Connect with us

EVENIMENT

Zeci de mii de fişiere virusate sau infectate, ”deghizate” în manuale şcolare sau eseuri

Publicat

calculator

Manualele școlare, dar și eseurile publicate online sunt pline de viruși. Au fost găsite peste 50.000 de fișiere infectate, ascunse în astfel de materiale pe internet.

În ultimul an, astfel de documente au fost utilizate în peste 350.000 de atacuri asupra a mai mult de 100.000 de utilizatori, scrie ziarul Alba24.ro.

Studenții care încearcă să evite plata pentru manuale și alte materiale educaționale sunt victimele perfecte ale infractorilor ciberneticei. Multe manuale sau referate pot fi găsite online, unii studenți le descarcă de pe site-uri pirat sau de pe forumuri, iar hackerii și-au dat seama de acest lucru și au pus la pachet și viruși.

Cele mai infectate fișiere de acest tip au fost în manualele de engleză, dar și în cele de matematică și literatură, urmate de referate pe diferite teme. Marea majoritate a ameninţărilor au fost inofensive, însă au existat și viruși extrem de periculoși, care fură bani.

sursă: digi24.ro, Alba24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Evoluția infecțiilor respiratorii în Cluj. Mai multe cazuri de viroze comparativ cu 2024

Publicat

gripa.jpg






În județul Cluj, săptămânile 46-49 ale anului 2025 (10 noiembrie – 7 decembrie) au adus o creștere semnificativă a infecțiilor respiratorii, în special a cazurilor de gripă și sindrom gripal, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut.

Datele Direcției de Sănătate Publică Cluj solicitate de Cluj24 arată evoluția epidemiologică detaliată și oferă recomandări pentru prevenirea transmiterii…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Gheorghe Piperea (AUR), semnal de alarmă: Cea mai periculoasă este revenirea la MCV!

Publicat

gh piperea aur.jpg






Europarlamentarul AUR Gheorghe Piperea lansează un avertisment dur cu privire la direcția în care se îndreaptă România, susținând că statul se află „la un moment de răscruce” și riscă să repete erori majore din trecut.

Piperea critică atât clasa politică aflată la guvernare, cât și ceea ce el numește ingerințe externe și interne în actul de justiție, cu accent special pe riscul revenirii la…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Război deschis la CFR Cluj. Eugen Trică îl atacă frontal pe Nelu Varga: „Nu are nimic din fotbal. Să nu-mi mai rostească numele”

Publicat

nelutu varga.jpg






Conflictul dintre Eugen Trică și Nelu Varga a escaladat după ce fostul jucător și tehnician al CFR-ului a oferit o replică extrem de dură patronului din Gruia.

Liber de contract în prezent, Trică a reacționat vehement după ce Varga l-a catalogat drept „analfabet”, în contextul declarațiilor legate de influența conducerii la meciul Dinamo – CFR Cluj (2-1), disputat la finalul lunii octombrie.

Fost…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Florești își construiește independența energetică printr-un parc fotovoltaic modern. Bogdan Pivariu: Un viitor sustenabil

Publicat

parc fotovoltaic floresti.jpg






Bogdan Pivariu, primarul comunei Florești, a vizitat șantierului viitorului parc fotovoltaic care va asigura independența energetică a localității pentru consumul public de electricitate.

Proiectul va acoperi o suprafață de 3,2 hectare și va avea o capacitate instalată de 900 kW, furnizând energie verde pentru multiple utilizări publice.

Parcul va alimenta cu energie:

  • sistemul de iluminat public;

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe