Connect with us

EVENIMENT

Alertă în Europa. Portugalia a anunțat 5 cazuri de infecţie rară cu variola maimuţei, iar Spania suspectează 8

Publicat

viral monkeypox infection

Autoritățile portugheze au declarat miercuri că au identificat 5 cazuri de infecție rară cu variola maimuței, iar serviciile de sănătate din Spania testează 8 cazuri potențiale, după ce Marea Britanie a plasat Europa în stare de alertă pentru acest virus.

Cei cinci pacienți portughezi, din cele 20 de cazuri suspecte, sunt toți stabili. Toți sunt bărbați și locuiesc în regiunea Lisabona și în Valea Tagus, au precizat autoritățile sanitare portugheze.

Citește și: Italia a anunțat primul caz de infecție rară cu variola maimuței

În Spania, niciunul dintre cele 8 cazuri suspecte nu a fost confirmat încă, a precizat miercuri Ministerul spaniol al Sănătății, conform Reuters.

CITEȘTE ȘI: Variola maimuţei. Statele Unite detectează primul caz în Massachusetts

Variola maimuței este o infecție virală rară, similară cu variola umană, deși mai ușoară, înregistrată pentru prima dată în Republica Democratică Congo în anii 1970. Numărul de cazuri din Africa de Vest a crescut în ultimul deceniu. Simptomele includ febră, dureri de cap și erupții cutanate care încep pe față și se răspândesc pe restul corpului.

Nu este deosebit de contagioasă între persoane, au declarat autoritățile sanitare spaniole, iar majoritatea persoanelor infectate se recuperează în câteva săptămâni, deși au fost raportate și cazuri grave.

Citește și: Spania a anunțat 14 cazuri noi de infecție rară cu variola maimuței. Numărul total ajunge la 21

Patru dintre cazurile depistate în Marea Britanie s-au autoidentificat ca fiind homosexuali sau bisexuali, a declarat Agenția britanică de securitate sanitară. Agenția din Marea Britanie a îndemnat bărbații homosexuali și bisexuali să fie atenți la orice erupții sau leziuni neobișnuite.

Autoritățile sanitare din Spania și Portugalia nu au publicat nicio informație privind orientarea sexuală a pacienților.

Cele două țări au trimis alerte către profesioniștii din domeniul sănătății pentru a identifica mai multe cazuri posibile.

Autoritățile europene de sănătate monitorizează orice focar de boală de când Marea Britanie a raportat primul caz de variola maimuței, pe 7 mai, și a descoperit de atunci alte 6 cazuri în țară.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Reguli pentru desfășurarea ședințelor de consiliu local în sistem hibrid. Modificări la Codul Administrativ

Publicat

csm a dat aviz negativ pe proiectul privind pensiile magistraților.

Reguli pentru desfășurarea ședințelor consiillor locale în sistem hibrid. Modificarea și completarea OUG nr. 57/2019 privind Codul administrative a fost adoptată miercuri de plenul Camerei Deputaților.

S-au înregistrat 183 de voturi ”pentru”, 68 de voturi ”contra” și 16 abțineri.

Se introduce posibilitatea menționării în documentul de convocare atât a locului desfășurării ședinței, cât și a aplicațiilor electronice utilizate în cazul ședințelor desfășurate…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

OPINIE. Marius Moldovan: Sfântul Andrei cu un Lamborghini albastru

Publicat

lambo e1764746177820.jpeg






În Cluj-Napoca în Parcul Central, când zgomotul devine pericol, duminică, 30 decembrie, zi de Sfântul Andrei, ora 11:30. Parcul mare (aproape unic și singuratec) din Cluj avea bogăția nebuloasă a unei visări de dimineață târzie și pacea prevestitoare de bucurie a sărbătorilor de iarnă care vin.

Clujenii la promenadă sunt atât de puțini încă. Parcul nu le mai oferă siguranță și bucurie? Câțiva…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbat din Albac, cercetat de polițiști. A fost prins la volan, deși avea dreptul de conducere suspendat

Publicat

”aventura penală” a unui bărbat aflat în tranzit prin aiud:

Un bărbat din Albac este cercetat de polițiști după ce a fost prins la volan, în Vadu Moților, deși avea dreptul de conducere suspendat.

Potrivit IPJ Alba, la data de 2 decembrie 2025, polițiștii de ordine publică din orașul Câmpeni l-au depistat în flagrant pe un bărbat, în vârstă de 31 de ani, din comuna Albac, în timp ce conducea, pe raza localității Vadu Moților, un autoturism, având dreptul de conducere suspendat.

Polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Amenințat cu moartea pentru 15 lei: Un bărbat din Blaj, trimis în judecată pentru tâlhărie calificată. A vrut bani de băutură

Publicat

amenințat cu moartea pentru 15 lei: un bărbat din blaj,

Un bărbat din Blaj va ajunge în fața magistraților judecătoriei din oraș, după ce a tâlhărit un alt bărbat, pe o stradă din oraș. Dosarul pentru tâlhărie calificată a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară pe 27 noiembrie 2025. 

Inculpatul în cauză va fi judecat pentru tâlhărie calificată, după ce a prins un om de gât și l-a amenințat cu moartea dacă nu îi da banii. Totul pentru 15 lei. Mai pe scurt deorece nu mai avea bani de băutură s-a…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe