EVENIMENT
Eduard și Adrian, elevi la Școala de Subofițeri din Boldești, alături de pompierii clujeni la intervențiile din Florești
Pompierii clujeni, care intervin deja de mai multe zile în localitatea Florești, unde ploile abundente au produs inundații, au un ajutor de nădejde.
Alături de ei sunt doi tineri, elevi la Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldești”.
Eduard și Adrian, doi elevi care lucrează cu pompierii clujeni în Florești
Numeroase gospodării au fost inundate la Florești după ploile abundente. Intervențiile pompierilor clujeni în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Proiectul revoluționar de la Cluj, lăudat de fostul ministru al Energiei: „Cea mai mare resursă a României sunt oamenii”
EVENIMENT
Sterilizare gratuită pentru câinii cu stăpân din județul Cluj. Cum se fac înscrierile în noul program al Consiliului Județean
Consiliul Județean Cluj a demarat Programul județean de sterilizare, microcipare și înregistrare a câinilor cu stăpân, o măsură menită să contribuie la controlul responsabil al populației canine și la prevenirea abandonului.
Programul, primul de acest fel din țară, se adresează celor care au domiciliul sau reședința în județul Cluj, cu excepția municipiului Cluj-Napoca, care beneficiază deja de un...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Deținut al Penitenciarului Aiud, nervos după ce un polițist l-a făcut moldovean și i-a luat TV-ul. Este închis pentru viol în grup
Un deținut încarcerat la Penitenciarul Aiud a fost ”penalizat” de conducerea instituției după ce a devenit nervos. Mai exact a fost sancționat cu izolarea pe zece zile, dar și restricții la magazinul din penitenciar.
Deținutul nu a fost de acord cu sancțiunea primită și a făcut o plângere pe rolul instanțelor din Alba. În data de 12 ianuarie 2026, dosarul a primit o rezolvare pe rolul Tribunalului Alba, iar decizia a devenit publică.
Deținutul în cauză este Mihai...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Pasiunea pentru jocurile LEGO se transmite la Cluj din tată în fiu. Expoziție la Muzeul Etnografic al Transilvaniei
O expoziţie complexă de proiecte realizate cu piese LEGO este găzduită până duminică de Muzeul Etnografic al Transilvaniei din Cluj-Napoca. Evenimentul este organizat anual de Asociaţia Brickenburg, care activează încă din 2008 şi întruneşte în prezent în jur de 100 de pasionaţi. Există doar 350 de astfel se asociaţii partenere LEGO în întreaga lume.
Sever Alicu, organizator al evenimentului şi ambasador...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
