociclu. Conducătorul acestuia a primit îngrijiri medicale, însă a fost declarat decesul.

„La data de 13 iunie a.c., în jurul orei 16:10, pe Calea Victoriei din municipiul Turda a fost înregistrat un accident rutier.

Din primele cercetări efectuate la fața locului a rezultat că un bărbat de 29 de ani, aflat la volanul unui autoturism care se deplasa în direcția…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

România ia în calcul modelul Germaniei. Taxă de 10% pe reclamele online de pe Google, Facebook și TikTok

Publicat

suspendarea tiktok în românia: vicepreședintele ancom cere ca măsura să

Guvernul României ar putea lua în calcul introducerea unei taxe de 10% pe veniturile din publicitate opținute de Google, Facebook sau TikTok. 

Astfel, Guvernul ia în calcul posibilitatea introducerii unei măsuri fiscale similare cu cea propusă în Germania, pentru a corecta un dezechilibru evident: platformele internaționale câștigă sume considerabile din publicitatea vândută în România, însă contribuțiile lor la bugetul național rămân minime.

Autoritățile federale din…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe