EVENIMENT
”Flori pentru suflet - Remember Florian Pittiş” 2023, în weekend, în Parcul Titan. PROGRAM
Ce-a de-a IX-a ediţie a evenimentului ”Flori pentru suflet - Remember Florian Pittiş” va avea loc în weekend, în zilele de 9, 10 şi 11 iunie, în Parcul Titan din sectorul 3.
"O nouă ediţie de sărbătoare a spiritului, o nouă întâlnire pentru o stare de bine, 9, 10 şi 11 iunie - Parcul Titan Primăria Sectorului 3 continuă şi în acest an una dintre cele mai frumoase tradiţii concertistice din România, cu ediţia a IX-a a evenimentului Flori pentru suflet - Remember Florian Pittiş. Festivalul, organizat pentru a-l celebra pe cel care reprezintă în inimile şi conştiinţa românilor un ideal de spirit de-a pururi tânăr şi liber - Florian Pittis, a devenit, în timp, un reper cultural pentru Sectorul 3, prin impunerea unui concept unic şi prin numărul mare de participanţi. Evenimentul este, de asemenea, un excelent pretext şi pentru evocarea altor artişti iubiţi, repere în lumea folkului, a căror amintire se păstrează, astfel, vie", se arată într-un comunicat de presă remis de organizatori.
Publicul este provocat la un nou maraton al prieteniei şi muzicii de calitate, locul de întâlnire fiind scena de lângă lacul din Parcul Titan.
"Locul acela în care, o dată pe an, an de an, muzica şi poezia se împletesc cu proiecţiile video şi în care artişti, legaţi de Moţu Pittis sau cărora acesta le-a marcat destinul artistic, se reunesc pentru a-şi arăta preţuirea faţă de cel care a fost Forian Pittiş, dar şi faţă de alţi artişti care au făcut istorie în muzică folk".
PROGRAM
În programul evenimentului sunt incluşi cei mai reprezentativi artişti ai scenei folk actuale de la noi din ţară:
- 9 iunie, ora 19.00: Soundcrowd, Ansamblul instrumental Copiii Curcubeu (Corul şi Orchestra elevilor de la Şcoala Gimnazială de Arte nr. 5 din Sectorul 3), Cvartetul Passione şi Grupul Coral Song, dirijor Mircea Ionescu
- 10 iunie, ora 18.00: Sunt un frate tânăr - proiect al artiştilor Dorin Andone, Teo Boar şi Vlady Cnejevici, Cătălin Stepa, Maria Gheorghiu, Florin Chilian, Zoia Alecu, Mircea Baniciu & Band
- 11 iunie, ora 18.00: Marius Matache Trio, Marius Bătu, Alina Manole, Ducu Bertzi & Friends, Alifantis & ZAN, Mircea Vintila & Brambura.
"Moţu' Pittiş a sădit în sufletele românilor dorinţa de libertate, de cunoaştere. A fost un vizionar care a inspirat generaţii întregi de tineri şi continuă să o facă, deoarece moştenirea pe care ne-a lăsat-o este atemporală. Evenimentul 'Flori pentru suflet - Remember Florian Pittiş' îşi propune să aducă în fiecare an în faţa mai vechilor sau mai tinerelor generaţii în blue-jeans lecţiile de cultură, de poezie, de teatru, de literatură şi de muzică bună pe care Florian Pittiş le-a oferit".
Accesul la eveniment este liber, au mai spus organizatorii evenimentului.
EVENIMENT
Elevii vor avea transport gratuit și în perioada examenelor naționale. Când intră în vigoare modificarea din Legea Educației
Elevii vor avea transport gratuit și în perioada examenelor naționale. Modificările din Legea Educației au fost publicate în Monitorul Oficial.
Legislația a fost schimbată astfel încât elevii din clasa a VIII-a și a XII-a care învață în altă localitate față de cea de domiciliu să aibă transport gratuit și în perioada în care susțin Evaluarea Națională sau Bacalaureatul.
Până acum, această situație nu era specificată, dat fiind faptul că examenele sunt în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Intervenții în Apuseni pentru degajarea albiilor râurilor și înlăturarea podurilor de gheață
Echipele Apele Române au intervenit în zona Munților Apuseni, în județul Alba, pentru a evita inundații locale generate de condițiile din teren.
Reprezentanți de la Serviciul Baraj Mihoești și Serviciului Atelier Mecanic au intervenit în zonele critice identificate, respectiv pe râul Arieșul Mare și pe râul Abrud – în sectorul Gârda–Scărișoara și în zona Câmpeni, la confluența cu râul Arieș.
Vezi și Ce măsuri iau autoritățile din Alba în cazul unor eventuale...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Incendiu pe strada Soporului din Cluj-Napoca. Pompierii au intervenit de urgență, o femeie a suferit un atac de panică
Un incendiu a izbucnit în cursul zilei de vineri la un imobil de pe strada Soporului din municipiul Cluj-Napoca. O femeie a suferit un atac de panică.
Focul a pornit la hornul clădirii, iar intervenția promptă a echipajelor a împiedicat extinderea acestuia la restul construcției.
Două autospeciale, autoscara și un echipaj SAJ, la fața locului
La locul intervenției au fost trimise imediat două autospeciale de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cum va organiza Guvernul accesul lucrătorilor străini pe piața muncii din România. Regulile vizate
Guvernul pregătește legislația pentru înregistrarea și obligațiile angajatorilor de lucrători străini, autorizarea și funcționarea agențiilor de plasare a străinilor pe piața muncii din România.
În acest context, Cancelaria prim-ministrului a găzduit, joi și vineri, la Palatul Victoria, dezbateri publice. La cele patru patru sesiuni organizate în cele două zile au participat fizic și online aproximativ 250 de reprezentanți ai agențiilor de plasare, federațiilor patronale...
Citește mai mult pe Alba24.ro
