Connect with us

ACTUALITATE

Anticorpii COVID-19 persistă cel puţin 9 luni după infectare – studiu

Publicat

Anticorpii dobândiţi în urma infectării cu noul coronavirus durează ”cel puţin” nouă luni. Informația vine de la Imperial College London şi Universităţii din Padova, citat de DPA.

Nivelurile de anticorpi ”se menţin ridicate”, indiferent dacă persoana infectată a dezvoltat sau nu simptome de COVID-19. Este constatarea cercetătorilor după testarea pacienţilor din nordul Italiei, una dintre regiunile cele mai afectate la începutul pandemiei.

”Marea majoritate a infecţiilor cu SARS-CoV-2 (coronavirus), indiferent de prezenţa simptomelor, dezvoltă anticorpi”, conform cercetării publicate în Nature Communications.

Aproximativ 3.000 de locuitori din Vo’, oraş din nordul Italiei carantinat cu armata la începutul anului 2020, au fost testaţi pentru anticorpi în luna mai 2020 şi, din nou, în noiembrie.

La sfârşitul anului trecut, ”nivelurile detectabile de anticorpi” s-au menţinut la 98,8 procente dintre persoanele care au contractat virusul în februarie sau martie.

Echipa de cercetători a declarat că a detectat chiar şi cazuri de creştere a nivelului de anticorpi. Asta sugerează ”potenţiale reinfectări” şi un posibil ”impuls dat sistemului imunitar”.

Majoritatea estimărilor, inclusiv cele ale producătorilor, sugerează faptul că vaccinurile contra coronavirusului oferă cel puţin şase până la opt luni de imunitate împotriva variantelor iniţiale. Studiul efectuat de Universitatea din Washington sugera că imunitatea ar putea fi ”pentru totdeauna”, în funcţie de tipul de vaccin utilizat.

”Trebuie să continuăm să monitorizăm persistenţa anticorpilor pentru perioade mai lungi de timp”, a atras atenţia Enrico Lavezzo de la Universitatea din Padova. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Încă un autoturism radiat din circulație în Lituania, descoperit de către polițiștii de frontieră botoșăneni

Publicat

Încă un autoturism radiat din circulație în lituania, descoperit de

Publicitate

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei  Rădăuți Prut efectuează cercetări în privinţa unui bărbat, cetățean R. Moldova, care s-a prezentat la control la volanul unui autoturism ce figura radiat din circulație de către autoritățile din Lituania.

 

În data de 06 noiembrie a.c., în jurul orei 17.30, în Punctul de Trecere a Frontierei  Rădăuți Prut-ITPF Iași, s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Locuri de muncă bine plătite în străinătate: Peste 300 de posturi pentru botoșăneni

Publicat

locuri de munca 1.jpg

Publicitate

Angajatorii din Spaţiul Economic European oferă, prin intermediul reţelei EURES România, 324 locuri de muncă vacante, după cum urmează:

Austria – 7 locuri de muncă vacante pentru : operator CNC, technician electrician, technician mecanic, strungar universal, operator robot-placare cu laser. Calificare si experiență în domeniu. Cunostințe de limba engleză;

Croația – 6 locuri de muncă vacante pentru: tăietor de lemne, tractorist (operator tractor…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

O femeie de 39 de ani, din Botoșani, parcă a intrat în pământ. Poliția cere ajutorul cetățenilor

Publicat

o femeie de 39 de ani, din botoșani, parcă a

Publicitate

Polițiștii botoșăneni caută o femeie din localitatea Șoldănești, comuna Blândești, care a dispărut de la domiciliu în cursul nopții de 7 noiembrie 2025.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Botoșani, Sârbu Andreea Ramona, în vârstă de 39 de ani, ar fi părăsit voluntar locuința părinților săi în jurul orei 01:30, fără a mai reveni până în prezent. Familia a anunțat imediat dispariția la poliție.

La…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Acțiuni ale polițiștilor botoșăneni pentru siguranța elevilor: Controale în școlile din Dorohoi și Botoșani

Publicat

acțiuni ale polițiștilor botoșăneni pentru siguranța elevilor: controale în școlile

Publicitate

În zilele de 6, respectiv 7 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani – Biroul Siguranța Școlară, împreună cu polițiștii din cadrul Poliției municipiului Dorohoi, Poliției municipiului Botoșani, Serviciului Criminalistic, Serviciului Rutier, Serviciului de Investigații Criminale și polițiștii de prevenire au desfășurat acțiuni în incinta și în zonele din jurul unităților de învățământ din…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe