EVENIMENT
Expoziţia „1907. Noi vrem pământ” – din 28 martie, la Muzeul Ţăranului Român

Expoziţia „1907. Noi vrem pământ” va fi deschisă pe 28 martie, de la ora 18,00, în Sala Tancred Bănăţeanu de la Muzeul Naţional al Ţăranului Român.
Potrivit unui comunicat al Muzeului Național al Țăranului Român, expoziţia propune o privire retrospectivă „obiectivă şi multiplu focalizată” care să readucă, în peisajul cultural naţional, atenţia asupra acestor evenimente, asupra importanţei lor, asupra caracterului lor tragic pentru întreaga societate românească.
„Ţărănimea, văzută mereu ca o „mare mută”, izbucneşte exploziv în istoria fericită a Regatului României, care tocmai aniversase 40 de ani de domnie a regelui Carol I, sfâşiind tabloul edulcorat al unei epoci care era, indiscutabil, o epocă de dezvoltare şi de consolidare a României.
Expoziţia va avea un discurs menit să dea imaginea tuturor actorilor implicaţi ai epocii, să releve mizele politice, sociale şi economice, să ofere un parcurs al evenimentelor, al discursurilor şi al vocilor distincte, al opiniilor şi al imaginilor despre eveniment”, precizează sursa citată.
Expoziţia va putea fi vizitată până pe 14 mai, de marţi până duminică, între orele 10,00 şi 18,00.
Lunea şi în sărbătorile legale este închis.
Preţul biletului de intrare este: adulţi – 12 lei; pensionari – 6 lei; elevi şi studenţi, posesori ai cardului Euro 26, în vârstă de până la 30 de ani şi persoanele adulte cu handicap mediu sau uşor – 3 lei
AGERPRES este partener media al Muzeului Ţăranului Român.
sursa: Agerpres
EVENIMENT
Incendiu într-un sat din Sălciua. Mai multe echipaje de pompieri intervin pentru stingerea focului

Un incendiu a izbucnit miercuri, 17 septembrie, în comuna Sălciua, din satul Valea Largă. Din primele informații primite de pompierii militari, incendiul se manifestă la o anexă gospodărească.
La fața locului intervin pompierii voluntari din Sălciua, alături de colegii lor din Baia de Arieș și pompierii militari din Câmpeni. Se intervine la fața locului cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor.
Misiunea pompierilor este în dinamică….
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Modificări în programul spectacolelor cu Garda Apulum și Garda Cetății Alba Carolina, la Alba Iulia

Toamna aduce mici schimbări în programul spectacolelor cu Garda Apulum și Garda Cetății Alba Carolina. Astfel, Garda Apulum rămâne la datorie în fiecare vineri, însă spectacolele lor vor începe de la ora 18:00, asta până în 26 septembrie inclusiv.
Garda Cetății Alba Carolina își mută reprezentațiile de seară cu o oră mai devreme, respectiv la ora 19:00, în fiecare vineri și sâmbătă. Pe lângă acestea, turiștii și albaiulienii îi pot întâlni în continuare și de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Viorel Băltărețu, viitor secretar de stat în Ministerul Economiei: Am fost ”client” al statului, și la un moment dat și victimă

Antreprenorul clujean Viorel Băltărețu, fost deputat din partea USR, va prelua în câteva zile o funcția de secretar de stat în Ministerul Economiei.
Băltărețu, care spune că toată viața a considerat că statul a pus bețe în roate antreprenorilor, vrea să schimbe această percepție.
Viorel Băltărețu: Percepția mea a fost toată viața că statul român este o frână
Antreprenor de 25 de ani, Viorel…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Un asteroid uriaș, de dimensiunea unui zgârie-nori, va trece joi pe lângă Pământ. Unde va putea fi observat live

Un asteroid uriaș, cu un diametru între 130 și 290 de metri, catalogat drept „potențial periculos”, va trece joi, 18 septembrie, la mică distanță de Pământ, informează Live Science. Asteroidul 2025 FA22 este suficient de mare pentru a șterge de pe hartă un oraș major în cazul unei coliziuni cu Pământul.
Roca spațială va ajunge la distanța minimă față de noi în primele ore ale zilei de joi (18 septembrie), la circa 835.000 de kilometri de planeta noastră — respectiv…
Citește mai mult pe Alba24.ro