EVENIMENT
Incendiu violent la acoperișul unei cabane din județul Satu Mare

Un incendiu a izbucnit miercuri dup-amiaza, la o pensiune în localitatea Huta Certeze, județul Satu Mare.
La fața locului s-au deplasat un ofițer și 12 subofițeri cu 2 autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD cu echipaj de prim-ajutor, din cadrul Secției de Pompieri Negrești-Oaș.
Ajunse la fața locului, forțele profesioniste au găsit incendiul manifestându-se cu flacără, pe o suprafață de aproximativ 50% din acoperiș.
Au ars 10 metri liniari de corni și 5 metri liniari de scândură.S-au degradat 5 plăci de învelitoare din tablă, izolație din mansardă, tencuiala, zugrăveala și mobilierul din 2 camere.
Pompierii au stabilit ca și cauză probabilă de producere a incendiului un scurtcircuit electric la un cablu defect sau neizolat corespunzător.
EVENIMENT
Accident pe DN 75 la Gârda de Sus: șofer rănit după ce a intrat cu mașina în copacii de pe marginea drumului

Un bărbat din Maramureș a fost rănit într-un accident rutier petrecut pe DN 75 la Gârda de Sus. Aflat la volanul unui autoturism, acesta ar fi pierdut controlul mașinii într-o curbă și a intrat în copacii din afara carosabilului.
Potrivit IPJ Alba, marți, 26 august, în jurul orei 21.30, polițiștii din Câmpeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier, pe raza comunei Gârda de Sus.
Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că un bărbat de 56 de…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Un focar de incendiu a fost identificat în această după-amiază pe strada Dianei din Cluj-Napoca.
Flăcările au izbucnit la nivelul solului, dar, din fericire, fără risc de extindere.
Flăcări din pământ
Pompierii clujeni au intervenit pe strada Dianei, iar flăcările au fost lichidate rapid.
Potrivit reprezentanților ISU Cluj, cauza probabilă a incidentului este o acumulare subterană de gaze. La fața…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Accident stupid: bărbat lovit de propriul tractor, după ce l-a lăsat fără frâna trasă. Ce au descoperit polițiștii

Un bărbat din satul Pețelca de lângă Teiuș a ajuns marți seara la spital, după ce a fost lovit de un tractor pe care nu l-ar fi asigurat corespunzător. În urma verificărilor, polițiștii au constatat că acesta nu deține permis de conducere.
Potrivit IPJ Alba, la data de 26 august 2025, în jurul orei 19:20, un bărbat de 52 de ani, din localitatea Pețelca, județul Alba, în timp ce conducea un tractor, pe strada Principală din localitate, l-ar fi oprit, pe partea carosabilă și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Bărbat din comuna Ciugud, REȚINUT pentru tâlhărie. A încercat să fure alcool dintr-un supermarket la Alba Iulia. Ce s-a întâmplat

Un bărbat din comuna Ciugud a fost reținut de polițiști, fiind cercetat pentru tâlhărie. Acesta ar fi vrut să fure băuturi alcoolice dintr-un supermarket la Alba Iulia și ar fi agresat o vânzătoare din magazin.
Potrivit IPJ Alba, marți, 26 august, polițiștii de investigații criminale din Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 45 de ani, din comuna Ciugud. Acesta este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de tâlhărie.
Din…
Citește mai mult pe Alba24.ro