Connect with us

EVENIMENT

Apel al Bisericilor maghiare din România. Îi cheamă pe credincioși să voteze candidatul care respectă drepturile minorităților

Publicat

vot stampile vot alegeri e1679916197713.jpg

Bisericile maghiare din România au făcut un apel comun către credincioși să meargă toți la vot, duminică, la turul 2 al alegerilor prezidențiale.

Apelul este semnat de liderii arhiepiscopiei și episcopiilor romano-catolice, ai eparhiilor Reformate din Adreal, dar și de cel al Biserii Evanghelice Lutherane și al Bisericii Unitariene.

Apel al Bisericilor maghiare din România către credincioși

”România se află în fața unui moment istoric decisiv. Rezultatul...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Nicușor Dan anunță că referendumul în Justiție se va face cu protecția identității magistrațior: Am început demersul

Publicat

protest justitie7.jpg






Referendumul în Justiție, promis de președintele Nicușor Dan, va fi organizat în curând, cu măsuri speciale pentru protejarea identității magistraților care vor dori să participe.

Decizia vine pe fondul tensiunilor generate de recentele dezvăluiri privind problemele din sistemul judiciar, care au stârnit proteste și în Cluj.

Referendum cu protecția identității magistraților

Președintele Nicușor Dan a...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Nicușor Dan, mesaj către protestatarii de la Iași: „Și eu am huiduit politicieni, dar vă rog să nu mai huiduiți imnul”

Publicat

nicusor dan.jpg






Președintele României, Nicușor Dan, a transmis un apel la respect, dialog și unitate națională în timpul manifestărilor dedicate Unirii Principatelor Române, organizate la Iași.

Într-un discurs marcat de tensiunile din mulțime, șeful statului a recunoscut dreptul la protest, dar a cerut oprirea huiduirii imnului și a momentelor de comemorare.

„Aveți respectul meu, dar trebuie să ne gândim ce punem...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Pictura ”Turnul Studentului”, realizată în 1974, exponatul lunii ianuarie la Muzeul ”Ioan Raica” din Sebeș

Publicat

pictura ”turnul studentului”, realizată în 1974, exponatul lunii ianuarie la

Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș prezintă pictura Turnul Studentului, realizată de artistul plastic Iosif Vasile Gaidoș, ca exponatul lunii ianuarie 2026.

Executată în tehnica uleiului pe carton, cu dimensiunile de 49 × 70 cm, lucrarea, semnată și datată în stânga jos „I. V. Gaidoș, 1974”, a fost donată muzeului sebeșean chiar în anul realizării sale.

În prim-planul lucrării este redat un fragment de curtină din piatră, care traversează orizontal întreaga...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Spectacol de tradiții și obiceiuri din Țara Secașelor: Datină străbună pe Secașe, în 1 februarie, la Câlnic. Program

Publicat

spectacol de tradiții și obiceiuri din Țara secașelor: datină străbună

La Câlnic este prezentat în 1 februarie, spectacolul de tradiții și obiceiuri ” Datină străbună pe Secașe”, ajuns la ediția 32.

Evenimentul va fi de la ora 14.00, la Căminul cultural din Câlnic.

Participă ansambluri folclorice locale, alături de Ansamblul Folcloric al Județului Alba.

Festivalul include prelegerea ”Din 1972 până azi: povestea unei datini vii”, susținută de prof. Ioan Popa, inițiatorul evenimentului.

La festival vor fi participa reprezentanți ai...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe