Connect with us

EVENIMENT

Ziua porților deschise la Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia. Se prezintă condițiile de admitere

Publicat

ziua porților deschise la colegiul național militar „mihai viteazul” din

Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia vine în sprijinul elevilor de gimnaziu care doresc să urmeze cursurile unei instituții de învățământ liceal militar și va organiza vineri, 7 noiembrie 2025, Ziua Porților Deschise.

Inclusă în seria de manifestări dedicate Zilei Colegiului, activitatea se va desfășura în intervalul orar 11.00 – 14.00, au transmis reprezentanții instituției.

Participanții vor avea o prezentare de ansamblu asupra mai multor puncte de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

„Leacuri pentru suflet” în sticluțe la Muzeul Farmaciei din Cluj-Napoca, de Ziua Îndrăgostiților

Publicat

leacuri.png






Festivalul Internațional de Carte Transilvania (FICT), în parteneriat cu Muzeul Farmaciei din Cluj-Napoca, organizează cea de-a doua ediție a evenimentului „Leacuri pentru suflet”, un demers cultural inedit care propune literatura ca formă de alinare, reflecție și reconectare emoțională.

Evenimentul va avea loc sâmbătă, 14 februarie, între orele 16:00 și 18:00, într-un spațiu cu o puternică...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

O femeie din Alba care a bătut o minoră a fost trimisă în judecată: A tras-o de păr și a trântit-o cu capul de perete

Publicat

politie e1556619188358.jpg

Un dosar penal pentru ”loviri sau alte violențe” a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară la Judecătoria Aiud. Mai exact, în data de 2 februarie 2026 rechizitoriul a fost admis, iar judecata va începe pe rolul instanței. 

Este vorba despre un caz în care o femeie a bătut o minoră. Fapta s-a întâmplat în data de 1 iulie 2024, dar a trecut de cameră preliminară abia în anul 2026.

Potrivit motivării instanței, la data de 1 iulie 2024, în jurul orei...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Premieră. Revistă a UBB, în biblioteca Societății Asiatice din India. Poate fi consultată de cercetătorii interesați

Publicat

img 20260203 111423676 hdr scaled.jpg






O revistă a Universității ”Babeș-Bolyai” (UBB) Cluj-Napoca, „Romanian Journal of Indian Studies”, poate fi consultată de cercetătorii interesați, în premieră, la Societatea Asiatică din Kolkata (India), înființată în anul 1784. 

Revista apare sub egida Centrului Clujean pentru Studii Indiene de la Universitatea ”Babeș-Bolyai” și a fost prezentată în India de directorul Centrului, Mihaela Gligor,...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ora de vară 2026. Când se schimbă ceasul anul acesta și ce efecte poate avea asupra organismului

Publicat

ora de vară 2026. când se schimbă ceasul anul acesta

Ora de vară 2026. România va trece la ora de vară în ultima duminică din luna martie, când ceasurile vor fi date înainte cu o oră.

Astfel, pe măsură ce zilele devin tot mai lungi, iar nopțile mai scurte, ne apropiem de momentul în care românii trebuie să își schimbe ceasurile.

Mai exact, schimbarea va avea loc în noaptea de sâmbătă, 28 martie, spre duminică, 29 martie, când ora 03:00 va deveni ora 04:00.

Așadar, duminică, 29 martie, va fi cea mai scurtă zi din an.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe