Connect with us

ACTUALITATE

FOTO: Școala de la Corlăteni, un loc ca în povești din ce în ce mai gol. „Asistăm la un fenomen cu impact major”

Publicat

324853938 1360738638033159 1029510887798527422 n 1000x600.jpg

Școala Gimnazială Nr.1 din comuna botoșăneană Corlăteni poate servi oricând drept exemplu pentru multe orașe din țară. O clădire modernă, dotată ultramodern, unde predau cadre didactice dedicate, un loc unde elevii învață cu drag.
Din păcate nu sunt mai mult de două sute de copii care se pregătesc pentru viitor în Școala Corlăteni.

Citește și: Călătorie muzicală inedită: Protocol de colaborare între Inspectoratul Școlar Județean și Filarmonica Botoșani

„Am vizitat, la reluarea cursurilor școlare de ieri și Școala Gimnazială nr. 1 Corlăteni, o unitate de învățământ care poate fi etalon chiar și pentru unele de la oraș. O investiție de 1 milion de euro, fonduri guvernamentale, pe care primarul Costel Cătălin Gavril s-a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Un bărbat din Botoșani a fost amendat cu 1000 lei după ce a urcat pe monumentul din Piața 1 Decembrie pentru un live pe telefon

Publicat

un bărbat din botoșani a fost amendat cu 1000 lei

Publicitate

Un bărbat din Botoșani a fost amendat de polițiștii locali după ce, în seara zilei de 15 noiembrie 2025, a urcat pe monumentul din Piața 1 Decembrie, din Centrul Istoric, pentru a realiza o transmisie live cu telefonul mobil. Incidentul a fost raportat prin Serviciul Dispecerat, iar o patrulă din cadrul Serviciului de Ordine și Liniște Publică a fost direcționată imediat la fața locului.

Polițiștii l-au somat pe tânăr să coboare de pe monument,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Dacă plecați la drum: În zona montană a venit iarna. Ninsori slabe în Suceava și Neamț. Drumuri naționale perfect circulabile

Publicat

dacă plecați la drum: În zona montană a venit iarna.

Publicitate

Dacă plecați la deum trebuie să știți că iarna și-a făcut oficial apariția în nordul Moldovei. În cursul dimineții de joi, în zona montană înaltă a județului Suceava a început să ningă slab, semn că temperaturile scad treptat și că sezonul rece intră în drepturi. Precipitațiile mixte s-au extins și în zonele de altitudine mai joasă, unde s-a înregistrat lapoviță.

Fenomenul a fost observat și în județul Neamț, unde, în zona…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Doi bărbați din Leorda, trimiși în judecată după ce au încercat să se omoare cu toporul. Unul este acuzat de tentativă de omor

Publicat

arest.jpg

Publicitate

Parchetul de pe lângă Tribunalul Botoșani anunță trimiterea în judecată a doi bărbați din comuna Leorda, implicați într-un conflict extrem de violent petrecut la finalul lunii octombrie.

Unul dintre inculpați, M.A.I., în vârstă de 36 de ani, a fost trimis în fața instanței în stare de arest preventiv, fiind acuzat de „tentativă la omor” și „tulburarea ordinii și liniștii publice”.

Cel de-al doilea inculpat, I.A.D., în vârstă de 42…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

An bun pentru comuna Manoleasa. Proiecte finalizate în 2025: Dispensar, cămine culturale și drumuri de peste 14 milioane lei

Publicat

an bun pentru comuna manoleasa. proiecte finalizate în 2025: dispensar,

Publicitate

Deși pentru multe administrații publice locale anul 2025 a fost unul complicat, cu blocaje, întârzieri la finanțări și presiuni bugetare, comuna Manoleasa pare să fi reușit să răstoarne perspectiva.

Finalul de an găsește comunitatea cu proiecte importante aproape de linia de sosire, după ce lucrările aflate peste pragul de 50% au continuat să primească fonduri atât de la bugetul de stat, cât și din programele naționale sau europene.

Primarul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe