EVENIMENT
MAE, atenționare de călătorie pentru românii care merg în Franța: Transporturi perturbate de greva generală

Cetățenii români care călătoresc, tranzitează sau intenționează să meargă în Republica Franceză sunt informați de către Ministerul Afacerilor Externe (MAE) că joi, 6 aprilie 2023, va avea loc o grevă generală, care va duce la perturbări ale circulației feroviare naționale (TGV, Ouigo), locale (TER, Intercites, Transilien) și internaționale (Thalys, Eurostar).i internaţionale (Thalys, Eurostar).
Detalii privind circulaţia trenurilor pot fi consultate pe site-urile: www.sncf.com, www.sncf-connect.com, www.thalys.com, www.eurostar.com.
De asemenea, transportul public urban ar putea fi perturbat, în contextul grevei şoferilor din acest sector, precum şi din cauza modificării traseelor unor linii de transport, pe fondul demonstraţiilor planificate în oraşe. Autorităţile franceze recomandă cetăţenilor să consulte site-urile reţelei locale de transport pentru prognoze ale traficului, precum şi site-ul RATP: www.ratp.fr, pentru detalii privind circulaţia din regiunea pariziană.
Întrucât sindicatele aeroporturilor din Paris (Charles-de-Gaulle şi Orly) au anunţat că se vor alătura acţiunii greviste, ca şi controlorii aerieni şi personalul Air France (FNIC-CGT şi CGT Air France), se pot produce perturbări ale orarului curselor aeriene.
Pasagerii Air France vor fi anunţaţi de eventuale anulări/întârzieri ale zborurilor prin SMS. Detalii privind zborurile sunt disponibile pe site-ul www.parisaeroport.fr.
Totodată, este posibilă prelungirea grevei şi după data de 6 aprilie, în anumite sectoare, inclusiv în cel al transportului public.
Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Paris: +33147052966 şi +33147052755, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă.
MAE, atenționare pentru românii care călătoresc care merg în Franța. Asistență la numerele de telefon
De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu un caracter de urgenţă, au la dispoziţie următoarele telefoane de permanenţă, în funcţie de circumscripţia consulară de reşedinţă, astfel:
* Consulatul General al României la Paris: +33680713729;
* Consulatul General al României la Marsilia: +33610027164;
* Consulatul General al României la Lyon: +33643627736;
* Consulatul General al României la Strasbourg: +33627050022.
Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea paginilor web: paris.mae.ro, lyon.mae.ro, marsilia.mae.ro, strasbourg.mae.ro, www.mae.ro şi reaminteşte faptul că cetăţenii români care se deplasează în străinătate au la dispoziţie aplicaţia „Călătoreşte în siguranţă”, care oferă informaţii şi sfaturi de călătorie. Agerpres
EVENIMENT
Mai multe localități fără curent în județul Cluj după furtună. Bătaie de joc: la dispecerat nu răspunde nimeni

Furtuna care a lovit județul Cluj marți seară a provocat probleme serioase în infrastructura energetică. Zeci de localități din județ au rămas fără curent, unele până miercuri dimineață.
Oficial, Distribuție Energie Electrică România (DEER) a anunțat mai multe întreruperi accidentale, dar localitatea Șomeșul Rece din comuna Gilău, deși afectată, nici măcar nu apare în listă, iar dispeceratul nu…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
UBB salută numirea profesorului Dacian Dragoș la CCR: „O validare a prestigiului Școlii de Drept din cadrul Universității”

Universitatea Babeș-Bolyai salută numirea profesorului Dacian Dragoș ca judecător al Curții Constituționale a României. Expert în drept administrativ și cadru didactic la UBB Cluj, Dacian Dragoș este recunoscut pentru contribuțiile sale esențiale la reforma administrației publice și statul de drept.
Universitatea Babeș-Bolyai își exprimă aprecierea și mândria pentru numirea, prin decret semnat de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Jucării cu risc de sufocare și imobilizare, pe listele cu alerte europene. Atenționări InfoCons

Mai multe jucării vândute și în România se regăsesc în alertele europene privind riscurile pentru utilizatori. InfoCons informează că, printre acestea, se numără jucării care prezintă risc de sufocare, de imobilizare, de leziuni, precum și de vătămare a auzului.
Produsele identificate în Sistemul european de alertă pot fi găsite pe teritoriul Uniunii Europene, direct în magazine sau pe platforme electronice de vânzare sau site-uri de prezentare.
În ultimul an au fost emise…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Pagube produse de furtună în județul Alba: Copaci căzuți pe autoturisme, drumuri blocate de arbori, alte incidente. Cine intervine

Pompierii din Alba sunt în alertă marți, 8 iulie, din cauza condițiilor meteo. Mai exact, județul Alba se află sub o alertă de tipul Cod Roșu de furtună.
Drept urmare mai multe incidente s-au înregistrat până în prezent, în diverse zone ale județului. Primele probleme au început să apară, iar pompierii intervin pentru remedierea lor.
Pe lângă pompieri în județ intervin polițiști, polițiști locali, voluntari ai SVSU și echipe de la electrica. Intervenția lor este…
Citește mai mult pe Alba24.ro