Connect with us

ACTUALITATE

ARAD: Camioane în coloană trei ore, la ieşirea din ţară, din cauza unor probleme la sistemul informatic

Publicat

politia de frontiera

Camioanele aşteptau, marţi după-amiază, până la trei ore pentru efectuarea formalităţilor de ieşire din România prin Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Nădlac II, din cauza unor defecţiuni la sistemele informatice ale poliţiştilor de frontieră din Ungaria.

Reprezentanţii Biroului de presă al Poliţiei de Frontieră Arad au declarat, pentru AGERPRES, că la PTF Nădlac II s-a format o coloană de camioane pe autostradă, iar timpii de aşteptare pentru control au crescut semnificativ, la peste 150 de minute.

Citește și: Coloane de camioane pe mai mulți kilometri, la granița cu Ungaria. Șoferii așteaptă peste 5 ore la Vama Nădlac

"În urma unor probleme tehnice apărute pe partea ungară a frontierei, care între timp au fost remediate, au crescut timpii de aşteptare pe sensul de ieşire din ţară, situaţie care a fost înregistrată la mai multe puncte de la graniţa cu Ungaria", a declarat purtătorul de cuvânt, Filip Ionuţ Matei.

Conform aplicaţiei online care monitorizează timpii de aşteptare la graniţă, de pe site-ul Poliţiei de Frontieră, la Nădlac II sunt folosite trei artere de ieşire din ţară şi se aşteaptă aproximativ 150 de minute, la ora transmiterii acestei ştiri. La Nădlac I şi Vărşand, timpul de aşteptare este de 30 de minute iar controlul se face pe câte o arteră.

În urma remedierii problemelor tehnice de către autorităţile ungare, poliţiştii de frontieră români estimează că traficul va reveni la valori normale marţi seară. (AGERPRES)

sursa foto: politiadefrontiera.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Accident la Orășeni Deal: Un autoturism implicat. Fără victime sau persoane încarcerate

Publicat

accident la orășeni deal: un autoturism implicat. fără victime sau

Publicitate

Un accident rutier a avut loc, în urmă cu puțin timp, în localitatea Orășeni Deal. În eveniment a fost implicat un singur autoturism, iar la fața locului au fost mobilizate forțe de intervenție pentru asigurarea zonei și verificarea situației.

La locul accidentului au ajuns pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani, care au intervenit cu o autospecială de stingere echipată cu modul de descarcerare, precum și un echipaj SMURD. După evaluarea...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Educația botoșăneană, la bilanț. ISJ Botoșani: 2025, un an al performanței, investițiilor și recunoașterii naționale

Publicat

educația botoșăneană, la bilanț. isj botoșani: 2025, un an al

Publicitate

Anul 2025 a fost unul dintre cei mai activi și mai vizibili ani pentru educația botoșăneană, marcat de rezultate mai bune la examenele naționale, investiții consistente în infrastructura școlară, proiecte dedicate elevilor și cadrelor didactice, dar și de evenimente de anvergură națională care au adus județul Botoșani în prim-planul educației din România, susține Inspectoratul Școlar Județean Botoșani.

La începutul anului, aproape jumătate...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Andreea-Cristina Alecu-Gireadă a depus jurământul și a preluat mandatul de primar al comunei Mihai Eminescu

Publicat

andreea cristina alecu gireadă a depus jurământul și a preluat mandatul de

Publicitate

Andreea-Cristina Alecu-Gireadă a depus jurământul de învestire și a preluat oficial mandatul de primar al comunei Mihai Eminescu, în cadrul unei ședințe a Consiliului Local. Noul edil a transmis un mesaj de responsabilitate și angajament față de comunitate, subliniind că funcția pe care o ocupă reprezintă atât o onoare, cât și o obligație majoră.

Primarul a arătat că își asumă continuarea dezvoltării comunei într-un context dificil,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Măsuri speciale de siguranță în județul Botoșani de sărbători: Polițiști, jandarmi și pompieri mobilizați în tot județul

Publicat

amenzi de aproximativ 9.000 de lei și permise reținute în

Publicitate

Autoritățile din județul Botoșani au anunțat măsuri speciale de ordine publică și siguranță pentru perioada sărbătorilor de iarnă. Polițiștii, jandarmii, pompierii și polițiștii de frontieră vor acționa cu efective suplimentate, atât în mediul urban, cât și în mediul rural, pentru prevenirea faptelor antisociale și intervenția rapidă în situații de urgență.

Polițiștii botoșăneni vor desfășura acțiuni cu efective mărite pe...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe