Connect with us

EVENIMENT

Israel și Elveția confirmă cazuri de variola maimuței

Publicat

variola maimutei

Israelul și Elveția sunt ultimele țări care au confirmat cazuri de variolă de maimuță, ceea ce ridică la 14 numărul total al națiunilor care au raportat focare.

Ambele țări au anunțat că au identificat câte o persoană infectată care a călătorit recent. De asemenea, autoritățile din Israel au declarat că investighează alte cazuri suspecte.

Peste 80 de cazuri au fost confirmate în Europa, SUA, Canada și Australia.

Această epidemie i-a luat prin surprindere pe oamenii de știință, dar variola maimuței nu tinde să se răspândească cu ușurință între oameni, iar riscul pentru publicul larg este considerat a fi scăzut.

Boala este de obicei ușoară și majoritatea oamenilor se recuperează în câteva săptămâni, potrivit Serviciului Național de Sănătate din Marea Britanie.

 

Israel și Elveția confirmă cazuri de variola maimuței: alte 50 de cazuri suspecte

 

Organizația Mondială a Sănătății a declarat că alte 50 de cazuri suspecte sunt în curs de investigare, fără a nominaliza țările implicate, și a avertizat că este posibil să fie confirmate mai multe infecții.

Întrebat despre epidemie în timp ce își încheia o vizită în Coreea de Sud, președintele american Joe Biden a declarat că, dacă virusul s-ar răspândi mai mult, ar avea „consecințe", adăugând că „este un lucru care ar trebui să preocupe pe toată lumea".

 

CITEȘTE ȘI: Variola maimuţei, infirmată în cazul turistului englez suspect în Grecia

 

El a declarat că SUA „lucrează din greu" la vaccinurile care ar putea fi folosite.

După ce variola maimuței a fost identificată pentru prima dată în Regatul Unit, virusul a fost detectat în numeroase zone din Europa, iar agențiile de sănătate publică din Spania, Portugalia, Germania, Belgia, Franța, Olanda, Italia și Suedia au confirmat cazuri.

Agenția britanică de securitate sanitară a identificat 20 de cazuri până în prezent, iar Susan Hopkins, consilierul medical șef al acesteia, a declarat pentru emisiunea Sunday Morning de la BBC: „Depistăm mai multe cazuri în fiecare zi".

Israel și Elveția confirmă cazuri de variola maimuței: contact cu oameni care au vizitat Africa de Vest

Ea a spus că virusul se răspândește acum în comunitate, la persoane care nu au avut contact cu oameni care au vizitat Africa de Vest, unde boala este endemică.

Dar riscul pentru populația generală rămâne „extrem de scăzut", cazurile fiind găsite până acum mai ales în unele zone urbane și în rândul bărbaților homosexuali sau bisexuali, a explicat Hopkins.

Deși nu există un vaccin specific pentru variola maimuțelor, mai multe țări au declarat că își fac rezerve de vaccinuri împotriva variolei, care au o eficiență de aproximativ 85% în prevenirea infecției, deoarece cele două virusuri sunt destul de asemănătoare.

Israel și Elveția confirmă cazuri de variola maimuței: ce este boala

 

Variola maimutei este o infecție virală rară, cu infectare umană accidentală, care apare, de obicei, în părțile împădurite din Africa Centrală și de Vest. Se poate răspândi prin contactul cu animalele dar și de la o persoană la alta.

Există două tipuri de virus variolei maimutei, cel din Africa de Vest și cel bazinul Congo (Africa Centrală). În medie, 1% dintre cei infectați cu tipul vest-african și până la 10% dintre cei infectați cu virusul din bazinul Congo au decedat. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Fostul șef al Jandarmeriei Cluj, generalul (r) Aurel Litan, suspendat din calitatea de membru al Consiliului Director al ANCMRR

Publicat

litan 2 e1769887782680.jpg






Asociația Națională a Cadrelor Militare în Rezervă și Retragere (ANCMMR) din MAI a dispus, marți, suspendarea generalului de brigadă (r) Aurel Litan, din calitatea de membru al Consiliului Director până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive în dosarul în care este acuzat de agresiune sexuală adupra unei minore de 17 ani. 

”Consiliul Director al ANCMRR din M.A.I., reunit în ședință...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO ȘTIREA TA: Au apărut primii ghiocei la Lunca Ampoiței. Florile care vestesc primăvara

Publicat

foto Știrea ta: au apărut primii ghiocei la lunca ampoiței.

Au apărut primii ghiocei la Lunca Ampoiței. Primele semne ale apropierii primăverii au fost observate la Lunca Ampoiței de un cititor Alba24.

La început de februarie, au apărut primii ghiocei, profitând de temperaturile ușor mai ridicate din această perioadă.

Apariția ghioceilor este un fenomen obișnuit pentru sfârșitul iernii, însă momentul exact depinde de condițiile meteorologice.

Ghioceii sunt considerați vestitori ai primăverii și reprezintă un indicator al...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Grevă de avertisment în primăriile comunelor din Alba și din țară. Cer să nu fie incluse în ”grila de salarizare a săracilor”

Publicat

varianta susținută de psd în reforma administrației locale: primarii vor

Funcționarii din primăriile de comune din Alba și din țară anunță că intră în grevă de avertisment, marți, 10 februarie. Nemulțumirile acestora sunt legate de măsurile de austeritate impuse în pachetul privind administrația publică, de către Guvernul Bolojan.

Anunțul a fost făcut de Federația Columna-SCOR (Solidaritatea Comunelor și Orașelor din România). Aceasta reunește membri de sindicat din administrația locală din 1.342 de primării de comune, inclusiv în județul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Un minor a ajuns la spital după ce a fost înjunghiat într-o stație de autobuz din Cluj-Napoca

Publicat

statie autobuz.jpeg






Un adolescent de 17 ani a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii clujeni, fiind suspectat că a agresat un alt minor, tot de 17 ani, într-o stație de autobuz din municipiul Cluj-Napoca. Incidentul a avut loc la finalul lunii ianuarie, iar victima a ajuns la spital din cauza rănilor suferite.

Potrivit IPJ Cluj, fapta s-ar fi petrecut în data de 28 ianuarie, în jurul orei 18:10, în stația de autobuz Piața Mihai...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe