Connect with us

EVENIMENT

Într-o fermă din Timiş s-a reuşit izolarea virusului pestei porcine africane. 22.000 de porci au fost valorificaţi

Publicat

fotografie cu caracter ilustrativ

Un număr de 22.000 de porci au fost sacrificaţi şi valorificaţi economic după ce în cadrul unei exploataţii comerciale din judeţul Timiş s-a reuşit izolarea virusului pestei porcine africane în cadrul focarului şi uciderea unui număr mic de suine raportat la totalul capetelor existente, informează Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA).

„Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA) a obţinut un succes important în lupta cu pesta porcină africană (PPA): 22.000 de porci au fost sacrificaţi şi valorificaţi economic după ce în cadrul unei exploataţii comerciale s-a reuşit izolarea virusului în cadrul focarului şi uciderea unui număr mic de suine raportat la totalul capetelor existente.

Planul a fost implementat într-o fermă din localitatea Pădureni din judeţul Timiş, care în momentul apariţiei virusului avea peste 42.000 de capete.

Dintre acestea, mai puţin de 5.000 de suine au fost ucise.

După 30 de zile de la confirmarea virusului PPA, au fost ridicate toate restricţiile din fermă”, se arată în comunicatul ANSVSA transmis vineri AGERPRES.

Planul de măsuri a fost elaborat de o echipă de specialişti ai ANSVSA, condusă de vicepreşedintele desemnat, Ioan Oleleu. Punerea sa în aplicare s-a realizat împreună cu medicii veterinari din Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Timiş şi a constat în monitorizarea strictă a stării de sănătate a tuturor porcilor care nu au fost afectaţi în prima fază şi regândirea unor fluxuri în ceea ce priveşte biosecuritatea fermei.

Într-o fermă din Timiş s-a reuşit izolarea virusului pestei porcine africane. Ce susține ANSVSA

Astfel, s-a compartimentat exploataţia respectivă în trei unităţi epidemiologice cu grade diferite de supraveghere şi monitorizare a animalelor, pornind de la furaje, personal implicat, măsuri de profilaxie generală nespecifică, deratizări, dezinfecţii şi bineînţeles, limitarea circulaţiei persoanelor în incinta exploataţiei.

Potrivit ANSVSA, esenţială în aplicarea acestui plan a fost diagnosticarea precoce a bolii şi evaluarea responsabilă a tuturor aspectelor de natură structurală şi operaţională din cadrul fermei afectate.

Încă din momentul suspiciunii, reprezentanţii exploataţiei au furnizat echipei coordonatoare de medici veterinari oficiali informaţii epidemiologice esenţiale, iar măsurile suplimentare instituite au făcut posibilă salvarea a peste 37.000 de porci.

„În acest caz, operatorul economic este de apreciat pentru eficienţa şi rigurozitatea cu care a aplicat şi respectat măsurile dispuse. Atitudinea sa este un exemplu de colaborare între fermieri şi autorităţi, singura cale prin care această epidemie poate fi ţinută sub control”, subliniază sursa citată.

Pesta porcină africană nu afectează oamenii, neexistând nici cel mai mic risc de îmbolnăvire pentru oameni, acest virus având, însă, impact la nivel social şi economic. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

OPINIE. Alin Tișe: „Trebuie să reducem cheltuielile cu salariile unor instituții, nu oamenii”

Publicat

alin tise2 cj.jpg






Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, critică marți modul în care Guvernul discută reducerea cheltuielilor publice, acuzând „o tombolă a cifrelor” și solicitând soluții inteligente, nu victime colaterale.

Văd în ultima perioadă o veritabilă tombolă a cifrelor, vehiculată în spațiul public, având ca scop reducerea cheltuielilor publice, în speță a cheltuielilor cu salariile…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Pompierii români, printre care și un clujean, și-au încheiat misiunea împotriva incendiilor de vegetație în Grecia

Publicat

547668011 1247391704084658 686503446046655196 n.jpg






40 de salvatori români, printre care și un pompier din Huedin, județul Cluj, au participat la programul european de pre-poziționare, sprijinind echipele elene în intervențiile pentru stingerea incendiilor de pădure.

Misiunea pompierilor români în Republica Elenă s-a încheiat cu succes. În ultimele două săptămâni, a treia serie a modulului național a sprijinit autoritățile locale în lupta cu incendiile…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Institutul de Urologie și Transplant Renal din Cluj lansează o campanie de strângere de fonduri pentru repararea acoperișului

Publicat

481226783 1307263130315576 7156473590166575789 n.jpg






Centrul Integrat de Transplant Multiorgan din Cluj, singurul de acest fel din România și Europa de Sud-Est, nu a fost inclus pe lista de finanțare prin PNRR sau alte programe europene. Astfel, institutul continuă să funcționeze în mansarda Palatului „nou”, o clădire istorică ridicată în 1900, cu un acoperiș deteriorat, deasupra blocului operator recent renovat.

Institutul Clinic de Urologie și Transplant…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Apel disperat pentru sănătatea copiilor. Alin Tișe cere sprijin pentru Spitalul Pediatric Monobloc lăsat fără banii din PNRR

Publicat

alin tise2 cj.jpg






Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, lansează un apel public către autoritățile locale din Transilvania pentru susținerea unuia dintre cele mai importante proiecte de infrastructură medicală din România, Spitalul Regional Monobloc pentru Copii din Cluj-Napoca.

Decizia recentă a Guvernului de a nu include acest proiect pe lista finanțărilor prin PNRR, alături de Centrul de Transplant Multiorgan, a…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe