EVENIMENT
Franţa va trimite 500 de militari în România, în cadrul unei misiuni NATO
Franţa a decis trimiterea a 500 de militari în România, în cadrul unei misiuni a Alianţei Nord-Atlantice, în contextul acţiunilor de consolidare a apărării flancului estic al NATO, anunţă Statul Major al armatei franceze.
„Războiul a revenit în Europa pentru prima dată după anul 1945; pentru prima dată după 1945, un stat atacă un alt stat. (…) Forţa este din nou un mod de rezolvare a conflictelor. Franţa face parte din NATO, face parte din Uniunea Europeană. NATO este o organizaţie de apărare colectivă care este fondată pe solidaritate (…) şi trebuie să fim capabili să ne apărăm unii pe alţii. În acest cadru, Franţa contribuie la solidaritatea Alianţei, este un aliat mândru, credibil şi solidar”, a declarat generalul Thierry Burkhard, şeful Statului Major al forţelor armate franceze într-un interviu acordat acordat France 24 şi RFI .
„Ca expresie a solidarităţii strategice între statele membre NATO, pentru cazul României, care se află în apropierea imediată faţă de situaţia de război din Ucraina şi în contextul în care NATO a decis consolidarea prezenţei, ceea ce este un semnal clar privind solidaritatea strategică, prin poziţionarea de forţe în România, Franţa, un contributor important la Forţa de reacţie rapidă a NATO, s-a oferit voluntară să asigure rolul de naţiune-cadru, de ţară-lider, prin trimiterea unui batalion în România în curând, vom trimite 500 de oameni, de combatanţi, pentru a oferi susţinere României, dar şi pentru a transmite un mesaj de solidaritate strategică din partea tuturor membrilor NATO”, a precizat generalul Thierry Burkhard.
De asemenea, şeful Statului Major al armatei franceze a anunţat că Franţa va trimite 200-250 de militari şi în Estonia, pentru consolidarea apărării ţărilor baltice. MEDIAFAX
EVENIMENT
Doi tineri, prinși în flagrant delict în timp ce vindeau droguri la Cluj-Napoca, arestați. Tranzacții de până la 4.000 de lei
Doi tineri de 22 și 25 de ani au ajuns după gratii după ce au fost surprinși în timp ce vindeau substanțe interzise de mare risc, sub formă de cristale.
Polițiștii i-au prins miercuri în flagrant delict, după ce au efectuat și trei percheziții domiciliare în acest caz.
Tinerii de 22 și 25 de ani vindeau clujenilor droguri de mare risc
În urma celor trei percheziții domiciliare efectuate ieri, 26…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
29 noiembrie – 1 Decembrie: Salon de carte, la sediul Consiliului Județean Alba. De Ziua Națională, cartea devine sărbătoare
La Alba Iulia, în inima țării, cartea, lectura, poezia spusă și cântată își dau întâlnire cu publicul pentru a celebra împreună Ziua Națională a României.
Pe parcursul a trei zile, 29 și 30 noiembrie și 1 Decembrie, albaiulienii și turiștii sunt invitați la un impresionant Salon de carte care le oferă ocazia să participe la prezentări și lansări de carte și publicații, să se întâlnească cu autorii și editorii, să petreacă un timp frumos în compania cărților…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Numerele câștigătoare la LOTO – joi, 27 noiembrie 2025. Premiile puse în joc de Loteria Română
Noi extrageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc au avut loc joi, 27 noiembrie 2025. La tragerile loto de duminică, 23 noiembrie, Loteria Română a acordat 31.935 de câștiguri în valoare totală de peste 2,78 milioane de lei.
Numerele câștigătoare:
- Loto 6/49: 33, 41, 28, 25, 2, 30
- Noroc: 4 8 0 3 9 5 9
- Joker: 3, 9, 4, 17, 42 + 13
- Noroc Plus: 0 5 7 3 0 7
- Loto 5/40: 25, 17, 5, 38, 26, 30
- Super Noroc: 5 1 2 7 4 3
La Loto 6/49, la categoria I, se…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Tânăr de 26 de ani din Satu Mare, găsit mort într-un lac din cartierul Gheorgheni din Cluj-Napoca. Poliția a deschis dosar penal
Un apel la 112 a declanșat, miercuri după-amiază, o intervenție de urgență în cartierul Gheorgheni din Cluj-Napoca, după ce trecătorii au descoperit cadavrul unui bărbat plutind într-un lac din zonă.
Incidentul a avut loc în jurul orei 15.40, iar autoritățile au ajuns imediat la fața locului.
Identitatea victimei, stabilită. Ancheta continuă
Potrivit IPJ Cluj, la fața locului a fost direcționată o…
Citește mai mult pe Cluj24.ro



