Connect with us

ACTUALITATE

Gafă marca Joe Biden. Columbia în loc de Cambodgia

Publicat

joe biden, anunț important după alegerile din sua: „În timp

Președintele Joe Biden a comis prima gafă din călătoria sa în Asia sâmbătă, în primele secunde ale discursului de deschidere, când s-a referit din greșeală la gazda sa cambodgiană ca fiind șeful Columbiei.

Biden a vorbit la câteva secunde după premierul Hun Sen, care conduce țara de 37 de ani.

„Vreau să îi mulțumesc premierului Columbiei pentru conducerea sa în calitate de președinte al ASEAN', a spus Biden la începutul discursului său, poticnindu-se și apoi trecând mai departe fără să-l corecteze, scrie Daily Mail.

A fost primul său discurs public de la acest eveniment, după o călătorie maraton care a constat în două zboruri pe distanțe lungi și o escală de trei ore în Egipt.

De altfel, Biden a greșit numele Cambodgiei și când pleca, joi, de la Casa Albă: „Oricum, băieți, mă îndrept spre - mai întâi de toate, merg la Cairo pentru - pentru efortul de mediu, apoi mă îndrept spre Columbia și apoi - vreau să spun, Cambodgia”, a spus el, după care s-a corectat. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Nu scăpăm de ceață! Atenție la condițiile de trafic! Meteorologii au prelungit avertizarea de COD GALBEN de ceață pentru judeţul Botoșani

Publicat

atenție în trafic! cod galben de ceață pentru județul botoșani

Publicitate

Nu scăpăm de ceață! Atenție la condițiile de trafic! Meteorologii au prelungit.

 

Codul galben de ceață pentru judeţul Botoșani până la ora 11:00.

Din această cauză, pe drumurile din județ se va reduce vizibilitatea sub 200 de metri, izolat sub 50 de metri.

În funcție de condițiile locale, se poate forma ghețuș sau chiciură.

Pentru evitarea producerii unor evenimente nedorite, conduceți prudent, reduceți viteza, folosiți sistemul de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Lângă noi: Bărbat încarcerat după coliziunea dintre un autotren și un autoturism, la Suceava

Publicat

lângă noi: bărbat încarcerat după coliziunea dintre un autotren și

Publicitate

Un bărbat a rămas încarcerat după un accident produs, vineri seară, pe raza localității Dărmănești, au anunțat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Suceava.

Potrivit sursei citate, la fața locului au intervenit pompierii militari din cadrul Detașamentului Suceava cu o autospecială pentru descarcerare, o autospecială de stingere, o ambulanță SMURD B2, cu sprijinul unui echipaj SAJ cu medic.

‘Este vorba despre un...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfântul Sfinţit Mucenic Ignatie Teoforul

Publicat

calendar ortodox 2025: sfântul sfinţit mucenic ignatie teoforul

Publicitate

Sfântul Ignatie se numeşte „Teoforul”, adică „purtătorul de Dumnezeu”. El a fost copilul pe care Mântuitorul l-a luat în braţe când a spus: „Lăsaţi pruncii şi nu-i opriţi să vină la Mine, că unora ca aceştia este împărăţia cerurilor”.

Sfântul Ignatie a fost pus Episcop în Antiohia de Sfinţii Apostoli, după moartea lui Evod. Sfântul Ioan Gură de Aur ne încredinţează că în timpul celor 40 de ani cât a păstorit acolo s-a...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Salariul minim brut va crește la 4.325 de lei de la 1 iulie 2026. Aproape 1,76 milioane de salariați vor beneficia de majorare

Publicat

salariul minim brut va crește la 4.325 de lei de

Publicitate

Ministerul Muncii a publicat, vineri, proiectul de hotărâre privind majorarea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată, care urmează să intre în vigoare la 1 iulie 2026. Potrivit documentului, salariul minim brut va ajunge la 4.325 de lei, ceea ce reprezintă o creștere de 6,8% față de nivelul aplicabil în luna iunie 2026, scrie alba24.ro.

Conform notei de fundamentare care însoțește proiectul, aproape 1,76 milioane de salariați vor...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe