Connect with us

EVENIMENT

După o săptămână de răcoare, revine CANICULA. Prognoza meteo pe 4 săptămâni, până în 8 august

Publicat

soare

Administrația Națională de Meteorologie a emis prognoza meteo pe următoarele patru săptămâni, în perioada 11 iulie – 8 august.

Chiar dacă urmează o săptămână cu temperaturi ușor mai coborâte decât normalul perioadei, meteorologii spun că vor lipsi ploile. Apoi, începând cu 25 iulie, meteorologii anunță că revine canicula.

Vă prezentăm prognoza meteo pe patru săptămâni, în perioada 11 iulie – 8 august:

După o săptămână de răcoare, revine canicula. Săptămâna 11 – 18 iulie

Valorile termice vor fi mai coborâte decât cele specifice pentru această săptămână în majoritatea regiunilor, dar ma ales în cele intracarpatice.

Citește și Temperaturi plăcute și ploi de vară. De când revine canicula. Prognoza meteo pentru săptămâna 11 – 17 iulie 2022

Regimul pluviometric va fi deficitar la nivelul întregii țări, dar mai ales în zonele montane.

După o săptămână de răcoare, revine canicula. Săptămâna 18- 25 iulie

Temperatura medie a aerului va avea valori mai ridicate decât cele normale pentru acest interval, în toate regiunile, dar cu o abatere termică pozitivă mai accentuată în cele vestice.

Cantitățile de precipitații vor fi deficitare în toată țara, dar mai ales în centru și la munte.

După o săptămână de răcoare, revine canicula. Săptămâna 25 iulie– 01 august

Temperaturile medii vor fi mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă la nivelul întregi țări, dar mai ales în regiunile vestice.

Regimul pluviometric va fi deficitar în jumătatea vestică a țării, dar mai ales în nord-vest, iar în rest va fi apropiat de cel normal pentru acest interval.

După o săptămână de răcoare, revine canicula. Săptămâna 01 august– 08 august

Mediile valorilor termice se vor situa peste cele specifice acestei săptămâni, pe întreg teritoriul României.

Cantitățile de precipitații estimate pentru această perioadă vor avea o tendință spre deficit în jumătatea vestică a țării, iar în rest vor fi în general apropiate de cele normale.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Urs semnalat în zona localității Oiejdea. A fost emis mesaj Ro-Alert

Publicat

urs semnalat în zona localității oiejdea. a fost emis mesaj

Prezența unui urs a fost semnalată în noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 01:30, în localitatea Oiejdea, în zona drumului național DN 1.

Potrivit ISU Alba, a fost transmis un mesaj RO-Alert persoanelor din zonă.

foto: arhiva






Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Șoferiță prinsă băută la volan. Partenerul a vrut să o salveze, dar a fost dus la secție și sancționat

Publicat

politie noapte 11 scaled.jpg

O șoferiță din Gherla a fost prinsă băută la volan de polițiști, în urma unei acțiuni desfășurate în noaptea de 5 iulie. Incidentul a luat o turnură neașteptată după apariția partenerului ei, care a avut un comportament recalcitrant și a fost ulterior sancționat și internat într-o unitate medicală de specialitate.

În data de 5 iulie, în jurul orei 03.30, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Gherla au oprit pentru control, în municipiu, un…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Petrișor Peiu (AUR): România a fost vândută pe datorie. Toți au știut, toți au tăcut, toți trebuie să răspundă

Publicat

peiu.jpg

Ne aflăm în fața unui caz de complicitate politică în formă continuată, care a dus la o catastrofă economică. Ciolacu, Ciucă, Iohannis – toți acești oameni, aflați în fruntea statului în 2024, au fost avertizați oficial, în scris, de apariția unei găuri bugetare uriașe. Au fost șase informări, toate cu un conținut clar: economia României deraiază.

Și ce-au făcut? Au tăcut. Mai mult decât atât: au mințit, au împărțit pomeni electorale, au lansat…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO ȘTIREA TA: Un copac a căzut pe un autoturism sâmbătă seara, pe o stradă din Alba Iulia

Publicat

video Știrea ta: un copac a căzut pe un autoturism

Un copac a căzut pe un autoturism sâmbătă seara, pe o stradă din Alba Iulia. Potrivit unui cititor Alba24, la fața locului a intervenit un echipaj de la Poliția Locală. Polițiștii locali ar fi tras pomul de pe autoturism și l-ar fi lăsat mai apoi în stradă.

Incidentul s-a produs pe strada Petru Maior, în zona intersecției cu străzile Samuel Micu și Vasile Alecsandri.

Potrivit cititorului Alba24, polițiștii locali le-ar fi spus loccuitorilor din zonă să pună mâna pe un…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe