EVENIMENT
CRONOLOGIE: Cele mai grave atacuri armate şi atentate teroriste comise în Europa în 2018-2019
Trei persoane au fost ucise şi mai multe au fost rănite, la 18 martie 2019, într-un incident armat care a avut loc într-un tramvai în centrul oraşului olandez Utrecht. Conform poliţiei, este vorba de un act "potenţial terorist". "Poliţia îl caută pe Gokman Tanis, 37 de ani, născut în Turcia, în legătură cu incidentul din această dimineaţă", a precizat poliţia din Utrecht pe reţeaua Twitter.
În urma acestui incident, autorităţile din provincia Utrecht au decis ridicarea alertei antiteroriste la nivelul maxim. Coordonatorul Naţional Antiterorism a anunţat că s-a decis ridicarea nivelului de alertă în provincie deoarece suspectul este încă în libertate. Totodată, autorităţile au sporit securitatea în şcoli, moschei şi nodurile de transport.
***
Cele mai grave atacuri armate şi atentate teroriste, comise în Europa, în 2018:
21 decembrie - Austria: O persoană a murit şi o alta a fost rănită într-un incident armat produs în zona Lugeck din Viena.
11 decembrie - Franţa: Trei oameni au murit, 13 au fost răniţi dintre care cinci grav, în urma unui schimb de focuri în apropierea unui târg de Crăciun la Strasbourg. Autorul atacului armat, Cherif Chekatt, a fost împuşcat mortal de poliţie, la 13 decembrie 2018.
8 octombrie - Franţa: Un bărbat în vârstă de 35 de ani a fost ucis şi alţi doi au fost grav răniţi, într-un schimb de focuri într-un bar din Toulouse, după ce doi bărbaţi aflaţi pe o motocicletă, între care unul înarmat cu un pistol, au deschis focul, pe terasa barului "Le Papus" şi au urmărit una dintre cele trei victime în interiorul localului. Autorii atacului au fugit. Un bărbat împuşcat a murit pe loc, iar alţi doi au fost spitalizaţi.
7 octombrie - Franţa: Doi bărbaţi au fost răniţi prin împuşcare, în cartierul Champs-Elysées din Paris, de agresori aflaţi pe o motocicletă şi care au reuşit să fugă.
9 septembrie - Franţa: Şapte oameni au fost răniţi, dintre care patru grav, la Paris, după ce au fost atacaţi de un bărbat înarmat cu un cuţit şi o bară de fier, bărbatul fiind arestat.
31 august - Olanda: Un adolescent afgan, în vârstă de 19 ani, a înjunghiat şi a rănit doi americani în Gara Centrală din Amsterdam. Atacatorul a fost apoi împuşcat de un ofiţer de poliţie şi a primit îngrijiri medicale.
23 august - Franţa: Un bărbat înarmat cu un cuţit a ucis două persoane (pe mama şi pe sora sa) şi a rănit grav o a treia persoană, în oraşul Trappes, la periferia Parisului, înainte de a fi "neutralizat" de forţele de ordine. Organizaţia jihadistă Statul Islamic (SI) a revendicat atacul, însă nu a furnizat nicio dovadă în acest sens.
12 mai - Franţa: Un tânăr înarmat cu un cuţit a ucis un trecător la Paris şi a rănit alţi patru. Atacatorul era născut în 1997, în Cecenia. Părinţii lui au fost plasaţi, la 13 mai 2018, în custodia poliţiei. Un trecător în vârstă de 29 de ani a fost ucis şi alte patru persoane au fost rănite de acest tânăr, care a strigat "Allah Akbar!" (Allah e mare!) înainte de a fi doborât de poliţie.
23 martie - Franţa: Patru persoane şi-au pierdut viaţa şi alte 16 au fost rănite, în cursul a trei atacuri executate de un bărbat care şi-a declarat apartenenţa la gruparea jihadistă Statul Islamic. Autorul celor trei atacuri din Carcassonne şi Trebes (sudul Franţei), Redouane Lakdim, un francez de origine marocană, a fost ucis în urma asaltului forţelor de ordine la supermarketul din Trebes, unde se retrăsese cu un jandarm luat ostatic.
29 mai - Belgia: Trei persoane au murit, în urma unui atac calificat de justiţia belgiană drept "atac terorist şi tentativă de atac terorist", care a avut loc la Liege. Autorul atacului, un bărbatul de 31 de ani a fost lichidat. AGERPRES
EVENIMENT
Ministrul Dezvoltării: Florești va putea crește numărul angajaților din primărie. Ar trebui să fie cel puțin oraș
Comuna Florești, cea mai mare comună din România, cu peste 50.000 de locuitori, va putea să își mărească schema de personal, odată cu aplicarea noului pachet de administrație discutat de Guvern încă din vara anului 2025. Anunțul a fost făcut vineri în Baciu de ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, care susține că modificările propuse corectează o legislația veche de peste 16 ani.
„În județul Cluj...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Participă la competiția de tenis virtual din Iulius Mall și câștigă o invitație dublă la Transylvania Open!
Mai sunt doar câteva zile până la Transylvania Open, iar Iulius Mall Cluj te trimite să vezi cele mai spectaculoase meciuri. Dacă participi la competiția virtuală de tenis, poți câștiga o invitație dublă pentru luni, 2 februarie 2026, în cadrul Transylvania Open.
Timp de două zile, în perioada 17 – 18 ianuarie 2026, la Iulius Mall Cluj are loc Transylvania Open Virtual Challenge, unde poți câștiga o...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Accident pe strada Crângului din Dej. Doi bărbați au ajuns la spital după impactul dintre două mașini
Un accident rutier a avut loc vineri seara petrecut pe strada Crângului din Dej.
În coliziune au fost implicate două autoturisme, iar două persoane au fost rănite și transportate la spital.
Un tânăr a fost scos din mașină de pompieri
Deși în urma impactului nu au existat persoane încarcerate, într-unul dintre autoturisme se afla un tânăr care acuza dureri. Pentru a nu-i agrava posibilele leziuni, pompierii...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Fostul șef al DNA, Crin Bologa, la o dezbatere la Cluj: A avut loc intimidarea procurorilor și judecătorilor curajoși și onești
Mai mulți foști magistrați au participat, vineri, la Facultatea de Studii Europene a UBB Cluj-Napoca la dezbaterea “Justiția, încrederea în stat și securitatea națională. De la derapaj sistemic la vulnerabilitate strategică”, care a propus subiecte importante, atinse și de documentarul Recorder – “Justiție capturată”.
Întrebări importante propuse publicului
Astfel, Corneliu Bjola profesor de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
