Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Percheziții în Târgu Mureș. 500 tone de haine rupte și mucegăite, descoperite de polițiști într-un depozit

Publicat

deseuri 2

500 tone de deșeuri din haine second-hand au fost descoperite vineri în Târgu Mureș. Hainele aduse din Canada erau rupte și murdare, ținute în mucegai.

Vineri, polițiștii de frontieră din Garda de Coastă, comisarii Gărzii de Mediu și ai Autorității Naţionale pentru Protecţia Consumatorului au făcut două percheziții în Târgu Mureș, județul Mureș.

Citește și FOTO: Deșeuri din haine second hand venite din Canada, oprite în Portul Constanța. Hainele urmau să ajungă la o firmă din județul Mureș

Într-un depozit s-au găsit 500 tone haine declarate second-hand, murdare și rupte, nefiind curățate și dezinfectate. De asemenea, hainele erau depozitate în condiții insalubre, având un puternic miros de mucegai, spun polițiștii de frontieră.

deseuri

Verificările au stabilit că hainele aparţin unei societăţi comerciale care făcea import de îmbrăcăminte second-hand din Canada începând cu anul 2004.

Acestea sunt deșeuri inutilizabile și nu pot fi vândute în România, menționează cei care au făcut controalele.

În urmă cu trei zile, poliţiştii de frontieră, inspectorii vamali şi comisarii ANPC au găsit în Portul Constanţa trei containere încărcate cu haine second-hand, care urmau să ajungă din Canada în Mureș. În containere erau 76.789 kg îmbrăcăminte cu un grad avansat de uzură, motiv pentru care vor fi returnate.

Sursa: Mediafax

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Guvernul a actualizat regulile pentru prevenirea neregulilor în utilizarea fondurilor europene

Publicat

decizie ccr: legea prin care cresc taxele locale este constituțională.

Guvernul a actualizat regulile pentru prevenirea neregulilor în utilizarea fondurilor europene.

Potrivit ordonanței de urgență aprobate de Executiv, se urmărește consolidarea legislației privind prevenirea, constatarea și sancționarea neregulilor apărute în utilizarea fondurilor europene și a fondurilor publice, în acord cu noile reglementări naționale și europene.

Noul act normativ actualizează legislația națională în domeniul gestionării fondurilor publice și europene,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

U-BT joacă gratis, în a doua zi de Crăciun, cu SC Derby la BTarena. Mihai Silvășan: „Sper să continuăm evoluțiile bune”

Publicat

mihai silvasan u bt cluj.jpg






U-Banca Transilvania se pregătește pentru al treilea meci consecutiv pe teren propriu în Liga Adriatică, urmând să o întâlnească pe SC Derby în etapa a XII-a a competiției. Partida se va disputa în a doua zi de Crăciun, 26 decembrie, de la ora 21:00, în BTarena, iar accesul publicului va fi gratuit. Suporterii care nu pot ajunge la sală vor avea posibilitatea să urmărească meciul în direct, detaliile privind...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Povestea unei familii din Alba care a adoptat cinci copii. Jandarmii le-au oferit cadouri, în ajunul Crăciunului

Publicat

foto: povestea unei familii din alba care a adoptat cinci

O familie care a adoptat cinci copii a fost sprijinită de jandarmii din Alba, cu ocazia sărbătorilor de iarnă. Aceștia au primit vizita jandarmilor, care le-au adus cadouri, în ajunul Crîăciunului.

”Astăzi vă împărtășim o poveste care pe noi ne-a impresionat în mod deosebit. Vladimir și Antonia, doi tineri părinți care, neputând avea copii, au ales să adopte, au deschis larg porțile inimii lor pentru cinci copilași.

Povestea începe în anul 2023, când, din dorința de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Program Bazinul Olimpic Alba Iulia în perioada sărbătorilor de iarnă. Când va fi deschis

Publicat

program bazinul olimpic alba iulia în perioada sărbătorilor de iarnă.

Program Bazinul Olimpic Alba Iulia: Primăria Alba Iulia a anunțat programul de funcționare al Bazinului Olimpic în perioada sărbătorilor de iarnă.

Locația este închisă până în 4 ianuarie. Se redeschide luni, 5 ianuarie.

”Bazinul olimpic Alba Iulia este închis in perioada 24 decembrie – 4 ianuarie.Se va deschide luni 5 ianuarie 2026 la ora 7.00”, a anunțat primăria.

Vezi și PROGRAM magazine de Crăciun 2025: supermarketuri Lidl, Kaufland, Penny, Carrefour, Profi,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe