Connect with us

EVENIMENT

Zece suporteri dinamoviști, investigați pentru incendierea scaunelor la meciul cu CSA Steaua de pe stadionul Ghencea

Publicat

sancţiuni aplicate unor proprietari de câini periculoşi, în municipiul bistrița
Arhivă foto

Conform unor surse judiciare, zece suporteri dinamoviști sunt investigați pentru incendierea scaunelor de pe stadionul Ghencea în timpul meciului de fotbal împotriva echipei CSA Steaua.

„La data de 19 iulie, poliţiştii Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti – Serviciul Grupuri Infracţionale Violente au pus în aplicare zece mandate de aducere, în Municipiul Bucureşti şi judeţele Ilfov, Călăraşi şi Dâmboviţa, emise pe numele unor persoane faţă de care sunt efectuate cercetări într-un dosar penal privind săvârşirea infracţiunilor de tulburarea ordinii şi liniştii publice şi distrugere”, informează un comunicat al DGPMB transmis, vineri, AGERPRES.

Potrivit sursei citate, la data de 18 aprilie, la finalul meciului, membrii galeriei oaspete au provocat distrugeri prin incendierea scaunelor şi prin întreţinerea focului produs, acţiuni prin care au creat indignare în rândul celorlalţi participanţi la eveniment, tulburând, astfel, ordinea şi liniştea publică.

Zece suporteri dinamoviști, investigați pentru incendierea scaunelor la meciul cu CSA Steaua de pe stadionul Ghencea. Nouă dintre ei, sub control judiciar

„În urma unui complex de activităţi, au fost identificaţi zece bărbaţi, cu vârste cuprinse între 17 şi 35 de ani, bănuiţi de comiterea faptelor.

La data de 19 iulie, în urma punerii în aplicare a mandatelor de aducere, persoanele în cauză au fost depistate şi conduse la audieri, în vederea dispunerii măsurilor legale”, precizează DGPMB.

Ulterior, a fost pusă în mişcare acţiunea penală faţă de cei în cauză şi au fost prezentaţi în faţa magistraţilor, pentru nouă dintre aceştia fiind dispusă măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile şi interzicerea participării la manifestări sportive.

Cercetările sunt continuate de către Serviciul Grupuri Infracţionale Violente, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 6, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de tulburarea ordinii şi liniştii publice şi distrugere. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. Accident cumplit la ieșirea din Cluj spre Feleacu. Un bărbat a murit, iar trei persoane, între care o minoră, sunt rănite

Publicat

accident feleacu1.jpg






Un grav accident rutier a avut loc duminică la ieșirea din Cluj-Napoca spre Feleacu,. Două mașini au fost implicate. o persoană a murit și alte trei, între care un copil, au fost rănite.

Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit de urgență cu autospeciale de descarcerare și echipaje SMURD.

Bărbat găsit încarcerat și în stop cardio-respirator

La sosirea salvatorilor, un bărbat…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Accident mortal pe DN1 la ieșire din Cluj. Un bărbat din Alba a murit, 3 persoane rănite, inclusiv un copil. Trafic blocat

Publicat

video: accident mortal pe dn1 la ieșire din cluj. un

Un accident deosebit de grav s-a petrecut duminică pe DN1, la ieșire din Cluj-Napoca spre localitatea Feleacu. Un bărbat și-a pierdut viața după ce două mașini s-au lovit.

În accident este implicată o mașină înmatriculată în Alba. Bărbatul care și-a pierdut viața este din județul Alba.

UPDATE: Potrivit IPJ Cluj, în jurul orei 10.55 pe DN1 E60, la km 470+200, la ieșire din municipiu Cluj-Napoca, a avut loc un accident rutier soldat cu decesul unei persoane.

Din primele…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Crosul Unirii 2025 va fi organizat sâmbătă, 22 noiembrie, în șanțurile Cetății din Alba Iulia

Publicat

crosul unirii 2025 va fi organizat sâmbătă, 22 noiembrie, în

Crosul Unirii, ediția 56 a competiției se va desfășura în acest an, sâmbătă, 22 noiembrie, în șanțurile Cetății din Alba Iulia. Participanții vor primi diplome, medalii și tricouri.

Evenimentul se va desfășura în Șanțurile Cetății Alba Carolina, în zona restaurantului Gothic.

Competiția va începe de la ora 10.00, cu distribuirea tricourilor și apoi startul pe traseu, în funcție de categoriile de participanți.

La eveniment pot participa copii, tineri și adulți…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Polo feminin: sportivele CSM Unirea Alba Iulia au câștigat meciul cu ZVK Steaua Roșie Belgrad, în preliminariile Conference Cup

Publicat

polo feminin: sportivele csm unirea alba iulia au câștigat meciul

Sportivele CSM Unirea Alba Iulia au câștigat, sâmbătă seara, meciul cu ZVK Steaua Roșie Belgrad, cu scorul de 20-5 (4-2, 5-0, 9-1, 2-2).

Competiția face parte din Grupa B din primul tur preliminar al competiției de polo pe apă feminin Conference Cup. Acesta se desfășoară în Bazinul Olimpic din Alba Iulia.

Cecilia Diaz Mesa a marcat 9 goluri pentru Unirea, Jazmin-Adrienn Lorincz 3, Dorofea Vîrtosu 2, Yanisbel Victoria Lopez Perez 2, Debora Nagy 2, Madina Rahmanova 1, Adriana…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe