Connect with us

EVENIMENT

Zeci de permise reţinute pentru alcool pentru consum de droguri, în ultimele 24 de ore

Publicat

politia naptea general nou
Arhivă foto

În ultimele 24 de ore, poliţiştii de la rutieră au efectuat acţiuni de control soldate cu reţinerea a 605 permise de conducere. Din acest total, 43 de permise au fost reţinute din cauza consumului de alcool, iar alte 12 pentru consum de droguri sau alte substanţe interzise. Pe lângă aceste măsuri, un număr de 321 certificate de înmatriculare au fost retrase ca urmare a încălcărilor constatate în domeniul legislaţiei rutiere.

"În ultimele 24 de ore, efectivele Ministerului Afacerilor Interne au intervenit la 4.744 de evenimente, 3.042 fiind circumscrise menţinerii ordinii publice, iar 1.702 circumscrise situaţiilor de urgenţă. La nivelul structurilor de poliţie au fost semnalate 857 de posibile infracţiuni, aproximativ 23% dintre acestea fiind sesizări din oficiu", informează un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne (MAI) transmis, vineri, AGERPRES.

Echipajele de ordine publică au prins în flagrant 176 de autori de infracţiuni care au săvârşit 183 de fapte penale, iar faţă de 64 de persoane au fost dispuse măsuri preventive.

În plus, au fost depistate 25 de persoane urmărite naţional sau internaţional.

"În cursul zilei de ieri, poliţiştii şi jandarmii au constatat 7.844 de contravenţii pentru care au aplicat amenzi în valoare de peste 2,9 milioane de lei. La rândul lor, pompierii au efectuat 178 de controale pe linia prevenirii situaţiilor de urgenţă, fiind identificate 33 de obiective care funcţionau fără autorizaţie de securitate la incendiu.

Au fost aplicate 463 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 1.388.601 lei", arată sursa citată.

Zeci de permise reţinute pentru alcool pentru consum de droguri, în ultimele 24 de ore. Din martie 2022 au fost emise 141.885 de permise de şedere

Pe parcursul ultimelor 24 de ore, pompierii au desfăşurat 1.356 de misiuni pentru acordarea asistenţei medicale de urgenţă, 79 pentru stingerea de incendii şi zece pentru descarcerare.

Pe parcursul intervenţiilor pompierilor, au fost salvate cinci persoane.

Piloţii Inspectoratului General de Aviaţie au executat 20 de misiuni aero-medicale, fiind salvate 19 persoane aflate în situaţii de urgenţă.

Totodată, poliţiştii au salvat patru persoane aflate în situaţii de risc din cauza unor incendii.

De la începerea conflictului din Ucraina, 4.426 de cetăţeni ucraineni au solicitat azil în România.

Ei beneficiază de toate drepturile prevăzute de legislaţia naţională.

Totodată, din data de 18.03.2022 şi până în prezent au fost emise 141.885 de permise de şedere pentru beneficiarii protecţiei temporare, 117 fiind acordate în ultimele 24 de ore.

"La acest moment, gradul de ocupare a centrelor de cazare ale Inspectoratului General pentru Imigrări este de 27,1%", precizează MAI.

În ceea ce priveşte traficul prin punctele de trecere a frontierei, în ultimele 24 de ore, în ţara noastră au intrat 36.373 de mijloace de transport şi 148.089 de persoane, dintre care 14.937 de cetăţeni ucraineni. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. IREAL. A fost plasat sub control judiciar șoferul care a omorât un pieton la Ceanu Mare și a fugit

Publicat

accident mortal ceanu mare.jpg






Șoferul care a lovit mortal marți seară un bărbat în localitatea Ceanu Mare a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile.

Imagini șocante surprinse de camerele de supraveghere

Primele înregistrări arată momentul în care șoferul realizează că a lovit pietonul. În imagini, acesta își pune mâinile pe cap, într-un gest de șoc, apoi fuge de la locul faptei. Victima, identificată de surse locale ca...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Muscă din Cluj escaladând zăpada la -5 grade Celsius. Ce spune specialistul Stermin

Publicat

musca zapada.jpg






O muscă a fost surprinsă joi escaladând nămeţi de zăpadă în zona centrală a Clujului, la o temperatură de -5 grade Celsius.

 

Sandu Stermin: Ar trebui să fie în diapauză

Reputatul biolog şi exporator clujean Alexandru N. Stermin a explicat, pentru Cluj24, că, prezenţa muştei în zăpadă ar fi explicate doar de faptul că ea tocmai ar fi ieşit de undeva de la căldură.

“Sigur musca asta a...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Consultații doar cu programare și limitări stricte la medicul de familie, din 2026. Ce trebuie să știe pacienții

Publicat

medic familie petrestii de jos.jpg






Începând cu anul 2026, accesul la serviciile medicale oferite de medicii de familie va fi mai strict reglementat, conform Asociației Medicilor de Familie Cluj. Programările devin obligatorii, documentele medicale nu mai pot fi eliberate fără consultație, iar numărul de consultații decontate este clar limitat.

Noile precizări urmăresc eficientizarea activității cabinetelor și evitarea blocajelor din sistem.

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Locuitorii de pe Mihai Românul au pus mâna pe lopeți și roabe și și-au deszăpezit strada. Se roagă să nu mai ningă

Publicat

captura de ecran 2026 01 08 215759.jpg






În această seară, locuitorii de pe strada Mihai Românul din Cluj-Napoca au ieșit în curți și pe carosabil pentru a-și deszăpezi singuri strada, după ce ninsoarea abundentă a făcut accesul aproape imposibil.

Înarmați cu lopeți, roabe, nisip și sare, oamenii au demonstrat un adevărat spirit civic și o solidaritate rar întâlnită, reușind să curețe întreaga stradă în doar câteva ore.

Imaginile...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe