Connect with us

ACTUALITATE

Anticorpi împotriva COVID-19, descoperiţi la un nou-născut a cărui mamă a fost vaccinată

Publicat

O echipă de cercetători americani a detectat anticorpi împotriva COVID-19 în sângele din cordonul ombilical al unui nou născut a cărui mamă a fost vaccinată împotriva virusului SARS-CoV-2, relatează miercuri EFE.

Este vorba, potrivit cercetătorilor de la Universitatea Atlantică din Florida, de primul caz cunoscut al unui sugar în al cărui sânge a fost detectat imunoglobulina IgG, unul dintre cei cinci anticorpi pe care organismul îi produce pentru a se apăra de agenţi patogeni şi care este asociat virusului SARS-CoV-2.

Acesta este un studiu preliminar publicat de medRxiv, o compilaţie de articole ştiinţifice ale căror concluzii au fost verificate de cercetători independenţi.

Semnatarii acestei lucrări amintesc de necesitatea urgentă de a cerceta siguranţa şi eficacitatea vaccinării anti-COVID-19 în timpul sarcinii.

Vaccinarea femeilor însărcinate cu vaccinul antigripal şi trivalent DTP (împotriva difteriei, tetanosului şi tusei convulsive) a fost bine studiată în termeni de siguranţă şi eficienţă pentru protejarea nou-născutului la trecerea anticorpilor prin placentă, astfel încât există posibilitatea – potrivit autorilor – la o protecţie similară dacă mama este vaccinată împotriva SARS-CoV-2, virusul care provoacă boala COVID-19.

Vaccinul, în acest caz cel de la Moderna, a fost administrat unei lucrătoare sanitare din prima linie, la momentul când sarcina avea 36 de săptămâni şi 3 zile. Naşterea, pe cale naturală, a fost normală şi spontană, la trei săptămâni după administrarea primei doze de vaccin anti-COVID-19.

Femeia a născut o fetiţă, cu evoluţie normală, căreia i s-au prelevat mai multe probe de sânge din cordonul ombilical. Acestea au fost trimise la laborator pentru a se realiza un test de anticorpi împotriva noului coronavirus.

Între timp, mama a primit a doua doză de vaccin de la Moderna, urmându-se protocolul de vaccinare cu rapelul la 28 de zile.

Rezultatele au indicat detectarea de anticorpi IgG în sângele din cordonul ombilical al bebeluşului împotriva proteinei S a SARS-CoV-2 (folosită de virus pentru a penetra celula umană).

„Am demonstrat că anticorpii IgG împotriva SARS-CoV-2 sunt detectabili în testul de sânge prelevat din cordonul ombilical al unui nou-născut după ce mama a primit o singură doză de vaccin”, au subliniat cercetătorii care au precizat că, deşi este vorba de primul caz consemnat, există totuşi o protecţie şi o scădere a riscului de infectare cu SARS-CoV-2 în cazul în care mama este vaccinată.

Nu se cunoaşte însă gradul de protecţie de care beneficiază nou-născuţii şi momentul ideal când trebuie vaccinate femeile însărcinate, astfel încât este nevoie de mai multe studii pentru a se evalua cantitatea şi durata anticorpilor neutralizanţi prezenţi în organismul bebeluşilor. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Consilierii școlari nu mai sunt obligați să predea, iar profesorii de sprijin și logopezii vor avea norma didactică de predare mărită cu 4 ore. Proiect

Publicat

consilierii școlari nu mai sunt obligați să predea, iar profesorii

Publicitate

Ministerul Educației a pus în consultare publică un proiect de Procedură privind constituirea normelor didactice pentru consilierii școlari, profesorii itineranți și de sprijin, logopezi și psihologi, atât din școli, cât și din cadrul centrelor județene de resurse și asistență educațională (CJRAE) și Centrului Municipiului București (CMBRAE), informează edupedu.ro.

Documentul propune ca norma de predare-învățare-evaluare să fie de 20 de ore…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Ședință publică pentru repartizarea posturilor după Titularizare 2025. Inspectoratul Școlar a publicat graficul oficial

Publicat

botoșani: Ședință publică pentru repartizarea posturilor după titularizare 2025. inspectoratul

Publicitate

După afișarea rezultatelor finale la concursul național de Titularizare 2025, urmează momentul decisiv pentru viitorii dascăli din județul Botoșani. Inspectoratul Școlar Județean Botoșani anunță organizarea ședinței publice de repartizare a candidaților pe posturile vacante pentru angajare pe perioadă nedeterminată, în data de joi, 31 iulie 2025, începând cu ora 09:00.

Evenimentul va avea loc în Aula Colegiului Național „A. T. Laurian”…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Arta care strălucește prin culoare: Ateliere de pictură pe sticlă la Muzeul de Etnografie Botoșani

Publicat

arta care strălucește prin culoare: ateliere de pictură pe sticlă

Publicitate

Muzeul de Etnografie Botoșani propune o pauză de frumusețe autentică și creativitate, în zilele de 9 și 10 august 2025, de la ora 10:00, când porțile se deschid pentru o experiență artistică inedită: ateliere de pictură pe sticlă dedicate adulților.

Evenimentul se adresează tuturor celor care simt nevoia să evadeze, măcar pentru câteva ore, într-un univers al culorilor vibrante și al luminii care prinde viață sub pensulă. Fie că sunteți…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Sindicaliștii din învățământ solicită demisia ministrului Educației

Publicat

sindicatele au anunțat că vor picheta instituției prefectului din municipiul

Publicitate

Reprezentanții sindicatelor din învățământ solicită demisia ministrului Educației și Cercetării, Daniel David, și au anunțat că începând de miercuri vor picheta sediul ministerului.

‘Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație ‘Spiru Haret’ și Federația Națională ‘Alma Mater’, în numele celor peste 250.000 de salariați ale căror interese le reprezintă, își exprimă revolta împotriva…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe