EVENIMENT
Zeci de persoane de la un cămin de bătrâni din județul Hunedoara, internate în spitale după infectarea cu coronavirus
Un număr de 23 de vârstnici şi cinci angajaţi ai căminului de bătrâni din Orăştie, județul Hunedoara, au fost internaţi în spital după ce s-au infectat cu noul coronavirus, a anunţat luni primarul oraşului, Ovidiu Bălan.
Potrivit acestuia, starea de sănătate a bolnavilor nu pune probleme deosebite, iar unii dintre aceştia sunt asimptomatici.
"Din analiza noastră, la acest moment, pacientul zero, care a adus virusul în acest centru, credem noi că este un pacient care a fost internat la Spitalul Judeţean de Urgenţă Deva în perioada 15-25 martie. A suferit o intervenţie chirurgicală după care a mers pe secţia ATI, iar în 25 martie s-a întors în centru. (...) Persoana respectivă este şi acum asimptomatică, deşi are un test pozitiv", a declarat primarul municipiului Orăştie.
Potrivit acestuia, în cursul serii de luni la căminul de bătrâni ce aparţine de Primăria Orăştie se va face o amplă operaţiune de dezinfecţie, în centru rămânând cinci persoane care nu sunt infectate cu noul coronavirus şi angajaţii necesari.
Persoanele din căminul de bătrâni Orăştie au vârstele cuprinse între 70 şi 94 de ani. Dintre acestea, cinci au vârsta de peste 90 de ani, iar 12 au mai mult de 80 de ani.
Centrul rezidenţial pentru persoane vârstnice din Orăştie găzduieşte 30 de persoane. AGERPRES
EVENIMENT
Au crescut prețurile la carburanți. Cât costă litrul de benzină și motorină în 1 ianuarie 2026, la Alba Iulia
Au crescut prețurile la carburanți. Șoferii plătesc începând de astăzi mai mult pentru benzină și motorină, după ce prețurile la pompă au crescut cu 33-34 de bani pe litru pentru benzină și 30-31 de bani pe litru pentru motorină.
Pentru un autoturism cu un rezervor de 50 de litri, creșterea se traduce printr-un cost suplimentar de 15 - 17 lei la un plin.
Potrivit Codului Fiscal, de la 1 ianuarie 2026 a fost majorat nivelul accizelor pentru bere, vin și alcool etilic.
Au...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Compania de Apă Someș S.A. anunță că noile prețuri/tarife pentru care s-a comunicat intenția de ajustare în cursul lunii decembrie, au intrat în vigoare de la 1 ianuarie 2026.
Astfel, prețul la apă potabilă este de 7,86 lei/mc inclusiv TVA (11% TVA), iar tariful de canalizare-epurare este de 8,34 lei/mc inclusiv TVA (11% TVA).
”Rațiunea necesității de ajustare a prețurilor/tarifelor rezidă în nevoia...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ce să faci pe 1 ianuarie ca să ai noroc în noul an. Tradiții, obiceiuri și superstiții de Sfântul Vasile
Ce să faci pe 1 ianuarie ca să ai noroc în noul an. Prima zi a anului este marcată în calendarul ortodox de sărbătoarea Sfântului Vasile cel Mare, unul dintre cei mai importanți sfinți și teologi ai creștinătății.
Considerat păzitor de duhuri rele și ocrotitor al săracilor, Sfântul Vasile este cinstit pe 1 ianuarie printr-o serie de tradiții și obiceiuri transmise din generație în generație.
În scrierile bisericești se menționează că Iisus Hristos avea ca nume de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Istoria Anului Nou. Anul Nou este astăzi un moment de bucurie și sărbătoare în întreaga lume, marcat de petreceri, artificii și urări de bine. Puțini știu însă că această dată nu a fost întotdeauna fixată la 1 ianuarie și că drumul către stabilirea ei a fost unul lung și plin de schimbări.
Până în urmă cu câteva sute de ani, Crăciunul (25 decembrie) era considerat prima zi a anului din punct de vedere religios. Abia în 1691, Papa Inocențiu al XII-lea a stabilit...
Citește mai mult pe Alba24.ro
