Connect with us

ACTUALITATE

46 de arestări după o operaţiune comună a forţelor de ordine din Franţa şi Italia împotriva mafiei calabreze

Publicat

O operaţiune comună a forţelor de ordine din Franţa şi Italia împotriva mafiei calabreze ‘Ndrangheta a condus la 46 de arestări şi la confiscarea de bunuri în valoare de 900.000 de euro, au comunicat marţi carabinierii italieni, informează AFP şi dpa.

Operaţiunea comună a carabinierilor din Genova şi jandarmeriei din Paris şi Marsilia, cu sprijinul agenţiei Eurojust, a permis arestarea, la cererea justiţiei italiene, a 14 persoane ‘pentru deţinere şi trafic de arme şi de droguri, fabricare şi deţinere de acte false de identitate şi pentru ajutor la evadarea unui membru al ‘Ndrangheta’.

Alte 32 de persoane suspectate de ‘asociere în bandă armată, trafic de droguri şi furt’ au fost arestate la cererea justiţiei franceze, menţionează comunicatul.

Operaţiunea este rezultatul unei anchete întreprinse în cooperare de carabinierii din Genova şi de jandarmeria franceză.

Ancheta, lansată în 2018, a permis ‘punerea în evidenţă a existenţei unei reţele active între Italia, Franţa, Belgia şi Olanda în aprovizionarea şi distribuirea de arme şi de cantităţi enorme de stupefiante’.

Investigaţia a dezvăluit tranzacţii privind vânzări de droguri (cocaină, haşiş şi marihuana) şi de arme (inclusiv de război, precum Skorpion şi AK47) între Carmelo Sgro, cu legături cu clanul Gallico, şi un traficant de droguri francez având legături cu familia Magnoli, implantată de mai mulţi ani pe Coasta de Azur şi având ramificaţii în Belgia şi Olanda.

Ancheta a condus şi la identificarea unui grup de albanezi care alimentau această reţea infracţională cu cantităţi enorme de cocaină.

Potrivit comunicatului carabinierilor, familia lui Carmelo Sgro l-a ajutat pe Filippo Morgante, unul din şefii clanului Gallico, să se ascundă de justiţia franceză.AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Sărbătoarea celor mai mici luptători! Prematuritatea: O realitate prezentă în fiecare zi. La Maternitatea Botoșani aproape 10% dintre nou-născuți vin pe lume înainte de termen

Publicat

sărbătoarea celor mai mici luptători! prematuritatea: o realitate prezentă în

Publicitate

Prematuritatea rămâne una dintre cele mai mari provocări ale medicinei neonatale, iar cifrele arată că nu este deloc un fenomen rar. 30–40% dintre nașterile premature apar spontan, fără niciun avertisment. Alte 25–30% sunt asociate ruperii premature a membranelor, iar 30–35% au cauze ce pot fi prevenite în timpul sarcinii. Există însă și situații în care medicii nu pot identifica nicio explicație. Se întâmplă pur și simplu.

În spatele…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Piața din Flămânzi, trecută prin filtrul legalității. Acțiune a polițiștilor care au dat numeroase amenzi

Publicat

piața din flămânzi, trecută prin filtrul legalității. acțiune a polițiștilor

Publicitate

Polițiștii din Flămânzi au organizat o acțiune pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale și pentru impunerea unui climat de siguranță în rândul cetățenilor.

 

Activitățile s-au desfășurat în intervalul orar 07:00-11:00, pe principalele artere rutiere, precum și în zona pieței.

 

În urma neregulilor constatate au fost aplicate 36 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproximativ 10.000 de lei, dintre acestea, 14…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Leonide 2025: Când are loc ploaia spectaculoasă de „stele căzătoare” de meteori și când putem vedea cei mai mulți meteori pe oră

Publicat

leonide 2025: când are loc ploaia spectaculoasă de „stele căzătoare”

Publicitate

Leonide 2025: Observatorii din întreaga lume pot vedea ploaia anuală de meteori care își atinge apogeul în această săptămână, scrie alba24.ro.

Fenomenul va fi vizibil în perioada 6–30 noiembrie 2025, dar apogeul are loc în noaptea dintre 17 și 18 noiembrie, când pot fi observate între 10 şi 15 meteori pe oră, în condiții ideale.

Această ploaie de stele își are originea în resturile cometei 55P/Tempel-Tuttle.

Particulele de praf rămase…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfântul Ierarh Grigorie taumaturgul, Episcopul Neocezareei

Publicat

calendar ortodox 2025: sfântul ierarh grigorie taumaturgul, episcopul neocezareei

Publicitate

Acesta a trăit în zilele împăratului Aurelian (214-275) şi era din părinţi elini şi de tânăr a ales partea cea bună, cunoscând adevărata credinţă în Hristos. Crescând el în vârsta, creştea şi dreapta credinţă într-însul. Iar din pricina mărimii şi mulţimii minunilor ce făcea, a dobândit numele său, căci a fost chemat făcător de minuni. Aflându-se încă la scoală în Alexandria, după obicei învăţând filozofia, a venit la el…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe