EVENIMENT
BREAKING. Ciucă: Anul acesta nu va fi modificat sistemul de impozitare

Premierul Nicolae Ciucă anunță că Ministerul Finanțelor face o analiză pentru o „optimizare fiscală”. El evită să spună dacă este de acord cu introducerea impozitării progresive în locul cotei unice: „Anul acesta nu va fi modificat sistemul de impozitare, nu vom avea taxe noi”.
„În discuțiile din coaliție am stabilit ca la nivelul Ministerul Finanțelor să avem o analiză, analiză care, ulterior, o să fie discutată dezbătută cu reprezentanții instituțiilor de specialitate, cu reprezentanții mediului de afaceri, cu reprezentanții mediului asociativ și vom căuta ca prin măsurile pe care le vom luasă asigurăm o optimizare a mediului fiscal. Nu cred că trebuie să vorbim de taxe noi, de alte măsuri, în condițiile în care vedem cu toții vedem cu toții contextul în care ne desfășurăm activitatea”, spune Nicolae Ciucă.
Vezi și Impozitele pentru locuințe ar putea crește la 1/100 din valoarea casei. Variantă de lucru: impozitarea progresivă, taxa pe lux
Ciucă: Anul acesta nu va fi modificat sistemul de impozitare. Ce a răspuns premierul, întrebat dacă este de acord cu introducerea impozitului progresiv în locul cotei unice
Întrebat dacă este de acord cu introducerea impozitului progresiv în locul cotei unice, așa cum a cerut Marcel Ciolacu, el a răspuns: „Anul acesta nu va fi modificat sistemul de impozitare, nu vom avea taxe noi”.
„Pentru tot ceea ce e de făcut trebuie să găsim soluții pentru optimizare fiscală. Nu putem să discutăm azi, aici, de taxe catre să vină peste noapte și să impacteze cât se poate de negativ asupra planurilor de afaceri. (..:) Termenul de analiză a fost stabilit la două săptămâni, după care urmează dezbateri”, adaugă premierul.
De asemenea, el a afirmat că Executivul caută soluții pentru protejarea persoanelor vulnerabile și trebuie să țină cont de impactul inflației asupra cetățenilor.
„În acest an putem să discutăm despre orice măsură după ce avem o analiză la finele primului semetru”, a precizat Ciucă, întrebat dacă anul acesta vor fi majorate pensiile.
Președintele PSD, Marcel Ciolacu, anunța luni o „redimensionare” a impozitelor, „dar asta nu înseamnă că mărim taxele”. El pledează în continuare pentru introducerea impozitului progresiv: „Ne mințim în continuare cu această cotă unică, care nu mai este unică”. (Sursă – MEDIAFAX)
EVENIMENT
VIDEO. Incident violent la Turda. Tânăr de 26 de ani, arestat preventiv după ce și-a bătut și sechestrat un cunoscut

Un tânăr de 26 de ani din Turda a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de lovire sau alte violențe și lipsire de libertate.
Tânărul, care era deja sub control judiciar a fost arestat pentru 30 de zile.
A bătut și sechestrat un cunoscut
Potrivit anchetatorilor, în noaptea de 9 septembrie 2025, în jurul orei 01:00, tânărul se afla într-un subsol dezafectat al unui imobil din municipiu,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Daniel David, gata să-și depună mandatul: „Dacă moțiunea simplă trece, nu mai am de ce să rămân ministru”

Ministrul Educației, clujeanul Daniel David, spune că nu va mai rămâne în funcție în cazul în care moțiunea simplă depusă de AUR împotriva sa va fi aprobată luni în Parlament.
De altfel, cadrele didactice, care continuă protestele în școli în cer demisia din momentul în care a adoptat măsurile de austeritate.
Daniel David: „Pot să plec liniștit, sistemul a fost salvat”
„Dacă în urma moțiunii…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Măsurile de austeritate luate de Guvern, deși extrem de criticate și contestate prin proteste, au împiedicat România să ajungă într-o criză majoră de finanțare a datoriei publice, arată analiza Romanian Economic Monitor (RoEM) UBB-FSEGA, proiect al Facultății de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor din cadrul UBB Cluj.
„O criză de finanțare ar fi dus la pierderea încrederii creditorilor externi și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Bombe și un proiectil explozibil descoperite la Florești și Săliște. Intervenție a pirotehniștilor ISU Cluj

Zi plină pentru echipajul pirotehnic al ISU Cluj, chemat astăzi la două intervenții de urgență după ce au fost descoperite elemente de muniție rămase neexplodate din cele două războaie mondiale.
Cei care le-au găsit au sunat imediat la 112, iar ISU Cluj atrage atenția că munițiile neexplodate sunt un mare pericol
Bombe și un proiectil găsite în păduri la Cluj
Prima misiune a avut loc în comuna…
Citește mai mult pe Cluj24.ro