Connect with us

EVENIMENT

Elevul-miracol cu punctaj maxim la examenul de Medicină și un renumit doctor român, premiați de ambasadorul României în Italia

Publicat

Doi români au primit distincții pentru contribuția semnificativă pe care au avut-o, prin munca lor în beneficiul societății italiene. Potrivit rotalianul.com, evenimentul a avut loc miercuri, 23 octombrie, la Consulatul General al României de la Milano. Ambasadorul României în Italia a acordat „Diploma de Merit” unui student român, dar și ”Meritul Sanitar” unui renumit medic cardiolog.

Potrivit rotalianul.com, ambasadorul George Bologan i-a înmânat „Diploma de Merit” studentului român din Italia care a obținut cel mai mare punctaj anul acesta la examenul de admitere la Medicină.

Citește și Un român este elevul-miracol din Italia. Cel mai bun din peste 60 de mii de candidați la admiterea la Medicină

La ceremonie a participat și consulul general de la Milano, iar în prezența acestuia ambasadorul României în Italia a elogiat activitatea tânărului student Norbert Kereszteny, în vârstă de 19 ani, precum și a tuturor românilor care contribuie la dezvoltarea societății care îi găzduiește și care devin astfel adevărați ambasadori ai României în străinătate.

Norbert Kereszteny este originar din Sighetu Marmației și locuiește în Italia de 13 ani, împreună cu părinții, care lucrează în sistemul medical din Italia.

Norbert a obținut 82,4 de puncte din 90 și s-a situat pe primul loc dintre zecile de mii de studenți care au dat același examen.

În cadrul aceleiași ceremonii, un renumit medic cardiolog român a primit titlul de Cavaler al Ordinului „Meritul Sanitar”. Gheorghe Cerin, care este șeful secţiei de Cardiologie de la Spitalul Monza București, face naveta între România și Italia. Are o colaborare de zeci de ani cu Clinica San Gaudenzio din Novara, un oraş aflat la 40 de kilometri de Milano.

Membru al Societăţii Europene de Cardiologie, dr. Cerin a fost distins cu nenumărate premii și medalii, printre care Diploma și Medalia de Aur, distincţie oferită de Academia Oamenilor de Știinţă din România pentru „contribuţii deosebite în domeniul cardiologiei, chirurgiei cardio-vasculare și pregătirii tinerilor specialiști”.

sursa: rotalianul.com

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO VIDEO: Întâlnire a pasionaților de automobile Mercedes, în Cetatea Alba Carolina din Alba Iulia

Publicat

foto video: Întâlnire a pasionaților de automobile mercedes, în cetatea

Cetatea Alba Carolina găzduiește în acest weekend unul dintre cele mai așteptate evenimente auto: Mercedes Fest. Este o întâlnire națională aflată la prima ediție, organizată de Fans W124 Club România, dedicată tuturor pasionaților de automobile Mercedes.

Desfășurat în spectaculoasele șanțuri ale cetății Alba Iulia, evenimentul reunește foarte multe modele de Mercedes, atât clasice, cât și moderne, toate într-o stare impecabilă. Mai precis 125 de mașini se află…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Concurs de dresaj canin și expoziție de câini la Napoca Dog Show de la Jucu

Publicat

caini.jpg

Un concurs de dresaj canin și o expoziție de câini – Napoca Dog Show – va avea loc în perioada 24-25 mai la Jucu Arena din comuna clujeană Jucu de Sus.

Astfel, pe parcursul ambelor zile, in intervalul 12.30-13.30 la ringul central, vizitatorii pot urmări un program deosebit de dresaj canin oferit de catre Scoala de dresaj Dog Master
Atat sambata cat si duminica de la ora 16.00 se va desfasura programul de Best in Show (cel mai frumos exemplar al expozitiei).

Potrivit…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Teologia post-decembristă: carte lansată de George Remete, la Facultatea de Teologie din Alba Iulia

Publicat

teologia post decembristă: carte lansată de george remete, la facultatea de

Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia va fi gazda unui nou eveniment cultural deosebit: lansarea cărții cu titlul „Teologia post-decembristă”, scrisă de către părintele profesor George Remete, membru corespondent al Academiei Române.

În seara zilei de marți, 20 mai 2025, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, va avea loc lansarea cărții cu titlul „Teologia post-decembristă”, semnată de părintele academician George Remete.

Evenimentul se va…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Premieră la Muzeul de Istorie din Alba Iulia: Un vestigiu arheologic surprinzător din vechiul Apulum va fi expus publicului

Publicat

premieră la muzeul de istorie din alba iulia: un vestigiu

O piesă unică din Dacia Romană va fi expusă în premieră la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Exponatul va putea fi văzut pentru prima dată de sâmbătă 17 mai, de la ora 19.00. 

Piesa a fost descoperită de arheologul Radu Ota,  în luna mai a anului 2023, cu ocazia lucrărilor mobilitate urbană din cartierul Partoș, în locul unde se află un important oraș al Daciei romane, colonia Aurelia Apulensis. Este vorba despre Priapus, un zeu al virilității și fertilității…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe