Connect with us

ACTUALITATE

Guvernul vrea să subvenționeze diferența dintre media dobânzilor practicate la creditarea în UE și cele naționale

Publicat

bani

O nouă schemă de stat care ar diminua costurile de finanțare pentru mediul local de afaceri se află în discuții la Guvern. Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici a declarat că statul ar putea subvenționa diferența dintre media dobânzilor practicate la creditarea în Uniunea Europeană și dobânzile de la nivel național.

Potrivit  profit.ro, Teodorovici a declarat că: ”Este ideea de a sprijini mediul economic printr-o schemă ajutor de stat, pentru a subvenționa, dacă se poate spune așa, diferența dintre media dobânzilor la nivel europen și ceea ce este la nivel național, pentru că este corect să acordăm o șansă, cel puțin din acest punct de vedere, egală agenților economici români cu cei din afara României, din spațiul economic european”

Ministrul Finanțelor a aratat, că în acest context, ministerul pe care în conduce va prezenta în viitor, o serie de modificări, în sensul reducerii costurilor de finanțare pentru programul Prima Casă.

Declarația lui Teodorovici vine în contextul în care, recent, Liviu Dragnea a declarat că intenția Guvernului de a modifica programul Prima Casă, prin impunerea unor rate fixe și condiții mai avantajoase la obținerea unui credit. Însă, acest program este derulat cu sprijinul băncilor și după cum a relatat deja profit.ro, marile bănci încă mai analizează dacă vor mai acorda credite pentru Prima Casă, după înlocuirea indicelui ROBOR cu IRCC la calculul dobânzii.

sursă: Alba24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Au apărut noile formulare de înregistrare fiscală. Includ taxa pe stâlp și supra-impozitul pentru instituții de credit

Publicat

au apărut noile formulare de înregistrare fiscală. includ taxa pe

Publicitate

Au apărut noile formulare de înregistrare fiscală care includ taxa pe stâlp și impozitul suplimentar pentru instituțiile de credit.

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a publicat „proiectul de ordin pentru aprobarea formularelor de înregistrare fiscală a contribuabililor și a tipurilor de obligații fiscale care formează vectorul fiscal” potrivit Termene.ro.

Anexele acestuia includ noile variante ale formularelor 010 (pentru…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Început de an în forță pentru Poliția Municipiului Botoșani. Unsprezece persoane reținute îmtr-o săptămână

Publicat

barbat retinut arestat dus de politie botosani stiri.jpg

Publicitate

În perioada 13-19 ianuarie 2024, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani, împreună cu cei ai Secțiilor de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani și nr.  Hlipiceni, au acționat, în zona de competență, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale și pentru impunerea unui climat de ordine și siguranță publică în municipiul Botoșani, fiind organizate șase acțiuni atât pe timp de noapte cât și de zi, pentru identificarea celor…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

A furat obiecte de uz casnic și a fost reținut. Isprava unui tânăr de 18 ani din Botoșani

Publicat

a furat obiecte de uz casnic și a fost reținut.

Publicitate

Polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale au emis odonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele unui tânăr, de 18 ani, din municipiul Botoșani, bănuit de comiterea infracțiunii de furt calificat.

 

În urma probatoriului administrat de polițiști s-a stabilit faptul că acesta, la data de 17 ianuarie a.c., ar fi sustras din incinta unei societăți comerciale, mai multe bunuri de uz casnic, în valoare de aproximativ 2.000 de lei….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Începe proiectarea noului pod dintre Vârfu Câmpului și Zvoriștea

Publicat

foto: Începe proiectarea noului pod dintre vârfu câmpului și zvoriștea

Publicitate

Astăzi începe proiectarea noului pod peste Siret de pe DN29A, Dorohoi – Suceava.

Pe 8 ianuarie, Direcția Regională de Drumuri și Poduri Iași a emis ordinul de începere a proiectării din data de 20 ianuarie. Podul peste Siret leagă comunele Vârfu Câmpului (Botoșani) și Zvoriștea (Suceava) și este situat la kilometrul 22+859 de pe DN29A.

„Construirea unui nou pod peste Siret, între Vârfu Câmpului și Zvoriștea, este un obiectiv prioritar pentru…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe