EVENIMENT
FOTO: Impact violent între două mașini pe DN41 în județul Giurgiu. Două victime
Două persoane au fost rănite în urma unui impact violent produs, vineri dimineață. pe DN41 în județul Giurgiu.
Accidentul, a avut loc între localitățile Băneasa și Pietrele, în coliziune fiind implicate două autoturisme.

Potrivit ISU Giurgiu, la fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul detașamentului Giurgiu cu o descarcerare, o autospecială de stingere cu apă și spumă, un echipaj SMURD și o ambulanță SAJ.

Persoanele rănite, o femeie de 53 de ani și un bărbat de 58 de ani, au fost preluate de echipajele medicale și transportate la UPU Giurgiu.
Pompierii au asigurat măsurile de prevenire a incendiilor prin deconectarea bornelor de la bateriile autoturismelor.
Cazul a rămas în atenția poliției pentru cercetări.
EVENIMENT
Femeia din Sibiu, suspectată că și-a ucis mama cu sedative, rămâne în arest. Curtea de Apel Alba Iulia i-a respins contestația
Femeia de 38 de ani din Sibiu, acuzată că și-ar fi ucis mama cu sedative, după care ar fi vândut bunurile și s-a mutat în Dubai, rămâne în arest preventiv. Curtea de Apel Alba Iulia a respins joi, 8 ianuarie, ca nefondată contestația inculpatei P. A. împotriva încheierii penale pronunțate de Tribunalul Sibiu în dosarul penal 2671/85/2025, prin care s-a dispus măsura arestării preventive pe 30 de zile.
Hotărârea Curții de Apel Alba Iulia este definitivă.
Femeia acuzată că...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ministrul Energiei: Suntem pregătiți pentru creșterea consumului de gaze în timpul zilelor geroase. Ce stocuri are România
România este pregătită să facă față creșterii consumului de gaze naturale prognozate în perioada următoare, în contextul temperaturilor negative anunțate de meteorologi, potrivit ministrului Energiei, Bogdan Ivan. Depozitele sunt pline în procent de 70%, a anunțat acesta.
Scăderea temperaturilor va duce la o majorare semnificativă a consumului zilnic de gaze la nivel național, a spus ministrul, citat de Mediafax.
VEZI ȘI Vremea până în 2 februarie. Gerul Bobotezei și...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Gregory Vajda, noul dirijor principal al Filarmonicii de Stat „Transilvania” din Cluj: „Orchestra este o bijuterie ascunsă”
Filarmonica de Stat „Transilvania”din Cluj-Napoca are, începând cu acest an, un nou dirijor principal al orchestrei. Este vorba de Gregory Vajda, artist și compozitor de renume internațional, care preia funcția după ani în care aceasta a fost ocupată de Cristian Mandeal.
Instituția de cultură subliniază că Vajda este „o personalitate artistică de prim rang a scenei muzicale internaționale, recunoscută...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Apa CTTA: Recomandări pentru protejarea instalațiilor de apă împotriva înghețului. Ce trebuie să facă cetățenii
Recomandări pentru protejarea instalațiilor de apă împotriva înghețului. Având în vedere temperaturile foarte scăzute prognozte pentru perioada imediat următoare, operatorul Apa CTTA Alba le reamintește consumatorilor principalele măsuri pe care aceștia trebuie să le ia pentru a preveni înghețarea instalațiilor de apă (conducte, contoare, robineți, etc.).
Sfaturi pentru cetățeni:
- nu închideţi complet căldura atunci când este frig, chiar dacă plecaţi de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
