EVENIMENT
Zeci de români amendaţi în Italia, după ce au au participat la slujba de Paşte într-o biserică
Mai mulți români care au participat, duminică, la slujba de Paște oficiată într-o biserică din Italia, au fost amendați de autorități.
Potrivit nordest24.it, 28 de persoane de naționalitate română, depistate într-o biserică ortodoxă din Trieste, au fost amendate pentru că nu au respectat restricțiile impuse pentru împiedicarea răspândirii epidemiei de coronavirus.
Poliţiştii italieni au mers la biserică după ce au fost anunțați de un cetățean că acolo se oficiază o slujbă religioasă la care participă mai mulți români. Oamenii legii au găsit ușile lăcașului dce cult închise, însă după mai multe insistenţe preotul le-a deschis și au găsit înăuntru grupul de români. Aceștia erau echipaţi cu măşti şi mănuşi, conform sursei citate.
Poliţia nu a întrerupt slujba, dar la finalul ei i-a amendat pe toți credincioşii şi pe cei doi slujitori ai bisericii care au oficiat slujba.
Sursa: nordest24.it
EVENIMENT
Proiectele de investiții prioritare în 2026, cu valoare de peste 100 milioane lei. Lista anunțată de Ministerul Finanțelor
Ministerul Finanțelor a anunțat proiectele prioritare pentru anul 2026. Continuarea lucrărilor la trei autostrăzi, cele trei spitale regionale și modernizarea și reabilitarea unor căi ferate se numără printre acestea.
Ministerul Finanțelor a publicat lista proiectelor de investiții publice semnificative. Documentul centralizează proiectele cu o valoare totală de peste 100 milioane lei, potrivit Mediafax.
Portofoliul monitorizat cuprinde 195 de proiecte, cu o valoare totală de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Incendiu la o locuință din Vințu de Jos. Au intervenit pompierii din Sebeș și voluntari din comună
Detașamentul de pompieri Sebeș a intervenit sâmbătă pentru stingerea unui incendiu izbucnit în comuna Vințu de Jos, mai precis în zona Dealul Fierului.
Potrivit reprezentanților ISU Alba, din informațiile preliminare ar fi vorba despre un incendiu izbucnit la o locuință.
La fața locului au fost trimise două autospeciale de stingere cu apă și spumă și participă și voluntari de la SVSU Vințu de Jos.
...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Deținut al Penitenciarului Aiud, trimis în judecată după trei ani și jumătate de la o serie de distrugeri produse în celulă
Distrugerile în celulele din Penitenciarul Aiud sunt acte frecvente făcute de deținuți, din câte se pare. Deși pagubele sunt relativ mici, deținuții sunt trimiși în judecată pentru fapte de distrugere.
Însă de cele mai multe ori, dosarele ajung pe rolul instanțelor de judecată cu întârziere, mai exact la ani buni distanță de la momentul producerii distrugerii.
Este și cazul unui deținut care în urmă cu mai bine de trei ani și șapte luni a provocat o distrugere în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Președinta ÎCCJ, Lia Savonea și șeful DNA, Marius Voineag rămân în funcții? Ce spune Ministrul Justiției
Ministrul Justiției, Radu Marinescu, admite că sistemul judiciar românesc se confruntă cu numeroase disfuncționalități, de la infrastructură și digitalizare până la supraîncărcarea instanțelor, însă respinge ferm ideea unor revocări la vârful Justiției ale procurorului-șef al DNA, Marius Voineag, sau al președintei Înaltei Curți, Lia Savonea în lipsa unor probe concrete, chiar și în contextul scandalului...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
