EVENIMENT
FOTO/ VIDEO: UPDATE ZECE persoane au murit și una este în stare critică într-un incendiu violent la secția ATI a Spitalului Județean Neamț
Zece persoane au decedat în această seară în secția ATI a Spitalului Județean de Urgență Piatra-Neamț, unde a izbucnit un incendiu puternic. Medicul de gardă se află în stare critică, iar alți opt pacienți au fost evacuați și transportați la Iași.
UPDATE, ora 20.32: ISU Neamț – 10 persoane decedate, 7 în stare critică, printre care și medicul de gardă. Se așteaptă preluarea victimelor pentru transportul la Spitalul Județean Iași. Forțe de intervenție implicate în operațiuni : ISU Neamț – o autospecială pentru transport victime multiple și 2 ambulanțe SMURD cu medic ; ISU IS : o autospecială pentru transport victime multiple și 2 ambulanțe SMURD cu medic ; ISU Bacău – o autospecială pentru transport victime multiple ; ISU Suceava – o autospecială pentru transport victime multiple ; SAJ Neamț – 9 Ambulanțe tip B. Pentru transportul pacienților, mijloacele de la ISU BC și ISU SV vor fi încadrate cu personal medical de la Spitalul Județean Iași.
Secția ATI este pentru pacienți COVID, iar un scurtcircuit ar părea să fie cauza incendiului, a spus ministrul Sănătății, potrivit digi24.ro.
UPDATE, ora 20.30: În secția ATI se făcuseră recent reamenajări pentru a face loc pacienților. Incendiul a pornit într-un singur salon și ulterior s-a extins, potrivit digi24.ro. Potrivit unor martori oculari, s-ar fi produs mai întâi o explozie.
UPDATE, ora 20.20: Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, se va deplasa în această seară la Piatra Neamț pentru evaluarea situatiei.
UPDATE 1: ISU Neamț – o ambulanță SMURD cu medic și o autospecială pentru transport victime multiple de la ISU Iași au plecat către Piatra Neamț, pentru transportul victimelor către Spitalul Județean Iași
Potrivit ISU Neamț, sâmbătă seară, în jurul orei 18.30, la Spitalul Județean de Urgență (SJU) Piatra Neamț a avut loc un incendiu care a afectat secția de ATI - unde erau internați, în două saloane, 16 pacienți.
La acest moment șapte dintre pacienți sunt decedați, iar al optulea se află în stare critică. În același timp, un medic care se află în secție se află în stare gravă, suferind răni extinse.
Ceilalți pacienți nu mai pot fi îngrijiți în secția de ATI și urmează să se facă toate demersurile pentru a fi transferați către alte spitale.
Incendiu a fost lichidat de către echipele ISU Neamț.
Conducerea SJU Piatra Neamț îi asigură pe pacienți că, în continuare, echipa medicală este la muncă și intervine pentru a oferi tratamentul necesar celorlalți pacienți internați în celelalte secții ale unității medicale.
EVENIMENT
Solstițiul de iarnă 2025. Semnificații, obiceiuri și fenomene astronomice în cea mai scurtă zi și cea mai lungă noapte din an
Pe 21 decembrie 2025, la ora 17:03, Soarele va atinge punctul său cel mai sudic pe cer, marcând solstițiul de iarnă, ziua cea mai scurtă și noaptea cea mai lungă din an.
Pentru cei din emisfera nordică, acest moment înseamnă începutul oficial al iernii astronomice, iar pentru astronomi, o oportunitate de a observa schimbarea mișcării aparenta a Soarelui pe cer.
După această dată, lumina zilei începe să...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Magistrații, angajații din armată, poliție și servicii secrete vor rămâne fără locuințe de serviciu după eliberarea din funcție
Foștii magistrați, militari, polițiști și angajați din servicii nu vor mai putea locui în locuințe de serviciu după pensionare sau eliberarea din funcție. Un proiect de lege inițiat de Ministerul Justiției, pus în dezbatere publică la mijlocul lunii decembrie, prevede că judecătorii, procurorii, militarii, polițiștii, polițiștii de penitenciare și angajații din serviciile secrete nu vor mai putea folosi locuințele de serviciu după ce sunt eliberați din funcție sau se...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Transport periculos surprins pe Autostrada A10, în Alba. Mașină fixată cu o chingă, deasupra unei încărcături de lemne
Imagini neobișnuite au fost surprinse sâmbătă, pe Autostrada A10, în apropierea orașului Teiuș. Un autocamion cu remorcă, încărcat cu lemne, transporta deasupra încărcăturii o mașină, fixată aparent doar cu o chingă în zona roților.
Imaginile au fost surprinse de un cititor Clujenii.ro. Acesta a semnalat că modul în care era transportată mașina părea cel puțin neobișnuit și riscant pentru ceilalți participanți la trafic.
În cazul unei frânări bruște, al unei...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Zile libere fără ”punte” între Anul Nou și Bobotează. Guvernul scurtează minivacanța bugetarilor de la începutul lui ianuarie 2026
Fără „punte” bugetară la început de 2026. Ziua de luni, 5 ianuarie, va fi lucrătoare pentru angajații din sectorul public. Angajații din instituțiile publice vor începe anul 2026 fără tradiționala „punte” dintre zilele libere de Revelion și sărbătorile de Bobotează și Sfântul Ioan.
Potrivit informațiilor disponibile în acest moment, luni, 5 ianuarie 2026, va fi zi lucrătoare, iar bugetarii se vor întoarce la serviciu după primele două zile libere ale anului....
Citește mai mult pe Alba24.ro


