EVENIMENT
Cruzime fără margini în județul Hunedoara: Un bărbat, reținut după ce a ucis un cățel
Un bărbat de 49 de ani, din comuna Băniţa, a fost reţinut marţi de poliţiştii de la Protecţia Animalelor Hunedoara fiind acuzat că ar fi ucis un căţel de şase săptămâni, după care i-a aruncat cadavrul pe copertina unei clădiri din staţia CFR Merişor.
Potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Hunedoara, bărbatul a lovit căţelul de şinele de cale ferată, animalul suferind leziuni la cap şi vertebrele cervicale, în urma cărora a murit.
"În cauză, poliţiştii Biroului pentru Protecţia Animalelor, din cadrul IPJ Hunedoara, au întocmit dosar de cercetare penală pentru săvârşirea infracţiunii de uciderea animalelor, cu intenţie, fără drept", a precizat sursa citată.
Suspectul a fost reţinut marţi pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat în faţa procurorilor pentru a dispune măsurile legale ce se impun în acest dosar. Agerpres
EVENIMENT
VIDEO: Paradă inedită la Șona. Moș Crăciun a sosit într-o mașină decapotabilă, urmată de tractoare decorate cu luminițe
O paradă inedită a adus magia Crăciunului într-o comună din județul Alba. Moș Crăciun a ajuns sâmbătă, la Șona, într-o mașină decapotabilă, fiind urmat de un convoi spectaculos de tractoare decorate cu luminițe și ornamente festive.
Parada a atras toate privirile localnicilor și a stârnit entuziasm în comunitate. Momentul a fost surprins pe video de un cetățean care mai apoi a distribuie imaginile pe Facebook.
Spre deosebire de aparțițiile tradiționale, unde Moș...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Cum a început Revoluția la Cugir cel mai supravegheat oraș de Securitate din Alba. Mărturii în premieră despre 21 decembrie
Cum a început revoluția la Cugir, cel mai supravegheat oraș de Securitate din Alba. În seara de 21 decembrie 1989 în jurul secției de Miliție din Cugir se dezlănțuia iadul. Zece oameni sunt omorâți, iar 70 răniți, din care unii grav.
Doi milițieni sunt uciși într-un mod barbar, iar trupurile lor batjocorite în detalii greu de descris în cuvinte. Cugirul avea să fie primul oraș liber din Alba, în timpul Revoluției din 1989.
Însă cum a început totul? Care au fost...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
EXCLUSIV. Stadiul proiectului de metrou, la un an după ce ”cârtițele” au ajuns la Cluj: Când coboară în subteran?
Compania turcă Gulermak, constructorul metroului din Cluj, a transmis pentru Cluj24 care este stadiul proiectului, la un an de la sosirea celor două TBM-uri, ”cârtițele” care vor săpa tunelurile, pe șantierul din Florești. Acestea au ajuns la Cluj din China în 32 de transporturi agabaritice însumând 160 de tone începând cu 16 decembrie 2024.
Potrivit oficialilor companiei, componentele celor două TBM-uri sunt...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
UPDATE FOTO-VIDEO: INCENDIU la Spitalul Județean din Alba Iulia. Focul a izbucnit într-o boxă aflată la subsolul unității
Un incendiu a izbucnit sâmbătă seara, în jurul orei 18:00, la subsolul Spitalului Județean de Urgență din Alba Iulia. Focul a izbucnit într-o boxă aflată la subsolul unității medicale.
Actualizare, ora 18:17 - Incendiul a fost stins. Se lucrează pentru defumarea subsolului și înlăturarea efectelor negative produse de incendiu.
Actualizare, ora 18:10 - Potrivit ISU Alba, fortele de intervenție au ajuns la locul producerii incendiului.
Incendiul se manifestă cu...
Citește mai mult pe Alba24.ro


