Connect with us

EVENIMENT

Alertă maximă în opt orașe din Franța. Autoritățile pregătesc încă 4.000 de paturi

Publicat

Înrăutăţirea situaţiei sanitare în Franţa din cauza creşterii numărului cazurilor de COVID-19 a determinat autorităţile să instituie alerta maximă în opt oraşe, inclusiv Paris, măsură ce presupune noi restricţii, inclusiv închiderea barurilor şi un protocol consolidat în restaurante, relatează agenţia EFE.

Alerta maximă este declarată în Franţa pe plan local atunci când cel puţin 30% din locurile de la ATI sunt ocupate, incidenţa cumulată a cazurilor de COVID-19 din ultima săptămână depăşeşte 250 de cazuri pozitive la 100.000 de locuitori în rândul populaţiei generale şi 100 de cazuri la 100.000 de locuitori în rândul populaţiei vârstnice.

Oraşele Paris, Marsilia, Aix-en-Provence, Guadalupe, Lyon, Lille, Grenoble şi Saint-Etienne sunt în această situaţie. Conform raportării de vineri, pe ansamblul Franţei au fost confirmate 20.339 de noi cazuri de COVID-19, o cifră record.

În aceeaşi zi, ministrul francez al sănătăţii, Olivier Véran, a anunţat că până în decembrie, sau chiar mai devreme dacă este necesar, vor fi pregătite 4.000 de noi paturi în spitale pentru a face faţă presiunii generate de creşterea numărului îmbolnăvirilor.

În Paris şi regiunea limitrofă sunt deja ocupate 40% din paturile de terapie intensivă, iar directorul Agenţiei regionale de sănătate, Aurélien Rousseau, a avertizat că în următoarele două săptămâni s-ar putea depăşi pragul de 50% din locurile de la ATI ocupate.

Joi a fost activat la Paris dispozitivul de urgenţă din centrele sanitare aplicat şi în timpul primului val de coronavirus din primăvară în vederea organizării sistemului sanitar în faţa intensificării epidemiei.

Prin acest dispozitiv pot fi reprogramate anumite activităţi, precum consultaţiile sau intervenţiile chirurgicale care nu au caracter urgent, se pot reorganiza resursele umane sau poate fi restabilită cooperarea între clinicile publice şi cele private.AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO: Lae Dreghici, cascadorul din Alba Iulia, întâlnire cu foștii colegi de generală, la 58 de ani de la terminarea școlii

Publicat

video: lae dreghici, cascadorul din alba iulia, întâlnire cu foștii

Sâmbătă, pe malul râului Sebeș, în zona localității Oarda de Jos, foștii colegi de generală ai lui Lae Dreghici, cascadorul din Alba Iulia, s-au întâlnit pentru a sărbători 58 de ani de la terminarea școlii gimnaziale. 

„Astăzi, foștii colegi care am terminat școala generală în 1967, după 58 de ani, ne-am reîntâlnit să vedem în ce stadiu suntem fiecare. Eram două clase paralele, am fost cam 30 și 30 de elevi. Dintre noi, 12 au decedat”, a declarat unul dintre cei…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ACCIDENT grav pe DJ 107 I – Transapuseana. O persoană rănită, după un impact între două motociclete. Trafic blocat

Publicat

accident grav pe dj 107 i – transapuseana. o persoană

Un accident rutier grav s-a produs sâmbătă, în jurul orei 18:15, pe DJ 107 I – Transapuseana. O persoană a fost rănită după o coliziune între două motociclete.

Potrivit IPJ Alba, traficul rutier pe DJ 107 I – Transapuseana este blocat din cauza unui eveniment rutier. Din primele date este vorba despre o coliziune între două motociclete.

O persoană este în stare de inconștiență.







Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbați din Cugir, REȚINUȚI de polițiști. S-au bătut pe terasa unui hotel, au distrus mobilierul și au amenințat un angajat

Publicat

bătaie între doi frați din berghin. Și au împărțit pumni după

Doi bărbați în vârstă de 38 respectiv 37 de ani din Cugir au fost reținuți de polițiști pentru lovire sau alte violențe, tulburarea ordinii și liniștii publice, distrugere și amenințare.

Potrivit IPJ Alba, la data de 5 iulie 2025, polițiștii din Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de doi bărbați, în vârstă de 38, respectiv 37 de ani, ambii din orașul Cugir, cercetați pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe, amenințare,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

UPDATE ACCIDENT grav în localitatea Păgida, lângă Aiud. Două persoane s-au răsturnat cu un ATV

Publicat

update accident grav în localitatea păgida, lângă aiud. două persoane

Un accident rutier grav s-a produs sâmbătă după-amiaza, în jurul orei 16:00, în localitatea Păgida de lângă Aiud. Două persoane s-au răsturnat cu un ATV.

Actualizare: Potrivit ISU Alba, forțele de intervenție au ajuns la locul producerii accidentului.

Este vorba despre două persoane care s-au răsturnat cu un ATV, conștiente, cooperante.

Persoanele sunt evaluate medical de către echipajul SMURD prezent la locul accidentului.

Știrea inițială: 

Potrivit ISU…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe