Connect with us

ACTUALITATE

Gheorghe Funar, fostul primar al Clujului, vrea PENSIE specială

Publicat

gheorghe funar.jpg

Fostul primar al Clujului, Gheorghe Funar, în vârstă de 72 de ani a dat recent în judecată Parlamentul, solicitând acordarea pensiei speciale. Ultima candidatură a politicianului a fost în 2019, la europarlamentare.

Timp de trei mandate, între 1992 și 2004, Gheorghe Funar a fost primar al Clujului, devenind un personaj cunoscut în viața politică a țării. Dacă în intervalul 1992-1997, Funar a fost președintele P.U.N.R., din 1998 până în 2015 a activat în echipa Partidului România Mare, unde a ajuns chiar în vârful ierarhiei.

Funar a lucrat ca economist la Întreprinderea de Construcții Căi Ferate Cluj, între 1973 și 1977. Apoi a fost asistent universitar la Institutul Agronomic ”Dr. Petru Groza”, pentru ca între 1990-1992 să ocupe funcția de prodecan al Facultății de Horticultură din cadrul Universității de Științe Agricole din Cluj.

„A fost ales de trei ori la rând primarul Clujului”

După trei mandate consecutive ca primar al Clujului, Funar a fost învins în 2004 de Emil Boc. La alegerile locale din 2008, politicianul a încercat din nou să devină edilul orașului de pe Someș, dar nu a obținut decât 4,2% din voturile electoratului.

Senator PRM de Cluj în legislatura 2004-2008, Gheorghe Funar a bifat și două încercări eșuate la alegerile prezidențiale din 1996 și 2014. La ultimul scrutin, Funar a strâns 45.505 voturi, echivalentul a 0,47% din voturile exprimate.

Dat în judecată pentru abuz în serviciu, în dosarul „Alimentara”, instrumentat de procurorul Daniel Morar, Funar a ajuns în instanță în 1998, dar până la urmă Tribunalul Brașov l-a achitat. Fostul primar al Clujului a fost achitat în 2009 de Înalta Curte de Casație și Justiție în dosarul…

Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Evaluarea la clasa a IV-a continuă cu proba la Matematică și științe ale naturii

Publicat

evaluarea la clasa a iv a continuă cu proba la matematică

Publicitate

Evaluarea națională la clasa a IV-a continuă miercuri cu proba la Matematică și științe ale naturii, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării.

Elevii de clasa a IV-a au susținut marți proba la Limbă și comunicare – Limba română / Limba română pentru minoritățile naționale.

Elevii din partea minorităților naționale vor susține joi proba de Limbă și comunicare – Limba maternă.

Elevii din clasa a VI-a încep…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Originea inedită a celei mai populare perechi de pantaloni. Cum a ajuns îmbrăcămintea marinarilor și muncitorilor o ținută la modă

Publicat

originea inedită a celei mai populare perechi de pantaloni. cum

Publicitate

Blugii, așa cum le zic românii, sunt niște pantaloni foarte la modă, atât pentru bărbați cât și pentru femei. În realitate au purta numele de Jeans sau Denim și au o istorie îndelungată. Inițial nu au avut nimic de-a face cu moda, fiind o îmbrăcăminte practică a claselor de jos, scrie ADEVARUL.

Jeans, Blue-Jeans sau pur și simplu blugii, așa cum le zic românii, sunt un accesoriu vestimentar aproape indispensabil al omului modern. Practici,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Panică la Vlăsinești! O mașină a luat foc într-o gospodărie, în miez de noapte

Publicat

panică la vlăsinești! o mașină a luat foc într o gospodărie,

Publicitate

La caz s-au deplasat pompierii militari din cadrul Stației Săveni și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Vlăsinești, cu o autospecială de stingere.

Aceștia au constatat faptul că mașina ardea totalitate și au acționat rapid astfel încât flăcările să nu se extindă.

Din fericire nu au fost persoane rănite.

Cel mai probabil evenimentul s-a produs din cauza unui scurtcircuit.

Pentru a preveni incendiile auto, recomandăm respectarea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Sub binecuvântarea sfinților ocrotitori, Parohia Vorona Centru își cinstește hramul cu rugăciune, recunoștință și bucurie frățească

Publicat

foto: sub binecuvântarea sfinților ocrotitori, parohia vorona centru își cinstește

Publicitate

În ziua de pomenire a Sfinților Împărați Constantin și Elena, cei întocmai cu Apostolii cinstiți și de Dumnezeu încununați, se sărbătorește și hramul parohiei Vorona Centru din Protopopiatul Botoșani.

Vorona Centru este una din cele zece parohii ale comunei și se află situată în centrul celei mai cunoscute și sonore comune ale județului nostru, Vorona.

Biserica a fost construită după Revoluție pe locul unde mai întâi a străjuit o…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe