EVENIMENT
Zeci de oameni evacuați, după un incendiu la sediul unei instituții din Timișoara şi un bloc de garsoniere
Un incendiu la o anexă de aproximativ 100 de metri pătraţi din municipiul Timişoara s-a extins la clădirile învecinate, afectând mai multe apartamente şi o instituţie.
Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Timiş, Elena Megherea, a declarat, joi, că până la sosirea echipajelor la locul intervenţiei, incendiul s-a propagat la un grup de locuinţe învecinat şi la acoperişul unei clădiri de birouri care aparţine Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri Timişoara, iar 30 de persoane s-au autoevacuat. Una dintre acestea s-a intoxicat cu fum, dar a fost asistată la faţa locului şi a refuzat transportarea la spital.
În urma incendiului a ars anexa complet, 40% din acoperişul clădirii de locuit şi faţada clădirii, acoperişul clădirii de birouri pe 30 de metri pătraţi şi au fost afectate parţial şapte garsoniere. Incendiul a fost limitat la timp pentru a nu se extinde la celelalte apartamente din interiorul clădirii.
S-a intervenit cu patru autospeciale de stingere cu apă şi spumă, o autoscară mecanică şi două echipaje SMURD, trei ofiţeri şi 25 de subofiţeri, a mai precizat Elena Megherea. AGERPRES
EVENIMENT
Banii românilor cresc accelerat în Pilonul II. Active record de peste 200 miliarde lei și aproape 8,5 milioane de participanți
Fondurile de pensii private obligatorii au încheiat anul 2025 la un nivel record, cu active totale de 201,6 miliarde de lei, marcând o creștere spectaculoasă de 34% față de finalul anului precedent, potrivit celor mai recente date publicate de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF).
Conform ASF, aproximativ 94% din investițiile fondurilor sunt direcționate către active românești, majoritatea denominate în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Horoscop 9-15 februarie 2026: Ce spun astrele despre ziua de 14 februarie, Ziua Îndrăgostiților, pentru fiecare zodie
Horoscop 9-15 februarie. Această săptămână este marcată de o atmosferă mai emoțională decât de obicei, având în vedere că se apropie Ziua Îndrăgostiților.
Totuși, nu este vorba doar despre romantismul clasic, ci despre felul în care fiecare zodie își definește relațiile, nevoile și limitele.
Pentru unii, 14 februarie devine un test al sincerității în cuplu, pentru alții, un moment de clarificare sau chiar de decizie.
Dincolo de această zi, întreaga săptămână...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
L-ați văzut? Bărbat din Aiud, dat dispărut de mama sa. A plecat spre Alba Iulia și nu a mai putut fi contactat
Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din municipiul Aiud. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.
În seara zilei de 8 februarie 2026, polițiștii din Aiud au fost sesizați de către o femeie cu privire la faptul că fiul său, SZANTO ROBERT LEHEL, în vârstă de 52 de ani, a plecat de la domiciliul său, la aceeași dată, în jurul orei 10.00, spre municipiul Alba Iulia și nu a mai revenit,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Imagini impresionante cu tunelurile de pe Autostrada Sibiu - Pitești A1, realizate după noua metodă austriacă
O serie de imagini impresionante cu tunelurile de pe Autostrada Sibiu - Pitești A1, au fost publicate de un pasionat de infrastructură.
O serie de imagini filmate în ultimele zile de Raducu P Drum, un pasionat de infrastructură, prezintă modul în care arată în prezent tunelurile realizate de Porr Construct SRL, prin noua metoda austriacă.

Ambele galerii ale primului tunel (cel scurt) se construiesc exclusiv prin excavare –...
Citește mai mult pe Alba24.ro
