EVENIMENT
Aplicaţia FaceApp stârneşte îngrijorări în SUA şi Marea Britanie în legătură cu siguranţa utilizatorilor
Aplicaţia FaceApp, care le permite utilizatorilor să-şi modifice chipul în fotografii, făcându-i mai tineri, mai bătrâni sau mai atrăgători, şi care a devenit recent extrem de populară pe reţelele sociale, a făcut miercuri obiectul mai multor avertismente în Statele Unite şi Marea Britanie, un senator american democrat cerând chiar o investigaţie a poliţiei în legătură cu "riscurile pentru securitatea naţională şi viaţa privată" pe care le reprezintă utilizarea acestei aplicaţii, relatează joi AFP şi Reuters.
Citește și Atenție la riscurile legate de utilizarea FaceApp! Controversele din jurul aplicației rusești care „îmbătrâneşte” fețe
Creată de societatea rusă Wireless Lab, această aplicaţie propusă în versiune gratuită există din 2017, însă a devenit extrem de populară datorită funcţiei de îmbătrânire a chipului. Fotografii cu feţele îmbătrânite ale unor celebrităţi, precum cântăreţul Drake, rapperiţa Cardi B sau campionul NBA Stephen Curry, şi ale unor necunoscuţi cu riduri şi părul alb, s-au răspândit cu viteză pe Internet.
FaceApp este în prezent cea mai descărcată aplicaţie gratuită de pe Google Play, cu peste 100 de milioane de utilizatori.
Aplicaţia permite descărcarea unei fotografii a utilizatorului şi modificarea acesteia cu ajutorul inteligenţei artificiale pentru a-i adăuga un zâmbet, a-l face mai tânăr, mai bătrân, mai atrăgător sau pentru a-i modifica culoarea tenului.
Chuck Shumer, senator democrat al statului New York şi liderul minorităţii democrate din Senatul american, a tras miercuri un semnal de alarmă.
"FBI şi FTC (organism care protejează consumatorii în Statele Unite) trebuie să evalueze imediat riscurile pentru securitatea naţională şi viaţa privată în condiţiile în care milioane de americani folosesc FaceApp", a scris el pe Twitter. Aplicaţia "este proprietatea unei companii cu sediul în Rusia şi utilizatorii trebuie să ofere un acces complet şi irevocabil la fotografiile şi datele lor personale din telefon", a atras el atenţia.
Într-o scrisoare transmisă FBI şi FTC, politicianul american afirmă că locaţia FaceApp în Rusia ridică semne de întrebare dacă compania furnizează datele cetăţenilor americani unor părţi terţe, posibil chiar unor guverne străine.
Wireless Lab, înfiinţată în St. Petersburg, are în prezent sediul în Skolkovo, un parc de activităţi de înaltă tehnologie lângă Moscova, numit adesea "Silicon Valley din Rusia".
În opinia senatorului american, "ar fi profund îngrijorător dacă informaţiile personale sensibile ale cetăţenilor americani ar fi fost oferite unei puteri străine ostile angajate în ostilităţi cibernetice împotriva Statelor Unite".
Totodată, Information Commissioner's Office (ICO), autoritatea pentru protecţia datelor din Marea Britanie, a declarat joi că "are în vedere" îngrijorările legate de serviciul FaceApp cu privire la problemele privind confidenţialitatea, relatează Press Association.
ICO nu a precizat dacă a deschis o anchetă în legătură cu această aplicaţie, dar a avertizat oamenii să fie atenţi la ce informaţii oferă atunci când descarcă o aplicaţie.
"Suntem conştienţi de temerile privind FaceApp şi le vom analiza", a declarat o purtătoare de cuvânt a autorităţii britanice.
"Sfătuim oamenii care descarcă orice aplicaţie să verifice ce se va întâmpla cu informaţiile lor personale şi să nu furnizeze detalii personale până când nu sunt siguri cu privire la modul în care acestea vor fi utilizate", a mai spus oficialul britanic.
Şeful companiei ruse Wireless Lab, Iaroslav Gontcharov, a dat asigurări, într-un interviu acordat Washington Post, că FaceApp nu foloseşte fotografiile pentru alte utilizări în afara aplicaţiei şi că majoritatea fotografiilor sunt eliminate de pe servere în termen de 48 de ore de la descărcare. El a afirmat că, deşi compania are sediul în Rusia, datele utilizatorilor nu au fost transferate în altă parte.AGERPRES
EVENIMENT
OFICIAL. Ofertă reevaluată a unei asocieri la licitația pentru Spitalul Regional de Urgență Cluj. Nu s-a anulat licitația
Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) a dispus reevaluarea ofertei depuse de Asociația CON-A OPERATIONS SRL – BOG’ ART SRL – CONCELEX – CONSTRUCȚII ERBAȘU SA pentru etapa a doua a licitației de construire a Spitalului Regional de Urgență Cluj, contract estimat la 700 de milioane de euro.
Decizia CNSC comunicată autorității contractante Agenţia Naţională pentru Dezvoltarea...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Accident rutier pe autostrada A10, în zona Sebeș: Detașamentul de pompieri Sebeș a intervenit miercuri seară pentru asigurarea măsurilor specifice în urma unui accident rutier produs pe autostrada A10, la kilometrul 3.
În eveniment a fost implicat un singur autoturism. Din fericire, nu au fost raportate persoane încarcerate, potrivit reprezentanților ISU Alba.
La fața locului a fost alocată o autospecială de stingere cu apă și spumă, pentru prevenirea și gestionarea...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un incendiu a izbucnit miercuri seară la acoperișul unei locuințe din Lunca Mureșului.
La fața locului inervine secția de pompieri Aiud.
”Din informațiile preliminare, incendiul se manifestă la acoperisul unei locuințe.
La fața locului au fost alocate două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor” au transmis reprezentanții ISU Alba
...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Clujeanul care şi-a omorât mama în Franţa, prins într-un centru comercial. Căutat în toată Europa
Un tânăr de 23 de ani care este suspectat că şi-a omorât mama în Franţa, o doctoriţă de 56 de ani, a fost prins de poliţiştii clujeni într-un centru comercial din oraş.
Prins într-un centru comercial
În data de 14 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Cluj – Serviciul de Investigații Criminale și Poliția Municipiului Cluj-Napoca au desfășurat o amplă acțiune operativă, în urma...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
