Connect with us

ACTUALITATE

Certificatul sanitar COVID, obligatoriu în Franța, în mijloacele de transport pe distanțe lungi

Publicat

franta greva gara

Certificatul sanitar COVID-19 va deveni obligatoriu pentru accesul în mijloacele de transport pe distanţe lungi în Franţa după data de 7 august, a anunţat miercuri ministrul francez al transporturilor, Jean-Baptiste Djebbari, potrivit AFP.

Adoptată de parlamentul de la Paris în noaptea de duminică spre luni, legea care cuprinde această măsură urmează să fie promulgată pe 7 august şi pusă în aplicare în zilele următoare, între 7 şi 10 august, a precizat oficialul francez la postul BFMTV/RMC.

Acest certificat, care oferă informaţii despre vaccinarea cu schema completă, un test COVID-19 negativ recent sau vindecarea după o infectare anterioară, va fi obligatoriu în special pentru zborurile interne, călătoriile cu trenurile TGV, Intercity şi cele de noapte.

În cazul transportului feroviar, verificările vor fi masive, dar nu sistematice, din cauza numărului mare de călători, circa 400.000 pe zi, a menţionat ministrul francez.

''Vom încerca să facem acest lucru în modul cel mai operativ şi fluid posibil, astfel încât să avem o bună rată a controlului şi în acelaşi timp şi nu le facem greutăţi călătorilor'', a subliniat el, adăugând că doreşte să evite formarea ''unor cozi prea mari''.

Peste 40 de milioane de francezi, respectiv mai mult de 60% din populaţie, au fost vaccinaţi cel puţin cu o doză de vaccin anti-COVID-19.

Legea în baza căreia accesul în mijloacele de transport menţionate va fi permis numai pe baza certificatului sanitar COVID-19 instituie de asemenea vaccinarea obligatorie pentru personalul de îngrijire şi a fost adoptată pentru a combate valul patru al pandemiei, provocat de varianta Delta a coronavirusului.

Noile măsuri au provocat proteste, în timp ce preşedintele Emmanuel Macron a criticat ''iresponsabilitatea'' şi ''egoismul'' celor care refuză să se vaccineze. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Cum poți deveni ofițer SRI: Admitere la Academia Națională de Informații 2026. Înscrieri până pe 31 ianuarie

Publicat

cum poți deveni ofițer sri: admitere la academia națională de

Publicitate

Tinerii care își doresc o carieră în Serviciul Român de Informații (SRI) se pot înscrie la Academia Națională de Informații „Mihai Viteazul” din București. Înscrierile sunt deschise până la data de 31 ianuarie, pentru sesiunea de admitere 2026, relatrează alba24.ro.

Se pot înscrie elevii din clasele a XII-a de liceu, absolvenții de liceu cu diplomă de bacalaureat, în vârstă de cel mult 23 de ani.

Sunt disponibile specializări de licență...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Nichita Danilov, laureatul Premiului Național de Poezie „Mihai Eminescu” – Opera Omnia 2026

Publicat

nichita danilov, laureatul premiului național de poezie „mihai eminescu” –

Publicitate

Poetul Nichita Danilov a fost desemnat, joi seară, câștigătorul ediției 2026 a Premiului Național de Poezie „Mihai Eminescu” – Opera Omnia, una dintre cele mai importante distincții acordate în literatura română contemporană. Anunțul a fost făcut în cadrul unei gale speciale găzduite de Teatrul „Mihai Eminescu” din Botoșani, eveniment care a reunit nume sonore din lumea culturală și oficialități locale, relatează agerpres.ro.

La 73 de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Intervenții în ger, la Botoșani: 21 de persoane fără adăpost, găsite de polițiștii locali și evaluate medical pentru risc de hipotermie

Publicat

intervenții în ger, la botoșani: 21 de persoane fără adăpost,

Publicitate

Valul de frig instalat în municipiul Botoșani la începutul anului 2026 a pus autoritățile în alertă, iar polițiștii locali au intensificat acțiunile de prevenire a tragediilor provocate de hipotermie. În ultimele săptămâni, echipele din cadrul Serviciului ordine și liniște publică al Poliției Locale Botoșani au desfășurat activități preventive, atât pe cont propriu, cât și în cooperare cu reprezentanți ai Serviciului de Ambulanță...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cercetătorii au găsit un înlocuitor al zahărului păstrează gustul dulce, dar are mai puține calorii și impact redus asupra glicemiei

Publicat

cercetătorii au găsit un înlocuitor al zahărului păstrează gustul dulce,

Publicitate

Cercetătorii anunță un pas important în cursa pentru găsirea unui înlocuitor al zahărului, care să păstreze gustul dulce, dar să reducă riscurile pentru sănătate, potrivit SciTechDaily. O metodă nouă de producție vizează tagatoza, un „zahăr rar” cu mai puține calorii și un impact mult mai mic asupra nivelului glicemiei, relatează mediafax.ro.

O nouă metodă de obținere a unui zahăr rar

Cercetători de la Tufts University au...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe