Connect with us

ACTUALITATE

Incident GRAV în Franța, lângă Paris. Funcţionară a poliţiei, înjunghiată mortal

Publicat

Trei persoane au fost reţinute în Franţa după atacul de vineri de la Rambouillet, lângă Paris, în care o funcţionară a poliţiei a fost înjunghiată mortal de un tunisian la intrarea în comisariat, informează sâmbătă AFP şi Reuters.

Atacatorul a fost omorât de un alt poliţist imediat după crimă.

Cele trei persoane arestate sunt: tatăl ucigaşului şi alte două persoane care i-au oferit găzduire, una dintre ele recent, la Thiais, la periferia Parisului, şi cealaltă la sosirea lui în Franţa, în 2009, ca imigrant ilegal. Cei trei au fost reţinuţi vineri seara şi audierile continuau sâmbătă, au indicat surse judiciare.

Autorul atacului, Jamel G., un curier în vârstă de 36 de ani, deţinea din decembrie un permis de şedere cu valabilitate de un an. Potrivit unor martori, acesta a strigat "Allah Akbar" înainte de atac.

Premierul francez Jean Castex, care s-a deplasat vineri la locul atacului, avea programată pentru sâmbătă o şedinţă cu responsabili din mai multe ministere cu privire la "consecinţele pe care trebuie să le aibă" atentatul. "Republica este cea atacată, statul este cel sfidat şi nu vom permite să se întâmple acest lucru", a subliniat el, după ce vineri preşedintele Emmanuel Macron a reiterat că Franţa nu va "ceda în faţa terorismului islamist".

Victima, Stephanie M., în vârstă de 49 de ani, agentă administrativă la secretariatul comisariatului din Rambouillet şi mamă a două fiice de 13 şi 18 ani, va fi omagiată în următoarele zile, a menţionat o sursă a poliţiei.

Comisariatul unde a avut loc atacul este situat într-un cartier rezidenţial înstărit al acestui oraş "liniştit, aproape provincial", potrivit primăriţei Veronique Matillon.

În iunie 2016, aceeaşi regiune a fost marcată de asasinarea la Magnanville, nu departe de Rambouillet, a unui cuplu de funcţionari ai poliţiei, înjunghiaţi în locuinţa lor de un individ care s-a declarat ca făcând parte din organizaţia Stat Islamic.

La 16 octombrie 2020, la Conflans-Sainte-Honorine, la circa 50 kilometri de Rambouillet, profesorul Samuel Paty a fost decapitat de un tânăr de 18 ani originar din Cecenia.

Un val de atentate jihadiste s-a soldat cu peste 260 de morţi începând din 2015 în Franţa. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Ceremonia proclamării generale a canonizării a 16 românce cu viață sfântă, la Catedrala Patriarhală

Publicat

proclamarea generală a canonizării celor 16 sfinte femei românce, mucenițe,

Publicitate

Ceremonia proclamării generale a canonizării a 16 românce cu viață sfântă va fi oficiată de Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Preafericitul Părinte Daniel, înconjurat de ierarhii Sfântului Sinod, vineri, la Catedrala Patriarhală.

Potrivit unui comunicat al Patriarhiei Române, programul va începe la ora 7:45 cu purtarea în procesiune a sfintelor moaște din Catedrala Patriarhală – ale Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, ale Sfinților...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

COD GALBEN de ploaie și burniță pentru mai multe localități din Botoșani, cu risc de polei

Publicat

cod galben de ninsori și polei în județul botoșani. meteorologii

Publicitate

Meteorologii au emis un nou cod galben de ploaie și burniță care, local, depun polei.

Acesta este valabil până la ora 09:00 în localitățile
Ungureni, Hudești, Ștefănești, Coțușca, Suharău, Havârna, Vorniceni, Rădăuți-Prut, Cristinești, Avrămeni, George Enescu, Manoleasa, Păltiniș, Vlăsinești, Mileanca, Dângeni, Știubieni, Darabani, Drăgușeni, Dobârceni, Mihălășeni, Cordăreni, Viișoara, Hănești, Săveni, Ripiceni, Concești,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Educația ecologică și învățarea în aer liber, promovate printr-un workshop Erasmus+ la Școala Gimnazială „Dan Iordăchescu” din Hlipiceni

Publicat

educația ecologică și învățarea în aer liber, promovate printr un workshop

Publicitate

Educația pentru mediu și activitățile desfășurate în aer liber au fost temele centrale ale unui workshop organizat recent în cadrul proiectului Erasmus+ „Construind comunitatea verde: incluziune, motivație și sustenabilitate în educație”, proiect implementat de Școala Gimnazială Dan Iordăchescu, Hlipiceni, în perioada octombrie 2024-martie 2026.

Workshopul, intitulat „Erasmus+ în practică: educație ecologică, activități outdoor și...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ceață groasă și polei în zeci de localități din Botoșani: Vizibilitate sub 200 de metri până la miezul nopții, avertizează pompierii

Publicat

ceața reduce vizibilitatea în trafic la botoșani: Șoferii circulă cu

Publicitate

Șoferii din nordul județului Botoșani sunt avertizați să circule cu maximă prudență, după ce vizibilitatea a scăzut semnificativ pe numeroase drumuri din teritoriu.

Potrivit informării transmise de autorități, până la miezul nopții se înregistrează ceață densă în Dorohoi și în mai multe comune din jur, unde vizibilitatea coboară sub 200 de metri, iar izolat chiar sub 50 de metri.

Sunt afectate localitățile Ungureni, Hudești, Mihai...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe