EVENIMENT
Doi bărbaţi reveniţi din Marea Britanie au fugit din carantină la o zi după ce încălcaseră şi izolarea la domiciliu

Reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Iaşi au informat, joi, că două persoane, care s-au întors din Marea Britanie, respectiv Grecia, au fugit din centrul de carantină, sărind pe geamul unei camere aflată la etajul unu.
„Cei doi fugari sunt din Podu Iloaiei şi, respectiv Dancu, şi fuseseră introduşi în Centrul de Carantină în data de 1 aprilie, pentru că nu respectaseră măsura izolării la domiciliu instituită ca urmare a revenirii acestora din străinătate, din zone galbene – Marea Britanie şi, respectiv, Grecia. Cele două persoane au fost date în consemn structurilor de ordine publică, acţionându-se pentru depistarea şi prinderea acestora. Una dintre persoane a fost depistată şi prinsă în jurul orei 10,00, în zona Universităţii Al. I. Cuza, de către un echipaj mixt jandarm şi poliţist. Ulterior, cealaltă persoană a fost depistată, de lucrători ai IPJ, în jurul orei 14,00. Cei doi au fost reintroduşi în carantină pentru un nou ciclu de 14 zile, au fost sancţionaţi contravenţional conform legislaţiei în vigoare şi au fost întocmite dosare penale sub aspectul săvârşirii infracţiunii de zădărnicirea combaterii bolilor (…). Pe numele acestora urmează să se emită documente de imputare pentru cheltuiala efectuată cu cazarea şi masa acestora în Centrul de Carantină”, se menţionează într-un comunicat de presă transmis de către DSP Iaşi.
În prezent, în judeţul Iaşi 2.583 persoane sunt izolate la domiciliu, fără simptomatologie specifică, şi monitorizate. Alte 675 de persoane au ieşit din perioada de 14 zile de autoizolare.
Conform ultimelor centralizări ale DSP Iaşi, 357 persoane au fost plasate în carantină în spaţiile special amenajate şi o persoană a ieşit din perioada de 14 zile de autoizolare. AGERPRES
EVENIMENT
DGASPC Alba: Persoanele cu dizabilități pot depune cereri pentru vouchere cu care se pot cumpăra tehnologii asistive și de acces

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Alba anunță că 2025 a început etapa de pre-înscriere în cadrul proiectul „Incluziune socială pentru persoane cu dizabilități prin tehnologii asistive și de acces – TECH ASSIST”, implementat de Autoritatea Națională pentru Protecția Persoanelor cu Dizabilități (ANPDPD).
Prin acest program, persoanele cu dizabilități, copii și adulți, cu certificat de încadrare în grad de handicap, pot primi vouchere…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Deputații români ”maghiaroni” din Transilvania pe listele partidelor din Ungaria. Oportuniști, trădători sau patrioți?

Asociația Cluj24, împreună cu Institutul de Istorie ”George Barițiu” Cluj-Napoca al Academiei Române, lansează proiectul ”Sub cupola extremismului – Figuri istorice românești între așa – zisa trădare și patriotism”.
Lucrarea de față își propune să aducă în atenție un subiect controversat de istorie politică din perioada dualismului austro-ungar căruia i s-a acordat puțină atenție în…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Depozitele de gaze din România, pline 100%. Capacitatea maximă de stocare, atinsă înainte de data recomandată de UE

Depozitele de gaze din România au atins capacitatea maximă de stocare și sunt 100% pline, cu o lună înainte de termenul limită impus de Uniunea Europeană pentru începutul oficial al sezonului rece gazier, respectiv 31 octombrie.
Datele centralizate la nivel european arată că doar România și Polonia au reușit să ajungă la acest nivel de umplere, transmite Economedia.
Potrivit reglementărilor europene, fiecare stat membru trebuie să aibă depozitele de gaze pline în proporție…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Acțiune de prevenire a tragediilor în zona gărilor din Alba: „Selfie-ul pe tren nu ia like-uri, ia vieți. Recomandările Poliției

Polițiștii din Alba au desfășurat miercuri, 1 octombrie 2025, o acțiune de prevenire a tragediilor, în zona gărilor din Alba Iulia, Vințu de Jos și Șibot, în contextul campaniei naționale „SELFIE-UL PE TREN NU IA LIKE-URI, IA VIEȚI”.
Potrivit IPJ Alba, scopul acțiunii a fost informarea și conștientizarea călătorilor cu privire la riscurile și consecințele la care se expun, în momentul în care urcă pe vagoane pentru a realiza fotografii sau clipuri video.
Polițiștii…
Citește mai mult pe Alba24.ro