EVENIMENT
Al doilea vaccin anti-Covid, eficiență surprinzătoare
Un nou vaccin produs de compania americană ”Moderna” are o eficiență de 94,5% împotriva coronavirusului, făcându-l al doilea vaccin din Statele Unite cu o rată de succes uimitor de mare.
„Acestea sunt în mod evident rezultate foarte interesante”, a spus dr. Anthony Fauci, directorul Institutului American de Boli Infecțioase, citat de CNN. „La o rată de 94,5% devine cu adevărat remarcabil.”
„A fost unul dintre cele mai mari momente din viața mea și din cariera mea. Este absolut uimitor să pot dezvolta acest vaccin și să văd capacitatea de a preveni bolile simptomatice cu o eficacitate atât de mare”, a spus dr. Tal Zacks, medicul șef al Moderna.
Vaccinările ar putea începe în a doua jumătate a lunii decembrie, a spus Fauci. Vaccinările sunt de așteptat să înceapă cu grupuri cu risc ridicat și să fie disponibile pentru restul populației în primăvara anului viitor.
Anunțul Moderna vine la o săptămână după ce și asocierea Pfizer – BioNTech a făcut publice datele optimiste privind vaccinul candidat, cu o eficiență de peste 90%. Ambele vaccinuri sunt dezvoltate folosind aceeași tehnologie.
Diferența majoră între cele două vaccinuri e dată de modalitatea de stocare: dacă vaccinul Pfizer are nevoie de temperaturi de minus 70 de grade Celsius, cel dezvoltat de Moderna poate fi păstrat în incinte refrigerante cu temperatura de minus 4 grade Celsius.
Compania spune că vaccinul său nu a avut efecte secundare grave. Un mic procent din cei care au primit-o au prezentat simptome precum dureri de corp și dureri de cap.
Moderna intenționează să se adreseze Administrației SUA pentru Alimente și Medicamente pentru autorizarea vaccinului său, imediat după ce va acumula mai multe date de siguranță la sfârșitul acestei luni.
Fauci spune că se așteaptă ca primele vaccinări Covid-19 să înceapă „spre ultima parte a lunii decembrie, mai degrabă decât începutul lunii decembrie”.
Inițial, nu va exista suficient vaccin pentru toată lumea. Grupurile cu cea mai mare prioritate, care includ lucrătorii din domeniul sănătății, persoanele în vârstă și persoanele cu afecțiuni medicale subiacente, vor primi primul vaccin.
„Cred că toți ceilalți vor începe să fie vaccinați spre sfârșitul lunii aprilie”, a spus Fauci. „Și asta va merge în mai, iunie, iulie. Va dura câteva luni până se face.”
Un incendiu a fost semnalat luni după-amiaza în centrul orașului Alba Iulia. Acesta a izbucnit la un autoturism, pe strada Tudor Vladimirescu, lângă Mercur Mall City Center.
Potrivit ISU Alba, pompierii s-au deplasat autospecială de stingere cu apă și spumă.

Revenim cu amănunte.
imagini: ISU Alba
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. 10 fani norocoși au câștigat o întâlnire cu Simona Halep. Jucătoarea de tenis a aruncat mingi în public
Turneul de tenis Transylvania Open care se desfășoară în perioada 31 ianuarie-7 februarie pe BTarena a venit cu o surpriză pentru fanii prezenți.
După meciul Miriam Bulgaru – Olga Danilović, Simona Halep a aruncat 10 mingi în public, iar norocoșii care au prins mingile au câștigat o întâlnire cu jucătoarea de tenis.

Legătura emoțională cu Transylvania Open
Prezența Simonei Halep la Cluj are o...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ce cadouri a primit Nicușor Dan de când este președinte al României. Lista obiectelor primite de Administrația Prezidențială
Ce cadouri a primit Nicușor Dan de când este la Palatul Cotroceni: Administrația Prezidențială a publicat lista bunurilor primite cu titlu gratuit cu prilejul unor acțiuni de protocol în anul 2025. O cravată, un set de porțelan de ceai, dar și multe tablouri și plachete a primit președintele de la preluarea mandatului.
Administrația Prezidențială a publicat lista bunurilor primite cu titlu gratuit cu prilejul unor acțiuni de protocol și depuse la Comisia de evaluare din cadrul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
În acest an, Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș marchează o dublă aniversare: 75 de ani de la înființare și 70 de ani de la deschiderea sa oficială pentru public. Ne propunem ca prin intermediul unor scurte materiale informative să punctăm etapele principale ale istoriei sale, dar și să îi onorăm pe cei care au avut contribuții importante la dezvoltarea instituției.
Data de 30 ianuarie 1951 a marcat începutul drumului instituțional al muzeului din Sebeș. În acea zi,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
