EVENIMENT
Epidemiolog: Valul 4-Delta este o certitudine. Va începe în România în următoarele 1-3 săptămâni
”Valul 4-Delta a devenit o certitudine pentru România. Va debuta în următoarele 1-3 săptămâni, spune epidemiologul Octavian Jurma. Nu putem anticipa unde și când va fi vârful, însă estimează între 5.000 și 20.000 de cazuri pe zi.
„Tulpina Delta este oficial dominantă în Europa, mult mai repede decât ne așteptam. De săptămâna asta începe numărătoarea inversă pentru valul 4 și la noi”, scrie pe Facebook epidemiologul Octavian Jurma.
Situația din Marea Britanie și Indonezia
Acesta extrapolează scenarii pe baza evoluției din țări aflate în plin val. Face referire la Marea Britanie (țară cu cel mai bun sistem de monitorizare COVID-19 din lume) și Indonezia (epicentrul actual al pandemiei).
Ambele țări, susține Octavian Jurma, se află la vârful valului 4 cu varianta Delta.
Au un număr apropiat de cazuri de COVID-19 zilnic, dar contextul este diferit. Marea Britanie are în medie 45.000 de cazuri pe zi în contextul unei populații vaccinate în proporție de 65%. Indonezia are în medie 49.000 de cazuri pe zi în contextul unei unei populații vaccinate în proporție de 15%.
Asta face ca Indonezia să aibă 1.300 de decese pe zi. Sunt de peste 20 de ori mai multe față de Marea Britanie, care are în medie 60 de decese pe zi.
„Vaccinarea este fără îndoială responsabilă de această diferență pentru că, spre deosebire de valul 3, care a fost produs de tulpina Alpha în Anglia și de tulpina Beta în Indonezia, tulpina Delta este acum dominantă în ambele țări. Vaccinarea nu poate împiedica valul Delta, însă îl poate reduce mult atât ca număr, cât și ca gravitate”, spune Jurma.
La ce să ne așteptăm în România
România are o rată de vaccinare de 25% (apropiată de cea din Indonezia), dar o rată de infectare de peste 30% (apropiată de cea din Marea Britanie). Epidemiologul susține că ne putem aștepta ca severitatea valului 4 în România să se situeze între cele două repere.
„Valul Delta-4 debutează relativ violent și ajunge la apogeu în aproximativ 4 săptămâni. Același aspect îl va avea și în România, dar la noi va fi vizibil doar în spitale, pentru că testarea preventivă a fost abandonată. Având în vedere că în ritmul actual nu vom avea 30% din populație vaccinată decât în luna octombrie 2021 și că imunitatea ajunge la nivelul optim la 30 de zile după vaccinare, vaccinarea la debutul valului și în val nu ne poate scoate din val”,spune epidemiologul.
Conform acestuia, valul 4-Delta este acum o certitudine pentru România. Va debuta odată cu dobândirea dominantei variantei Delta, în următoarele 1-3 săptămâni.
Ne va surprinde nevaccinați.
„Nu putem anticipa unde și când va fi vârful datorită gradului înalt de cosmetizare politică a datelor oficiale, însă putem extrapola pe baza datelor din cele două țări că în cel mai fericit caz va fi la fel de înalt ca valul Alpha-3 (5.000 de cazuri pe zi) și în cel mai rău caz de 4 ori mai sever (20.000 de cazuri pe zi)”, adaugă acesta.
Epidemiologul speră că vom avea parte de un scenariu fericit. Adică un vârf între 4 și 6.000 de cazuri pe zi și un procent mic de internări și decese.
„Este prea târziu să ne mai pregătim la nivel național pentru cel mai rău scenariu, însă tu o poți face vaccinându-te. Mai avem doar 2-3 săptămâni să ne vaccinăm pentru a evita că familia noastră să devină victima a noului val de infectări”, încheie epidemiologul. MEDIAFAX
EVENIMENT
Nobinecluj.ro: În lipsa lui Boc, străbunica trage de fiare, s-au găsit soluţii pentru trafic şi Zamfir bagă CFR în insolvenţă
Pentru a fi printre primii care citesc newsletterul de umor cu ştiri şi evenimente din Cluj, scrie adresa ta de mail în câmpul de mai jos şi apasă Subscribe pentru abonare gratuită.
Dintre subiectele săptămânii pe No bine, Cluj!
🟠 Analiză PublicRecord: în ultimii cinci ani, Emil Boc a lipsit peste 13 luni din primărie, fiind plecat în deplasări, iar asta e o mare problemă a Clujului, că din cinci ani…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit vineri la un accident rutier produs pe raza localității Vâlcele. În eveniment au fost implicate două autoturisme.
La fața locului s-au deplasat două autospeciale dotate cu modul de descarcerare, o ambulanță SMURD de terapie intensivă mobilă și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ).
Două femei au fost transportate la spital
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Doi tineri din Cluj, prinși cu 15 kilograme de canabis într-un troler. Au fost reținuți în urma unui flagrant delict
Doi tineri de 25 de ani au fost opriți de polițiștii antidrog din Cluj chiar în momentul în care ridicau un troler plin cu canabis, în cadrul a două acțiuni desfășurate în municipiu.
Drogurile, aproximativ 15 kilograme, ar fi fost ascunse într-un bagaj de mari dimensiuni, învelit în folie de plastic.
Prinși cu droguri într-un troller
Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Cum funcționează ordinul de protecție provizoriu. O nouă campanie publică a IPJ Cluj împotriva violenței domestice
Inspectoratul de Poliție Județean Cluj desfășoară o nouă campanie de prevenire a violenței domestice, axată pe informarea populației privind ordinul de protecție provizoriu. Acesta este un instrument esențial, care poate salva vieți, dar pe care multe dintre victime îl refuză.
Mesajele campaniei sunt difuzate atât în mijloacele de transport în comun, cât și pe totemurile digitale din centrele comerciale din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro


