Connect with us

ACTUALITATE

Franța speră în revenirea la o viaţă mai normală „posibil de la mijlocul lunii aprilie”

Publicat

Sursă foto: Facebook

Guvernul francez speră „într-o revenire la o viaţă mai normală posibil de la mijlocul lunii aprilie’, chiar dacă până atunci vor mai fi ‘săptămâni de vreme rea’, a declarat miercuri purtătorul de cuvânt al executivului, Gabriel Attal, precizând că premierul Jean Castex va organiza joi o conferinţă de presă pe această temă, relatează AFP.

‘Revenirea la o viaţă normală nu este departe, locurile care fac viaţa noastră socială se vor redeschide, este un orizont la capătul tunelului pe care trebuie să-l avem în vedere’ datorită vaccinării, a adăugat el, reafirmând că guvernul intenţionează să menţină un ‘răspuns diferenţiat’ faţă de o situaţie ‘eterogenă’ în teritorii.

La finalul unei reuniuni săptămânale a guvernului, Attal a evocat un ‘orizont din ce în ce mai apropiat: posibil, sperăm noi, de la jumătatea lunii aprilie, pentru care ne pregătim’ cu ‘dispozitive şi protocoale care ar putea permite redeschiderea prudentă, dar sigură a ţării în viitorul apropiat’.

Preşedintele francez Emmanuel Macron avea programată pentru miercuri după-amiază o reuniune cu premierul Castex şi mai mulţi miniştri cu privire la dispozitivele care urmează să fie puse în funcţiune pentru a permite o viitoare ‘redeschidere’ a ţării.

Guvernul vrea să ofere o perspectivă francezilor obosiţi de măsurile restrictive, dar recunoaşte că situaţia, pentru moment, rămâne ‘îngrijorătoare’ şi că s-ar putea să fie nevoie de măsuri suplimentare. ‘Nu este o explozie, nu este o creştere exponenţială, dar este o creştere continuă’ a cazurilor pozitive, a explicat purtătorul de cuvânt.

‘Aceste date ne spun, de asemenea, că dacă virusul circulă foarte activ peste tot în teritoriu, Franţa pe ansamblu nu este afectată în mod omogen: există o situaţie eterogenă care cere, evident, un răspuns diferenţiat în aproximativ 20 de departamente din cauza unei situaţii deosebit de îngrijorătoare’, a adăugat el.

Castex urmează să susţină joi o conferinţă de presă, în cadrul căreia ar urma să anunţe noi măsuri restrictive, la o săptămână după identificarea a aproximativ 20 de departamente sub supraveghere sporită.

‘Ducem un dialog cu aleşii locali, cu actori teritoriali pentru ca măsuri suplimentare – în caz că vor fi necesare – să poată fi luate cât mai curând posibil’, a subliniat Gabriel Attal.

‘Menţinem o abordare graduală, ţintită, teritoriu cu teritoriu’, a insistat el, cerând ‘să se facă totul pentru a nu permite ca situaţia să se înrăutăţească în zonele cele mai afectate de epidemie’.

Purtătorul de cuvânt al guvernului a mai spus că există ‘un orizont în privinţa vaccinării’, reamintind obiectivul a nouă milioane de persoane care vor fi primit cel puţin o primă injecţie până la sfârşitul lunii martie.AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

MOMENTUL DE CULTURĂ. CU GEORGICĂ MANOLE (386)

Publicat

momentul de culturĂ. cu georgicĂ manole (386)

Publicitate

O rubrică realizată de profesor Georgică Manole, scriitor, epigramist:

BOTOȘĂNENI ÎN „ROMÂNIA LITERARĂ” NR.  38 din 2025

Gabriel Chifu în „Misterul creativității” amintește, în treacăt, și de Eminescu: Mie acest mod de a fi al autorului magnificei PIETA îmi amintește de un alt creator exceptional, de data aceasta din domeniul literaturii și roman, Eminescu. Să fie vocația suferinței, a neadaptării o poartă spre genialitate? Nu e…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Deputatul Marius Budăi: Partidul Social Democrat nu va accepta încetarea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază

Publicat

deputatul marius budăi: partidul social democrat nu va accepta încetarea

Publicitate

Partidul Social Democrat nu va accepta încetarea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază, anunță deputatul PSD Marius Budăi, fost ministru al Muncii, relatează agerpres.ro.

El menționează că va propune în PSD și în Parlament o inițiativă legislativă pentru reintroducerea urgentă a măsurii, în cazul în care premierul Ilie Bolojan nu va prelungi plafonarea.

‘Încetarea plafonării ar fi o catastrofă pentru cetățenii cu venituri…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Rezultatele tragerilor la LOTO de duminică, 14 septembrie 2025

Publicat

rezultatele tragerilor la loto de duminică, 14 septembrie 2025

Publicitate

LOTERIA ROMÂNĂ a continuat, duminică, 14 septembrie 2025, seria extragerilor Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.

În plus, Loteria Română a celebrat 119 ani de existență prin Tragerile Speciale Loto Aniversare, programate tot astăzi, duminică, 14 septembrie.

Numerele extrase, 14 septembrie 2025:

Loto 6/49 tragerea principală: 43, 30, 39, 31, 3, 22

Loto 6/49 tragerea specială: 29, 12, 47, 9, 33, 11

Loto 5/40 tragerea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Zi agitată în zona seismică Vrancea: În mai puțin de 12 ore au avut loc două cutremure de peste 3 grade

Publicat

cutremur cu magnitudinea 3,3 în această dimineață în zona vrancea.

Publicitate

Nu mai puțin de două cutremure de peste 3 grade au avut loc astăzi în mai puțin de 12 ore în zona seismică Vrancea.

Cel mai recet cutremur, cu magnitudinea 3 pe scara Richter, s-a produs duminică, la ora 14:39, în zona seismică Vrancea, județul Buzău, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP). Seismul a avut loc la o adâncime de 149,8 kilometri și a fost localizat în apropierea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe